Május elejétől az egész országban elrendelték a határszemle ellenőrzéseket, melyet a kormányhivatalok munkatársai végeznek és elsősorban a hasznosítási kötelezettség teljesítését ellenőrzik.
Termőföldek hasznosítási kötelezettsége
A jogszabály az ország összes termőföldjére előírja, hogy azt a földhasználónak hasznosítania kell.
Ennek a kötelezettségnek kétféle módon tehetünk eleget:
- a művelési ágnak megfelelő termeléssel, vagy
- amennyiben termelést nem folytatunk, akkor legalább a gyomnövények megtelepedésének és terjedésének megakadályozásával.
Szőlő vagy gyümölcs művelési ág esetén viszont szigorúbbak a szabályok: amennyiben a tulajdoni lapon ezek bármelyike van feltüntetve, akkor mindenképp termeléssel kell eleget tenni a hasznosítási kötelezettségnek, nem elegendő a gyomnövények kiirtása.
Milyen szankció vár arra, aki nem gondozza a területét?
Először csak felszólítás
A kormányhivatal először csak felszólítást küld a mulasztó földhasználónak, később viszont már földvédelmi bírságot szab ki vele szemben.
Földvédelmi bírság
A földvédelmi bírság összege a föld ingatlan-nyilvántartás szerinti aranykorona értékének kétezerszerese, azzal, hogy a bírság összege nem lehet kevesebb 20 000 forintnál.
A bírság többször is kiszabható a mulasztóval szemben!
Szankció vár arra, aki nem gondozza a földjét – Fotó: Pixabay
Kinek kell megfizetnie a bírságot?
A földvédelmi bírságot a földhasználati nyilvántartásba bejegyzett földhasználóval szemben kell kiszabni. Ha a földhasználati nyilvántartásban nincs bejegyzett földhasználó, a földvédelmi bírságot a tulajdonossal, haszonélvezet fennállása esetén a haszonélvezővel szemben kell kiszabni.
Ha a földrészletnek a földhasználati nyilvántartás szerint több földhasználója is van, vagy az érintett földrészlet közös tulajdonban áll, a földvédelmi bírság megfizetésének a kötelezettsége a földhasználókat, közös tulajdon esetén a tulajdonosokat egyetemlegesen terheli.
További következmények
Amennyiben valakivel szemben jogerős földvédelmi bírságot szabtak ki (bármely területe tekintetében), az 5 évig nem szerezhet termőföldet, sem tulajdonjogot, sem használatot.
Ezen túl, területalapú támogatást sem fizetnek arra a területre, amely nincs kultúrállapotban tartva (termelés hiányában legalább a gyomnövények irtását el kell végezni).
|