Fontosabb, mint gondolnád: A szén-dioxid-pótlás gyakorlata
Főleg a napsütésben gazdag tavaszi és őszi hónapokban jelentős termésnövekedést érhetünk el mesterséges szén-dioxid bevezetésével, azaz a szén-dioxid-trágyázással.

Kertébresztő! Ezek a feladatok várnak rád!
A tavasz első szakaszában időszerűek azok a prevenciós munkálatok, melyek biztosíthatják, hogy a haszon- és dísznövények minél kevesebb ellenséggel nézzenek szembe az intenzív növekedési fázis során.

permetezés

A lemosást jól kell időzíteni, a rügyfakadáshoz a lehető legközelebb, de még annak bekövetkezte előtt kell megejteni – fotó: Agroinform.hu

Zöldségkultúrák és gyümölcsösök kártevői, reszkessetek! – Videó (PR-cikk)
Teljes körű megelőzés és védelem FMC rovarölő termékekkel – méhkímélő technológiákkal! A jól bevált szerek mellett az FMC újdonságai is bemutatkoznak!

Most kell megvédeni a kajszit a moníliától! Még megelőzhetjük a bajt!
Vannak, akik a kezelések helyett taktikáznak, figyelik az időjárást, a fák virágzását, és közben remélik, hogy megússzák virágfertőzés nélkül. Való igaz, a monília fertőzését nagymértékben befolyásolja az időjárás, s vannak évek, amikor kisebb mértékű a betegség károsítása. De olyan év még nem volt, amikor a fertőzés teljesen elmaradt volna.

növény

Moníliás tünet kajszibarackon

Nem mindenhol éri meg a kukorica – a cirok a megoldás! (PR-cikk)
Az elmúlt években rohamosan nő a szemes cirok népszerűsége. Termesztésének előnye, hogy aszály- és stressztűrő, biztonságosabban termeszthető növény.

Felborult a hazai műtrágya-kereskedelem eddigi gyakorlata
Egy új EU-s rendelet 2021. február elsejétől szigorúan szabályozza az ammónium-nitrát-tartalmú keverékek forgalmazását és felhasználását, jelentősen megváltoztatva a hazai műtrágya-kereskedelem gyakorlatát.

gép

A műtrágya ára átlagosan 7,9 százalékkal csökkent – fotó: MTI/Rosta Tibor

Így védd meg a növényeket a tavaszi fagyoktól! – VIDEÓK (PR-cikk)
A korai felmelegedés nagyon veszélyes a növényekre. Márciusban nagy az esélye az éjszakai fagyok visszatérésének, amelyek komoly károkat okozhatnak a termelőknek.

Soha a történelemben nem fenyegette a mezőgazdaságot ennyi veszély
Az új ENSZ FAO jelentés szerint kiugróak a természeti jelenségek miatti mezőgazdasági károk, gyengítve a gazdaságot és az élelmezésbiztonságot.

Ezt sokan elrontják: így védd meg a növényeidet a napégéstől
A szélsőséges időjárási viszonyok között egyre nagyobb problémát jelent a növényeket érő hőstressz és intenzív besugárzás, ami napégést, valamint a termés mennyiségének és minőségének csökkenését eredményezi. E hatások kiküszöbölését segítik a különböző színű árnyékoló hálók. De nem mindegy, melyiket választjuk.

növény

A fotoszelektív árnyékoló hálók használata kedvező mikroklímát teremtve csökkenti a napégés kockázatát – fotó: Ambrózy Zsuzsanna

Rugalmasan összeállítható a hatékony és gazdaságos kalászostechnológia (PR-cikk)
Nagy a kereslet a búzára, éppen ezért a szokásosnál is fontosabb óvni, védeni a növényt, a minőségi termés és nagyobb nyereség érdekében. Hogyan?

Konyhakertet szeretnél? Ezek a fontos teendők vetés előtt
Itt a tavasz, megkezdhetjük konyhakertünk „berendezését”. De mire érdemes figyelnünk, mielőtt a földbe kerülnek a vetőmagok és a palánták? Íme, néhány aranyszabály kezdő kertészeknek, amelyeket érdemes megfogadni!

káposzta

A káposztafélék talajzsaroló növények, azaz maximálisan kihasználják a talaj tápanyagkészletét – A szerző felvétele

Gyomirtó szer a búza legveszélyesebb gyomnövényei ellen (PR-cikk)
A versenyképes gabonatermesztés elengedhetetlen technológiai eleme a sikeres gyomirtás. Lássuk, mivel tudunk védekezni őszi búza és kukorica termesztése esetén!

