Az EU Bizottsága rendeletet kíván hozni annak érdekében, hogy a növényvédő szerek használatának 50%-os csökkentésére legyen garancia egy belső tervezet szerint, írja az agrarheute.com.

A Green Deal-ben ugyanis "csupán" elérendő célként szerepel az, hogy 2030-ra a felére kell csökkenteni a növényvédő szerek használatát és a használatból eredő kockázatokat az EU-ban. Ez most változhat, kőkemény előírásokra számíthatunk a lap információi szerint.

Bekeményít a Bizottság

Az Európai Unió Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatósága (GD SANTE) egy jogi szövegen dolgozik, amely arra kötelezné a tagállamokat, hogy feleljenek meg a csökkentési céloknak.

Felmerül a kérdés, hogy mihez képest kellene 50%-kal csökkenteni a növényvédő szerek használatát és a kockázatokat. A tervek szerint a referencia-időszak a 2015-től 2017-ig tartó időszak átlagos növényvédőszer-felhasználása.

Az átfogó cél elérése érdekében minden tagállamnak kötelező egy nemzeti csökkentési célt meghatározni. A nemzeti célok eltérhetnek ugyan az 50%-tól, azonban ez csak szűk mozgásteret biztosít majd, legfeljebb 45%-ig lehet elmenni, de ennek az engedménynek is szigorú feltételei lennének. Az engedmény indokai indokok közé tartozna az új kártevők megjelenése vagy annak bizonyítása, hogy a növényvédő szerek használatát már korábban is az uniós átlagnál nagyobb mértékben csökkentették.

Az EU Bizottság tervei és az intézkedések következményei részletesebben:

  • Nőnek az adminisztrációs terhek: a gazdálkodónak, mint felhasználónak minden növényvédelmi intézkedést elektronikus nyilvántartásban kell rögzítenie és indokolnia is kell azokat. Meg kell nevezni a növényvédelmi szaktanácsadót. A tagállamoknak ezeket az adatbázisokat uniós sablonok alapján kell létrehozniuk.
  • A nemzeti kormányoknak évente jelentést kell tenniük az EU Bizottságnak arról, hogy hogyan haladnak a csökkentési céljuk elérése érdekében. Az elért haladásról szóló jelentéseket közzé kell tenni az interneten.
  • A növényvédő szerek használatát be kell tiltani az olyan érzékeny területeken, mint a Natura 2000 és más védett területek, valamint a városi zöldterületek. Ha nem áll rendelkezésre alacsonyabb kockázatú alternatíva, írásos kérésre korlátozott ideig hatósági mentességet kell biztosítani.
  • A permetezést a felhasználónak külön engedéllyel kell bejelentenie a tábla szélén elhelyezett információs táblákon.
  • A növényvédő permetezőgépeket háromévente műszaki ellenőrzésnek kell alávetni.

permetezőgép a szántóföldön

A növényvédő szerek használatának és a használatból eredő kockázatokat drasztikusan csökkenteni szeretné az Európai Bizottság, amit a tervek szerint rendeletben írnak majd elő – Fotó: Pixabay

A Bizottság számol a negatív következményekkel

Az új szabályozás hatásvizsgálatáról szóló rövid fejezetben az EU Bizottsága megnevezi saját javaslatának negatív hatásait:

  • A fogyasztóknak alkalmazkodniuk kellene a magasabb élelmiszerárakhoz.
  • Megnövekedhet az élelmiszerek importja olyan harmadik országokból, ahol kevésbé szigorú szabályozás vonatkozik.

A DG SANTE azt javasolja, hogy a tagállamok a közös agrárpolitika (KAP) keretében pénzügyi ösztönzőkkel vagy kompenzációs kifizetésekkel mérsékelhessék e hatások egy részét.

A belső rendelettervezet jelenleg egyeztetés alatt áll az EU Bizottság osztályai között. A tervezetet március 23-án hivatalosan is bemutatják egy nagy „természetvédelmi csomaggal" együtt, írja az agrarheute.