A partnerség a magyar agrárszereplők versenyképességének fokozása és a közvetlen kezelésű Európai Uniós pályázatokban való eredményes szereplés elősegítése céljából jött létre.

A dokumentumot Jakab István, az Országgyűlés és a MAGOSZ elnöke, valamint Dr. Petri Bernadett, az MFOI ügyvezetője írták alá.

A MAGOSZ Magyarország legnagyobb agrár érdekképviseleti szervezete, melynek vidéki bázisát több száz helyi gazdakör és 19 vármegyei gazdaköri szövetség alkotja, továbbá az Országos Ifjú Gazda Tagozatát és az Országos Gazdasszony Tagozatát is aktívan működteti.

Az együttműködési megállapodást Jakab István, a MAGOSZ elnöke és Dr. Petri Bernadett, az MFOI ügyvezetője írták alá – Fotó: MAGOSZ

Az MFOI-t azzal a céllal hozta létre a magyar kormány, hogy hozzájáruljon a közvetlen kezelésű uniós programokban való magyar részvétel növeléséhez, illetve segítse a magyar és közép-kelet-európai szereplőket a pályázásban.

A két szervezet együttműködésének elsődleges célja a magyar mezőgazdasági termelők helyzetének javítása az MFOI szakértelmének és nemzetközi kapcsolatrendszerének bevonásával, olyan sikeres fejlesztési pályázatokon keresztül, amelyek jövőbe mutatóak, európai kihívásokra nyújtanak választ, nemzetközi együttműködéseken alapulnak, és más gazdasági szektorok aktív részvételével valósulnak meg.

A közös munka az alábbi területekre összpontosít:

  • Szemléletformálás: A mezőgazdasági szereplők ismereteinek és tudatosságának növelése az EU-s források felhasználásával kapcsolatban.
  • Kompetenciafejlesztés: A gazdálkodók készségeinek fejlesztése a közvetlen EU pályázatok kihívásaihoz való alkalmazkodás érdekében.
  • Tudás-és információ megosztás: Az aktuális európai agrárszakmai trendek és a közvetlen brüsszeli programok vonatkozó híreinek nyomonkövetése és ezek kommunikációja a magyar mezőgazdasági szereplők felé.
  • Együttműködések segítése: Az agrárium, valamint a kapcsolódó iparágak szereplői, kutatóintézetek, egyetemek és vállalkozások közötti együttműködés elősegítése a hatékony pályázás érdekében.


A megállapodás által létrejött egység fontos mérföldkő a magyar mezőgazdaság fejlődésében, hiszen mindkét fél elkötelezett a hazai mezőgazdaság sikere mellett és mostantól közösen, egyesült erővel dolgoznak a szektor eredményes és fenntartható jövőjéért.