A gabona és más szántóföldi növények gombás fertőzöttsége folyamatos fenyegetettség a feldolgozók számára. Számolni kell jelenlétével a termőföldtől a takarmány vagy élelmiszer végtermék előállításáig, minden résztvevőnek és minden feldolgozási lépésben. A gomba által termelt toxinok az emésztőszerv-rendszerben, és a szaporítószerv-rendszerben is kárt okozhatnak, így mind az állati takarmány, mind a humán felhasználásra szánt kukorica termesztése és feldolgozása során határérték alá kell szorítani a gombák által termelt toxin szintjét.

A CHH Műszaki KFT 100%-ban magyar tulajdonú vállalat. A dán Cimbria gépeihez a kiegészítő technológiát, acélszerkezeteket helyben, Győrben gyártják. Prémium kategóriás gépekkel teljes körű megoldást kínálnak a magfeldolgozásra, osztályozásra, anyagszállításra, nem csak a mezőgazdaság, de számos kapcsolódó iparág, például malmok és a takarmányipar számára is. A CHH Műszaki KFT a magfeldolgozó technológia megtervezését, kivitelezését végzi, de természetesen részegységek létesítésében, korszerűsítésében is szolgálnak megoldásokkal.

vetőmagüzem

Vetőmagüzemi technológia 15 t/h feldolgozó kapacitással – fotó: CHH Műszaki KFT

Szakmai nap a CHH Műszaki KFT telephelyén a szántóföldi termény Aflatoxin szennyezettségének témájában: 

Aktuálisan az éves magas aflatoxinfertőzési adatok miatt a cég figyelmünkbe ajánlja a toxincsökkentési megoldásait, ami az egyik leggyorsabban megtérülő beruházás. Sokat számít, ha egy tétel minőségét fokozni lehet egy gyors átválogatást követően, így a java része magasabb minőségi kategóriába kerül, legyen szó akár liszt-, akár takarmány-alapanyagról.

Az elsődleges megoldás a magszemekre tapadt por formájú szennyeződések eltávolítása, majd ezt követi a tört, sérült magok kiválogatása. Erre a feladatra kiválóan alkalmas a már sokat bizonyított Cimbria Delta síkrostás tisztítógép és a Cimbria Heid triőr, amelyből igény esetén egy teljes technológiai sor összeállítható.

A toxincsökkentéshez javasolt technológiai sor első eleme egy intenzív, dupla szelelő rendszerrel rendelkező síkrostás tisztító, ami már 90-95 %-ban képes csökkenteni a porszennyeződést a terményben és a szemeken.

Delta síkrostás tisztítógép, bemutatjuk a laborgépen a működési elvét:


A széltisztítás és szélesség szerinti osztályozást követően a fertőzött szemek hosszúság paraméter szerint válogathatók. Az osztályozási feladatra a Cimbria Heid triőr kínál megoldást.

A Cimbria Heid triőr egyszerű, de nagyszerű gép. A malmokból nem hiányozhat:

Ezután a fertőzés mértékétől függően a további tisztítás-válogatás történhet fajsúlyszeparátorral vagy színosztályozóval.

A szivacsos szerkezet miatt a kisebb fajsúlyú kukoricaszemek a Cimbria Heid fajsúlyszeparátorral eltávolíthatók:

Ha ez sem elég, a megtisztított, egyenletes nagyságú és azonos fajsúlyú kukoricát, amelyek között elszíneződött szemek találhatóak színosztályozóval tudjuk válogatni.

A Cimbria Sea optikai osztályozógép gyártása közel 50 éve kezdődött meg Észak-Olaszországban. Ma már a Cimbria csoporthoz tartozik. A szoftver fejlesztése, a gépben megtalálható kamerák érzékenysége, a képfeldolgozás minősége élen jár. A számítógépes program beállításával és a beépített kamerák helyes kiválasztásával remek eredményt produkál a gép. Másodpercenként 20.000 szkennelést végez, képes 5 különböző hullámhosszúságú színtartomány egyidejű vizsgálatára.

Minden terménycsatornát külön-külön, elölről és hátulról 2-2 kamerával fényképez, ahol is egy képkocka mérete 0,06 mm. A beüzemelés során a gyár szakembere megírja a recepteket, melyek mentésre kerülnek. Később a felhasználó igényei szerint bármikor módosíthatóak, akár távoli eléréssel is. A szín szerinti osztályozás lehetővé teszi a toxinos szemek detektálását és eltávolítását. A gép használatával lehetőség nyílik a biztonságosabb élelmiszer- és takarmány előállításra. A takarmány, a malom és az élelmiszeripar egyaránt jól tudja hasznosítani a színosztályozó gépet.

A gép által elfogadott hasznos termény mintában az aflatoxin-koncentráció 77%-kal csökkent, az előtisztított, bemenő anyag toxintartalmához képest, így az előírt határérték alá került a szennyezett anyag mennyisége a mintában. A színosztályozó gépbe UV kamerákat szereltek az osztályozáshoz.

kukorica kukorica
CAflatoxin (B1+B2+G1+G2) = 0,019 mg/kg CAflatoxin (B1+B2+G1+G2) = 9,653 mg/kg

Cimbria SEA színosztályozó gépen aflatoxinra osztályozott kész termék (balra) és selejt anyag (jobbra) – fotók: CHH Műszaki KFT

Vetőmag osztályozás az új Cimbria IQ színosztályozó berendezésen:


A CHH Műszaki KFT a fertőzött gabona osztályozásához megbízható módszert tud ajánlani. A magfeldolgozás gépeivel megoldást kínálnak a toxinnal fertőzött gabona fizikai jellemzőkön alapuló eltávolítására.

Egy komplett magfeldolgozó sor esetében a CHH Műszaki KFT a teljes kivitelezés időtartama alatt felügyeli a megfelelő kivitelezési minőséget, a beépítés szakszerűségét, valamint a technológiai tervek szerinti megvalósulást. Kiemelt hangsúlyt fektetnek a megvalósult projektek utógondozására; nem csak szervizzel és pótalkatrészekkel, hanem szakmailag is támogatják partnereiket a folyamatos és gazdaságos üzemeltetés érdekében.

chh