„Az energiaválság nemcsak az uniós műtrágyaipart, majd az áremelések átgyűrűzésével az élelmiszeripart, hanem a teljes európai vegyipart teszi tönkre. Márpedig ha leállnak a gyárak, az áttételes hatások miatt mindez további óriási inflációemelkedést és munkanélküliséget jelent" – mondta Bige László az Indexnek.


A műtrágyapiac problémájának szemléltetéséhez elmondta, hogy Lengyelországban valamennyi műtrágyagyár szünetelteti a termelést. Ez havi félmillió tonnás kiesést jelent, a Nitrogénművek leállása 120 ezer tonnás mínusz egy hónapban, és nagyságrendileg ekkora hiányt jelent a marosvásárhelyi vagy a horvát gyárak leállása is.

Pár hete vált mindenki számára ismertté, hogy Nitrogénművek leállt.

"Augusztus eleje óta nincs termelés, talán okóberben indulhat újra, de ha a gázárak tovább emelkednek, még ez is kétséges" – közölte Bige Zoltán vállalat stratégiai igazgatója.

Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa is megerősítette a leállás hírét az online lapnak:

"Az európai műtrágyagyárak 70 százaléka áll, még azok is, amelyek tengerpartok közelében vannak, és esetenként saját ammónialefejtővel rendelkeznek. Pár héttel ezelőtt a péti Nitrogénművek is leállította a termelést, miután olyan földgázárak alakultak ki, amelyek mellett már nem lehet olyan áron gyártani, amire lesz is kereslet."

Bige László a termelés megnövekedett költségeiről is beszélt az Indexnek. Elmondta, hogy 10 év átlagában az üzem havi földgázköltsége 5–20 millió euró között változott, ez 300 eurós gázzal számolva 144 millió eurós kiadást jelentene havonta, és erre rakódik rá az egy év alatt tízszeresére drágult villamos energia díja is.

Hozzátette, hogy a gyár kényszerű leállítása miatt újabb előrehozott karbantartást hajtanak végre, de előtte az őszi mezőgazdasági szezonkezdetre a raktárakat feltöltötték a különféle összetételű nitrogénműtrágyákból.

"A belföldi piac ellátása az elsődleges számunkra, holott akkora az európai kereslet, hogy export esetén egy nap alatt el lehetne adni a teljes raktárkészletet" – mondta Bige László.

Bige László a cikkben kitért arra is, hogy tapasztalataik szerint a gazdák most kezdik igazán belátni, hogy egyáltalán nem lesz olcsóbb a műtrágya, nem érdemes továbbra is kivárni a vásárlásokkal. Úgy gondolja, hogy a nagyobb agrárcégek várhatóan drágán is megveszik a nitrogénműtrágyákat, ugyanis ezek elhagyásával borítékolható a hozam- és bevételcsökkenés is.

Indexkép: Natkai Attila