S ez fordítva is igaz: az agrárium a lehetőségek tárházát kínálja az 5G-s mobiltechnológiának, olvasható az 5G.hu oldalán. Az Egyesült Királyságban elindított 5G RuralDorset pilot projekt jól példázza, hogyan segíthet az 5G hálózatok kiépítése és a megfelelő eszközök alkalmazása a gazdálkodási folyamatok egyszerűsítésében. Rávilágít továbbá azokra a további fejlesztési igényekre is, amelyek még szükségesek ahhoz, hogy a termelőknek valóban megérje a kiépítés.

Egy kutatás szerint 2030-ig 500 milliárd dollárral bővül az agrárszektor az 5G infrastruktúra kiépítésével világszerte. Ennek oka többek között a net-zero törekvés, a világméretű élelmiszertermelési nyomás, valamint az ukrajnai helyzet által kialakult élelmiszerbiztonsági aggodalmak, amely mind-mind komoly kihívást jelentenek a gazdálkodók számára. Ezekre a változásokra keresi a választ a Dorset városa által vezetett 5G RuralDorset pilot projekt, amely azt vizsgálta, hogy a mezőgazdasági ágazat hogyan profitálhat az 5G kiépítéséből vidéki közösségek és vállalkozások átalakításával.

5G

A 4G hálózat már nem elég az újabb technológiák üzemeltetéséhez, mert nem képes a szükséges sávszélességet biztosítani az újgenerációs mezőgazdasági technológiák (drónok, robotok) támogatásához, ezért van szükség az 5G hálózat kiépítésére – fotó: pixabay

Az egyik legfontosabb momentum az ágazatban az összekapcsolhatóság, mely most kétféle módon realizálódik. Egyrészt széles körben elterjedt a traktorok automatikus kormányzása a vetés és a talajművelés helymeghatározásának és pontosságának javítása céljából, amely hozzájárul a terméshozamok növeléséhez. Másrészt a 4G lehetővé tette, hogy mobileszközöket használjanak a földeken a gazdálkodók, így kommunikálhatnak csapatuk tagjaival, valamint a traktorok telematikai adatainak továbbításával a távkarbantartás is egyre gyakoribb. Azonban a 4G hálózat már nem elég az újabb technológiák üzemeltetéséhez.

Azt ugyanis adatletöltésre tervezték, így nem képes a szükséges sávszélességet biztosítani az újgenerációs mezőgazdasági technológiák (drónok, robotok) támogatásához, ezért van szükség az 5G hálózat kiépítésére. Az 5G-vel lehetővé válik a szántóföldi adatok közel valós idejű továbbítása, ami azonnali döntést tesz lehetővé a gazdálkodó számára.


A 4G hálózatokon elérhető NB-IoT szolgáltatás bevezetése a gabonatárolóban keletkező hulladék csökkentésétől az áram- és vízfelhasználás mérsékléséig számos előnnyel járhat. Ezek az eszközök akár a vízszivárgásra, vagy esetleges üzemanyaglopásra is figyelmeztethetik a gazdákat. Az 5G ugyanakkor nagyobb mennyiségű adat feltöltését teszi lehetővé az összekapcsolt eszközöknél is. Ez azt jelenti, hogy a gazdák sokkal részletesebb képet kaphatnak a gazdaságukról, és képesek lesznek a növényeket szinte egyenként kezelni a képalkotás pontossága révén.

Ez hát a jövő, de ehhez még komoly fejlődésre van szükség, hiszen az agritech piac gyerekcipőben jár. Várhatóan az automatizált traktorok és drónok a következő tíz évben átveszik a hagyományos mezőgazdasági gépek helyét. Azonban az 5G hálózat nem működik a jelenlegi technológiával, így a szolgáltatóknak együtt kell dolgozniuk az agrártechnológiai ágazattal, hogy hatékony és innovatív megoldást nyújtsanak a gazdaságoknak.