Hiába a lassabb növekedés, még így is közel húsz százalékot meghaladó mértékű volt az áremelkedés. A termelési költségek növekedése viszont ennél lassabb volt, így egy fokkal jobb a helyzet, mint korábban.
18 százalékos emelkedés
A mezőgazdasági termelői árak 2023 első negyedévében 18 százalékot emelkedtek. A KSH adataiból tehát jól látszik, hogy a tavalyi azonos időszakhoz képest még mindig nem állt meg a növekedés. A növényi termékek 6,3 százalékkal, az állatok és állati termékek pedig 48 százalékkal kerülnek többe, mint korábban. A ráfordítási árak 28 százalékos növekedése pedig főként a folyó termőfelhasználás összetevőinek, azaz a termeléshez szükséges, vásárolt termékek és szolgáltatások áremelkedésének köszönhető - írja a Világgazdaság.
Az adatok kitérnek a beruházások árszínvonalára is, amely az első negyedévben 18 százalékkal nőtt meg. Itt megemlítenénk, hogy 2022-ben összesen 50 százalékkal emelkedtek az agrárárak. Ezen belül a növényi termékek 5, az állati termékek pedig 46 százalékkal. A ráfordítási árak egy év alatt 45 százalékot növekedtek, amin belül a termelő felhasználás összetevői másfélszer annyiba kerülnek.
Mi ennek az oka?
A KSH kitért arra, hogy a fő probléma a termelési költségek, tehát az energia árának növekedése, valamit a megnövekedett ukrajnai import, ami a Magyarországon tárolt olajos növények és egyéb gabonák árának csökkenését okozta.
A terménypiac árcsökkenése általános, hiszen az Unióban a búza 30, míg a kukorica ára 25 százalékkal volt alacsonyabb márciusban, mint az előző év azonos időszakában. Ennek ellenére a gabonafélék ára egy év alatt összességében 10 százalékkal nőtt meg. Bár ez főleg annak köszönhető, hogy a búza és a kukorica 2022 októberétől 30 és 24 százalékkal kerül kevesebbe, de már látszik az olajos növények árának mérséklődése is.
Mi történet a gyümölcsök és zöldségek árával?
A gyümölcsök ára összességében 10 százalékkal emelkedett, viszont, ami a burgonyát illeti, itt 50 százalékos növekedés történt. Mind a kettőre igaz az is, hogy még a tavalyi készletet értékesítették, így kérdéses, hogy az első 2023-as termékek milyen áron mennek majd. A zöldségfélék ára egyharmadával lett magasabb a tavalyi időszakhoz képest, aminek fő oka a felhasznált energia drágulása, hiszen ez nagyban befolyásolta a termékcsoportok árát.
Élő állatok és húsok ára
Mindeközben az élő állatok árai 2022-höz képest 48 százalékkal emelkedtek, ezen belül a vágócsirke felvásárlási ára 2023 első negyedévében 39 százalékkal lett magasabb, mint tavaly. Hozzá kell tenni, hogy a piacot nagyban befolyásolja az is, hogy a madárinfluenza következtében a kontinensen csökkent a vágócsirke mennyisége. Emellett pedig jócskán megnőttek a termelési költségek.
Az árak folyamatosan emelkednek, de a drágulás végre lassulni látszik - fotó: pexels.com
Ami a sertést illeti, itt 60 százalékos volt az átlagár emelkedése. Márciusban 711 forint volt a kilogrammonkénti ár, ami alig marad el a tavaly szeptemberi 733-as ártól. Egy év alatt azonban 28 százalékkal emelkedtek meg a ráfordítási árak, ami szintén hatással van az elő állatok árának változására. A legnagyobb mértékben a fűtőanyagok ára emelkedett meg, összesen 77 százalékkal, míg az üzemanyag 54 százalékkal.
A műtrágya és takarmány árak
A műtrágya ára 11 százalékkal lett magasabb, mint egy évvel ezelőtt, de jelentősen elmarad a 2022-es év végi csúcstól. Ami pedig a takarmányárakat illeti, itt 30 százalékos emelkedést tapasztalhatunk, bár a növekedés itt is eltérő mértékű volt.