Soha nem látott támogatásokat ígér az agrárminiszter
Több százmilliárd forintból valósulhatnak meg élelmiszeripari és mezőgazdasági fejlesztések a közös agrárpolitika átmeneti évei alatt – mondta az agrárminiszter.

A martonvásári kukoricahibridekben nem fogsz csalódni (PR-cikk)
Egy kukoricahibrid vetőmagpiacon való sikerességét nagyban befolyásolja a gazdák értékítélete és a hibridválasztás szempontjai.

Orbán Viktor bejelentette: Maradnak a korlátozások
A ma hatályban lévő intézkedések változatlan formában fennmaradnak hétfőtől még egy hétig biztosan – jelentette be Orbán Viktor a Kossuth Rádióban.

Vaddisznótúrás ellen egy nagyon egyszerű módszer – mi a titok? (PR-cikk)
Lassan közeleg a kukorica vetése, és még mindig súlyos probléma a kelő mag vaddisznók okozta túrása. A folyékony elemi kén – Vulcan Profi S80 – ilyenkor is tud segítséget nyújtani.

Totális bizonytalanság a húspiacon – további drágulásra számíthatunk?
A húságazat teljesítménye 5,8 százalékkal csökkent 2020-ban, a visszaesésben szerepe volt egyebek mellett a madárinfluenza gazdasági hatásainak, valamint a HORECA (szállodaipari és vendéglátó) szektor időszakos kiesésének is.

hús

Tavaly 4,7 millió sertést vágott a magyar húsipar – fotó: MTI/Balaton József

Gyengébb termőképességű talajon is kiemelkedő terméseredmény! (PR-cikk)
Dell” Agro Plus – zöldtömegnövelés a vegetáció elején.

Vajon idén is fújhatjuk a gyümölcstermést?
Már szinte megszokott – de nem szabad elfogadni –, hogy a gyümölcsösökben az időjárási anomáliák komoly kárt okoznak (késői fagy, jégverés, felhőszakadás), majd a termés érése szakaszban egyre több károsító próbálja megdézsmálni a verejtékes munkánk eredményét. Valahol ez lehetne talán az elmúlt évi visszatekintésünk esszenciája, de nézzük kicsit részletesebben is.

virág

Korán virágzott az alma (április 18.), szerencsére dolgozott a méhecske – A szerző felvétele

Akár 8-szoros megtérülés, és átlagosan 40 ezer forint plusz hektáronként? Nézd meg, hogy jött ki! (PR-cikk)
Kísérletek és technológiai ajánlások a jobb termékminőségért és a magasabb jövedelemért 16 éves tapasztalattal!

Mi a véleményed az agrárpályázatokról? Az Agroinform felmérésében őszintén elmondhatod!
Pályáztál? Megérte? Csak tervezed? Vagy semmiképp nem próbálkoznál? Írd meg nekünk!

A pénztárcánk is bánja, ha rosszkor gyomirtjuk a kukoricát – találjuk meg az arany középutat! (PR-cikk)
Sokan vannak, akik a kukoricagyom-irtók mezőnyében keresik az ideális megoldást, ami a szélsőséges helyzetek helyett úgy működik, mint egy jól hangolt hegedű: nem hagyják lehangolva, de nem is feszítik túl.

Milyen káliumtrágyát válasszunk a zöldségféléknek – mikor, milyen megosztásban és hogyan?
A felvett kálium mennyiségéből, a tenyészidő hosszából és a termesztési körülményekből adódóan más a trágyák kijuttatásának időzítése és ütemezése.

sárgarépa

A zöldségtermesztésben a trágyamegosztás és a kijuttatás időzítése, akárcsak a kijuttatás és a bemunkálás módja, változó – fotó: Shutterstock

Már a növényeknek is van vakcinájuk! (PR-cikk)
A szántóföldi növényeink védekező mechanizmusainak erősítésére rendelkezésre álló lehetőségek közül nehéz a választás. Fontos tudni, hogy az egyes készítmények összetevőinek várható hatásán és kutatási eredményein túl milyen gyakorlati tapasztalatokat és eredményeket várhatunk el egy készítménytől.

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.

Indexkép: Pixabay