A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, júniusi átlagárakat mutató statisztikái szerint a fogyasztói árak átlagosan 5,3 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Áprilisban és májusban 5,1 százalék volt a drágulás mértéke. Márciusban még csak 3,7, februárban pedig 3,1 % volt az infláció – olvasható a penzcentrum.hu-n.
Még érdekesebb, ha a novembertől januárig tartó időszakot nézzük: az infláció csak 2,7 százalékos mértékű volt. A most áprilisban és június között tapasztalt drágulás messze meghaladta a tavaly nyári inflációt is.
Szeszes ital, üzemanyag, dohányáru
Az elmúlt 12 hónapban elsősorban a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett számottevő mértékben, az élelmiszerárak júniusban "mindössze" 3,2 %-kal voltak magasabb szinten. De a korábbi előrejelzések nem ezt mutatták: áprilisban 2,4, májusban pedig 2,6 százalékos éves drágulást prognosztizáltak az elemzők.
Az előző évben ilyenkor drasztikus élelmiszerár-drágulás volt tehát, és most ahhoz képest 3,2 %-os az áremelkedés – Fotó: pixabay
Élelmiszerek
Áremelkedés az egyes élelmiszerek esetében a 2020. június és 2021. június hónapok között:
- az étolaj ára 25,5 %-kal,
- a margarin ára 8,2 %-kal,
- a tojás ára 7,8 %-kal,
- a liszt ára 7,7 %-kal,
- a munkahelyi étkezés költsége 7,6 %-kal,
- az éttermi étkezésé 6,1 % százalékkal emelkedett.
A sertéshús ára 5,6%-kal ugyan csökkent, de ez a tendencia nem lesz hosszú távú, ugyanis a takarmányárak folyamatosan emelkednek, így a hús, tojás, és tejtermékek esetében tartós áremelkedés valószínűsíthető.
A takarmányárakról és a terménypiacok alakulásáról legutóbb a Terménypiacok Webináriumon kérdeztünk szakértőket, a témához kapcsolódó cikkeink itt érhetőek el: összefoglaló, Dr. Potori Norbert (AKI) előadása, szakmai fórum a KITE Zrt., a Marton Genetics, a Viterra Hungary Kft. és a Hungrana Kft. képviselőivel.
Hogy is van ez?
A teljes fogyasztói palettaára vonatkozóan az infláció 5,3%-os, az élelmiszerek drágulása pedig 3,2 %. A különbség oka elsősorban az, hogy az előző évben ilyenkor drasztikus élelmiszerár-drágulás volt, tehát a mostani árakat már egy eleve magas szinttel hasonlíthatjuk össze. A koronavírus-járvány miatt az árak elszabadultak, az inflációt viszont a tavalyi év azonos hónapjában mért árakhoz viszonyítva számolják.
A KSH szerint tavaly júniusban a fogyasztói árak átlagosan 2,9 %-kal voltak magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, viszont az élelmiszerek árában már akkor 7,8 %-os emelkedés volt tapasztalható!