Magyarország mezőgazdaságának már évszázadok óta szerves részei azok az apróparcellás területek, melyekben egy-egy család használatában álló szőlők, pincesorok, gyümölcsösök, zöldségkertek vannak. A zártkertek mintegy 200 ezer hektárnyi területet jelentenek országszerte.

Ezeknek a területeknek a társadalmi megítélése, valamint az értékük ismerete régiónként változó – ám ez a fogalom kevésbé ismertsége miatt is lehet.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) a magyar gazdák legnagyobb érdekvédelmi szervezeteként jogi összefoglalót készített a zártkertekről, amelyben a leggyakrabban előforduló kérdésekre igyekeztek közérthető válaszokat adni.

Csodaszép fekvésű zártkert a Mátrában – fotó: Agroinform.hu Piactér

Csodaszép fekvésű zártkert a Mátrában – fotó: Agroinform.hu Piactér

Mit kell tudni a zártkertekről?

Zártkertnek minősül egy ingatlan, ha a tulajdoni lapján ez a minősítés van feltüntetve. Ha a zártkert művelési ágaként szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, erdő vagy fásított terület van feltüntetve, úgy a tulajdonjog átruházásakor vagy a használat átengedésekor alkalmazni kell a Földforgalmi törvény szabályait.

Kivett ingatlan esetén nem kell alkalmazni a termőföldre vonatkozó szabályokat.

Mi a teendő, ha osztatlan közös tulajdonban van a zártkert?

Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének szabályait a zártkertek esetében is lehet alkalmazni.

Egy feltétele van: a zártkert teljes területének – a tényleges használat alapján – mező- vagy erdőgazdasági hasznosításúnak kell minősülnie (ez igaz lehet akkor is, ha egy terület nincs gondozva, attól még alkalmazni lehet az eljárást).

Fontos, hogy a zártkertnél alacsonyabb a területi minimum: 1500 m2!

Hogyan lehetséges a zártkertek elbirtoklása?

Zártkert esetében is alkalmazhatjuk az elbirtoklást, ami azt jelenti, hogy ha legalább 15 évig sajátunkként (tehát nem pl. haszonbérleti szerződéssel) használjuk a területet, úgy elbirtoklás jogcímén megszerezhetjük annak a tulajdonjogát.

Zártkerti ingatlan elbirtoklásánál azzal is igazolhatjuk a 15 éves sajátkénti birtoklást, ha például gyümölcsfákat ültettünk a területre vagy bevezettük a vizet az ingatlanra (de ilyenek hiányában is bizonyítható az elbirtoklás például a környékbeli gazdatársak nyilatkozatával).

Ajánljuk a témában korábbi cikkünket:

Miért érték a zártkert?

Aktuális zártkert apróhirdetéseinket is ajánjuk olvasóink figyelmébe az Agroinform.hu Piactéren!