A Földforgalmi törvény a földátadással kapcsolatos kedvezményeket a szűk családnak, azaz a közeli hozzátartozók részére biztosítja, olvasható a MAGOSZ szakmai tájékoztatójában.
Ki számít közeli hozzátartozónak?
Közeli hozzátartozónak minősül: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.
Nem minősül viszont közeli hozzátartozónak: unokatestvér, após-anyós, vő, meny, nagynéni, nagybácsi. Rájuk az általános szabályok vonatkoznak.
Termőföld adás-vétel a családon belül
Amennyiben a közeli hozzátartozók adás-vételi szerződést kötnek egymással, akkor azt a szerződést nem kell kifüggeszteni, így arra mások sem jelentkezhetnek rá és nincs szükség a földhivatal jóváhagyására sem.
Közeli hozzátartozó földszerzésénél nem kell földművesnek sem minősülnie, viszont a 300 hektáros tulajdoni maximum ugyanúgy vonatkozik a közeli hozzátartozóra is.
Az illetékfizetés alól az egyenesági rokon és a házastárs mentesül, a testvér pedig akkor, ha vállalja, hogy 5 éven belül birtokba veszi a területet.
Termőföld ajándékozása
Termőföld ajándékozására csak közeli hozzátartozók között van lehetőség.
Fontos új szabály, hogy most már az ajándékozási szerződésben is vállalnia kell a szerző félnek, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt magának kell használnia – ez 2022-ig nem volt előírás (kivétel, ha saját vagy közeli hozzátartozója cégének adja bérbe).
Ajándékozás esetén is fennáll az a szabály, hogy maximum 300 hektár lehet összesen az ajándékozott tulajdonában.
Illeték: a termőföld ajándékozása mind az egyenesági rokon, mind a házastárs, mind a testvér szerzése esetén mentes az ajándékozási illeték alól.
Kiskorú a szerződő fél
Ha a kiskorú személy szerez termőföld-tulajdonjogot, akkor főszabály szerint nem szükséges a gyámhatóság jóváhagyása.
Kivétel ez alól, ha az ingatlanon valamilyen teher van bejegyezve (pl. jelzálogjog), ilyenkor a gyámhatóság eljárására is szükség van.
Ha a kiskorú családtagunk földjére akarunk használati jogot bejegyezni, akkor ebben az esetben is szükség van a gyámhatóság előzetes engedélyére.
Jogaszbályokkal kapcsolatos további hírek: ITT.
Indexkép: Shutterstock/Pixabay