Burgonyatermelés az EU-ban

Az Európai Unióban Németország, Lengyelország, Franciaország, illetve Hollandia a négy legnagyobb ország, amely burgonyatermeléssel foglalkozik. Ezek közül kettőnél nagyon gyenge lett a 2022-es termés, míg a másik kettő is csak átlagosan teljesített. A kontinens tehát termésveszteséggel számolhat, ami további áremelkedést okoz majd a piacon.

A csökkenés okai

Idén a burgonyatermesztés kapcsán a legtöbb uniós tagállam igen rosszul teljesített, aminek fő oka az, hogy a nyár száraz és forró volt. Ez ugyanis kicsit sem kedvezett a burgonya növekedésének. Az EU bizottság októberi becslése alapján Németországban 8 százalékkal csökkent a termésmennyiség az elmúlt öt évhez képest. Ugyanez elmondható Franciaországról is. Mind a két országban hektáronként 38 tonna burgonyával számolnak idén.

A lengyeleknél valamivel kedvezőbb a helyzet, hiszen hozták a nagyjából megszokott mennyiséget. Nálunk éves szinten átlagosan 28 tonna krumplit termelnek. Ugyanez elmondható a hollandokról, akik szintén nem számolnak csökkenéssel, hozzák a megszokott 41 tonnát. Ez az unió második legmagasabb átlaghozama. Az élen a dánok vannak, akik 42 tonnás hektáronkénti átlaggal szerepelnek az első helyen.

A legnagyobb termelők között három olyan van, amelyek nagyobb veszteséggel termeltek burgonyát 2022-ben. Ez Belgium, Románia, illetve Spanyolország, ahol 10-11 százalékkal maradnak el a korábbi évek átlagától.

Nincsen elég burgonya az EU-ban - fotó: pexels.com

Nincs mese, importálni kell!

A tavalyi évben az unióban több mint 55 millió tonna krumplit takarítottak be, ebből 7 millió tonna az EU-n belül kelt el. A belső piacot a németek és a franciák uralják, a hollandok pedig a vetőgumóért felelnek. A kontinensen kívülre 1,4 millió tonna burgonya jutott, ebből kétharmad volt vetőgumó. Amennyiben tehát uniós szinten 5-6 százalékos kieséssel számolunk, akkor nagyjából 3 millió tonnával kevesebb termett, főként az időjárás miatt. Ez azt jelenti, hogy a következő egy évben nem exportálni fogjuk a krumplit, hanem importálni.

Itt is érezhető lesz az áremelkedés!

Mivel nem lesz elegendő burgonya, a termelési költségek pedig megnőttek, így várhatóan a krumplit is drágábban fogjuk tudni megvenni. Jelenleg nagyjából a dupláját kérik el kilónként tavalyhoz képest, azonban a tárolásuk jócskán megdrágult, így ez a szám idővel jóval magasabb lehet. A burgonya ugyanis csak akkor marad friss, ha megfelelő körülmények között tartják, ehhez azonban plusz energiára van szükség. Az áram viszont egyre drágább, ahogy minden más, így pár hónap múlva a kínálat drasztikus esésére kell számítani.

(Forrás: Mezőhír)