A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Agrárcenzus 2020 sorozatának részeként megjelent a vidékfejlesztési támogatások összesítése – közölte a KSH hétfőn az MTI-vel.
A KSH a Magyar Államkincstár (MÁK) támogatási adatbázisának felhasználásával vizsgálta a Vidékfejlesztési Programban részt vevő gazdaságok statisztikai jellemzőit. 2018 elejétől 2020 végéig az agrárcenzus során összeírt 241 ezer gazdaságból 42 ezer részesült összesen 508 milliárd forint vidékfejlesztési támogatásban.
|
A támogatott gazdaságok használták az ország teljes mezőgazdasági területének 70 százalékát, mintegy 3,5 millió hektárt, és tartották a teljes állatállomány 72 százalékát. A mezőgazdaság termelési értékének 67 százalékát állították elő.
Az Agrárcenzus 2020 alapján a gazdaságok 18 százaléka részesült vidékfejlesztési támogatásban – Fotó: Evanto
A támogatottak aránya a gazdaság- és birtokmérettel arányos. A legtöbb állattal rendelkezők csoportjában 74 százalék, a legnagyobb földterületen gazdálkodók között 92 százalék, míg a legkisebb gazdaságoknak csak 8 százaléka, illetve 6 százaléka igényelt támogatást.
Vas, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legmagasabb a vidékfejlesztési támogatásban részesülő gazdaságok aránya, minden ötödik gazdaság érintett volt.
Borsod-Abaúj-Zemplén és Baranya megyében a mezőgazdasági területek több mint 80 százaléka vidékfejlesztési intézkedésben részt vevő gazdaságokhoz tartozott, míg Pest, Heves és Komárom-Esztergom megyében volt a legalacsonyabb a támogatásban részesülő gazdaságok mezőgazdasági területének aránya.
A KSH összesítése szerint a mezőgazdasági területet használó gazdaságok 19 százaléka részesült vidékfejlesztési támogatásban 2018 és 2020 között. Az 1200 hektárt vagy az annál nagyobb területet használó gazdaságok 92 százaléka vett igénybe vidékfejlesztési támogatást.
Az agrárcenzus a KSH 10 évente ismétlődő mezőgazdasági adatgyűjtése, amely az ország valamennyi gazdaságára kiterjed – olvasható a közleményben. A 2020-as agrárcenzus részletes eredményeit februárban mutatták be, az ehhez kapcsolódó elemzések közül legutóbb, az előző hónapban az agrárdigitalizációs összefoglaló jelent meg.