Új fejlesztésről és aktív közösségi életről adhatunk hírt a Kőszegi Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tangazdaságából.

Mesterházy igazgató

Az iskola számára fennállása óta elsődleges cél, hogy az intézmény tangazdaságában a lehető legmagasabb szinten valósulhassanak meg a mezőgazdasági képzések – nyilatkozta az új négy évszakos lovaspálya átadóján Mesterházy Balázs intézményvezető (fotó: Mesterházy Balázs igazgató).

Az igazgató kiemelte Nagy Szabolcs László tangazdaság-vezető munkáját, aki az 50×30 méteres, 3 millió forint intézményi költségvetésből kivitelezett pálya építése során a megvalósítás mozgatórugója volt hónapokon keresztül.

Az iskola vezetősége számára azért is volt fontos az új beruházás lehető leggyorsabb kivitelezése, mert sikerült így magasabb szintre emelni a tangazdaság lovásztanulóinak oktatását, valamint a bértartók számára biztosított lehetőségeket.

Az igazgató a lovaspálya átadóján megjelent sajtó képviselőinek elmondta, hogy minden tanulónak és bértartónak rendelkezésére bocsátják majd az új pályát és tavasztól lovagoltatással is bővíteni szeretnék a szolgáltatásaikat.

A kőszegi tangazdaság lovardája színvonalas boxokkal és szakmai személyzettel várja a bértartók lovait – fotó: Szombathelyi Televízió YouTube csatorna

Az intézmény számára a megújuláson és a fejlesztéseken kívül a hagyományőrzés is nagyon fontos, ezért rohanó világunk technológiai újításaival és a múlt értékeinek megóvásával olyan egyensúlyt kívánnak fenntartani, amely hosszú távon támogatja majd az iskolából kikerülő fiatalok jövőjét. Az átadó rendezvényen is ezt az egyensúlyt érezhették a résztvevők, amikor Zsóri-Ments Orsolya iskolalelkész megáldotta a pályát – majd Márton püspökre emlékezve most is aktuális idézeteket és példaképeket állított a fiatalok elé. A megnyitó záró akkordjaként Kampits Ernő borász – az iskola tanára – a diákok által készített fehér, rosé és vörös újborokat kínálta a résztvevőknek.

Nagy Szabolcs tangazdaság-vezető

Az eseménnyel kapcsolatban portálunk felkereste a szerkesztőség jó ismerősét, Nagy Szabolcs László tangazdaság-vezetőt, akit az Agroinform.hu követői is megismerhettek a 2020 márciusában hazánkba is begyűrűző pandémia idején.

Akkor még Szabolcs Ausztriában dolgozott és élő kapcsolásban tudósított portálunknak a külföldön dolgozó magyarok hazautazási, illetve munkavállalási lehetőségeiről. 2020-ban megismerhettük a fiatalember külföldi szakmai múltját is, ugyanis Szabolcs évtizedes dán inszeminátori és sertés-telepvezetői-, valamint több éves angliai almáskertben teljesített kertészetvezetői- és növényvédelmi szakmai múlttal Magyarországon szeretett volna letelepedni.

Hosszú ideig tartott a hazai munkahely keresése, amely ideje alatt Szabolcs Ausztriában vállalt munkát egy ménesben,ahol a tenyészkancák elletéséért és a csikónevelésért felelt.

– Miért döntöttél úgy, hogy Magyarországon szeretnél letelepedni annyi év külföldi munka után?

– Dániából és Angliából is mindig haza húzott a szívem. Néhány év után mindig hazatértem, a megkeresett pénzt részben tanulásra fordítottam itthon – legutóbb is elvégeztem például a szarvasmarha inszeminátori képzést, mert mindig fontosnak tartottam, hogy ne csak gyakorlatból dolgozzam, hanem egy-egy problémás helyzetben elméletben is tudjam, hogy mikor mit kell tennem és szükség esetén milyen döntést kell meghoznom. Ez egy versenyképes gazdaság vezetője-, vagy döntéshozója esetében szerintem elengedhetetlen.

Ugyanakkor sok év külföldi munka után megszoktam a magasabb bérezéssel járó magasabb életszínvonalat, ezért többször visszatértem Dániába-, Angliába-, majd Ausztriába egy-egy komolyabb pozícióba, ahol hosszabb éveket is eltöltöttem, hiszen a vezetőséggel kialakult jó kapcsolat miatt is marasztaltak, ahányszor csak szóba került, hogy mégis hazajönnék.

A végleges döntésemben nagy befolyása volt egy magyar lánynak, – aki azóta már a feleségem és a gyermekem édesanyja – így egyértelművé vált számomra, hogy a hazám a végső állomás – de egyébként is nagyon hiányzott már egy valódi otthon, amit csakis Magyarországon tudtam volna elképzelni.

Külön öröm, hogy az ország egyik legcsodálatosabb vidékén, Kőszegen telepedhettem le.

– Hogyan értékeled a magyar munkavállalók helyzetét és hogy érzed magad a Kőszegi Evangélikus Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tangazdaságában?

– Sokat javult Magyarországon a bérek alakulása az elmúlt években, de természetesen nem az volt az elsődleges szempont a mostani munkahelyem megpályázásakor, hogy a külföldi telepvezetői béremhez hasonló fizetést kapjak. Sokkal fontosabb volt, hogy biztos megélhetésünk legyen a családommal és – szeretném kiemelni – nagyon-nagyon fontos, hogy a szorgalmas munkámért méltó elismerést kapjak. Sok évvel ezelőtt többször megkíséreltem Magyarországon elhelyezkedni, de a szakmai ötleteimet soha nem engedték megvalósítani és többször tapasztaltam, hogy a javaslataimat támadásként értelmezték.

A mostani munkahelyemen végre olyan vezetők és kollégák mellett dolgozhatok, akik számítanak a véleményemre, akikkel intelligens konzultációkat folytatunk és akik maximálisan megbecsülik a munkámat. Ez engem inspirál és még több fejlesztést, még több munkát szeretnék befektetni a közös sikereinkért.

– Milyen tervek vannak még kilátásban a közeljövőben?

– A terveinket nem tudnám felsorolni mindössze egy rövid interjúban, de a lovaspályával kapcsolatosan még fontosnak tartom kiemelni, hogy az esti lovagláshoz szükséges világítás- és kültéri lámpasor, kerítés és a nézők számára lelátó is készül hamarosan. Célunk, hogy a szépen karbantartott lovardánk szabad helyei is beteljenek új bértartók lovaival – hiszen ez a környezet vonzó lehet más közelebbi települések viszonylatában is. – fűzte hozzá Nagy Szabolcs.

Szabolcsnak köszönjük az interjút és sok sikert kívánunk az egész intézménynek!

Végezetül, nézzük meg a Szombathelyi Televízió tudósítását az eseményről: