Leállt az orosz földgáz Ukrajnán keresztül történő tranzitja 2025. január 1-jén, amivel egy új korszak kezdődik az európai energiapiacon. Az ukrán kormány nem hosszabbította meg az erre vonatkozó megállapodást, ami közvetlenül is érinti majd Európa gázellátását és jelentős gazdasági hatásokat gyakorol Ukrajnára és Oroszországra is. Eközben Románia vállalta, hogy villamos energiával támogatja Moldovát, hogy enyhítse az ottani válság hatásait – számolt be a Digi 24.

Az EU tagállamai folyamatosan alternatív források felkutatására törekszenek – fotó: pixabay.com

Az ukrán gáztranzit leállása az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus újabb fejezetét nyitja meg

A Gazprom közleménye szerint a 2020-ban kötött ötéves szerződés, – ami évi 40 milliárd köbméter orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitját biztosította, – 2025. január 1-jén lejárt. Az ukrán Naftogaz és az orosz fél közötti együttműködés megszűnt.

Az ukrán energiaügyi minisztérium a döntés kapcsán kiemelte, hogy mindez az ország nemzetbiztonságát szolgálja.

Az Ukrajnán keresztüli tranzit megszűnése a Gazprom számára évente nagyjából 5 milliárd dolláros bevételkiesést jelent, miközben Ukrajna is elveszíti a tranzitdíjakból származó évi 800 millió dolláros bevételét. Az európai országok az elmúlt évek során új források után kutatva fokozatosan csökkentették az orosz gáztól való függőségüket.


Románia támogatni fogja Moldovát

A gáztranzit megszűnése Moldovát nagyon súlyosan érinti, hiszen eddig nagymértékben függtek az orosz energiaimporttól. Jelenleg a moldovai energiaigény több mint 60%-át a Romániából importált villamos energiával fedezik. 2025 januárjában az Energocom moldovai energiacég adatai szerint az ország villamosenergia-szükségleteinek mintegy 28%-át helyi hőerőművek biztosítják, 10%-át megújuló energiaforrásokból fedezik, a fennmaradó rész pedig Romániából érkezik.

Az orosz energiaforrások kiesése miatt a moldovai kormány bejelentette, hogy az energiafogyasztás csökkentése érdekében további intézkedésekre lesz szükség, mert az a céljuk, hogy az energiaellátást hosszú távon fenntarthatóbb alapokra helyezzék.

A Kreml politikai fegyverként használja az energiát – bírálta Dorin Recean moldovai miniszterelnök  az orosz vezetést, hozzátéve, hogy Moldova jogi lépéseket is fontolgat, hogy megvédje nemzeti érdekeit és az okozott károkért kártérítést követeljen.

Az Európai Unió elszántan törekszik az orosz energiafüggőség megszüntetésére

A háború kitörése óta az EU tagállamai folyamatosan alternatív források felkutatására törekszenek,  és fokozatosan csökkentik az orosz gáz részesedését a piacon. 2018-ban Oroszország még 201 milliárd köbméter gázt exportált Európába, napjainkra ez a mennyiség drasztikusan visszaesett. Például az északi Nord Stream gázvezeték már 2022-ben üzemképtelenné vált.

Oroszország a Török Áramlaton keresztül még mindig szállít gázt, de ez a kapacitás nem tudja helyettesíteni a kieső ukrán útvonalakat. Mindez előrevetíti az európai energiapiac alapos átrendeződését és a megújuló energiaforrások iránti kereslet emelkedését.

Indexkép: pixabay.com