Német szakértők értékelése szerint még hosszabb ideig a műtrágya árak magas szinten maradására, sőt további emelkedésére lehet számítani – írja az agrarheute.com portál. Ennek egyik fő oka az, hogy az európai országok műtrágya importjának jelentős része (a káliműtrágyák esetében 40%-a) Oroszországból és Fehéroroszországból származik. Ezt erősíti a műtrágyák egyik legfontosabb alapanyagát képező földgáznak az oroszok által történő visszatartása, valamint a szállítási lánc háború miatti megzavarása, mivel már vannak hajók, amelyeket a háború megsemmisített, és hadászati célból a kevésbé fontosnak ítélt szállítmányokat egyszerűen félreállíthatják.

Tovább emelkedik a műtrágya ára

Tovább emelkedik a műtrágya ára – Fotó: Evanto

A műtrágya árak egyes kategóriákban soha nem látott, sőt elképzelhetetlen magasságba emelkedtek, amit a cikk a következő példákkal szemléltet: A háború kezdete óta a karbamid tonnánkénti ára az USA-ban 255 dollárról 805 dollárra, egyiptomi kikötőkben 370-ről 950 dollárra emelkedett, miközben a diammónium-foszfát ára 210 dollárral (910 dollárra) szökött fel.

A műtrágya árak szorosan összefonódnak a gabonafélék és más agrártermékek áraival, amelyeket a háborús cselekmények magas szinten tartanak. Az idei termés egy részének megsemmisülése és az ukrán mezőgazdaságban jelentős súlyt képviselő tavaszi vetések akadályoztatása az ukrán és orosz export részbeni visszatartásával együtt, tovább emeli az árakat és a gabonaimportra szoruló országokban éhínséget válthat ki.

Az energia- és a műtrágya árak emelkedése által elindított árspirál nyomán a gabonaárak is rekordmagasságba emelkedtek, és a műtrágya árak további emelkedését váltják ki, illetve akadályozzák azok csökkenését. Az árspirál azt jelenti, hogy ha a gabonatermesztők nyereséget akarnak elérni, akkor kénytelenek megfizetni a magasabb műtrágya árakat, és azt egyelőre a magasabb gabonaárból megtehetik. Amíg viszont vannak olyanok, akik hajlandók többet fizetni, addig a műtrágya forgalmazók nem fogják csökkentei az árakat, amelyek magas szinten maradása akár a globális növényi termés visszaesését is eredményezheti.