A Szóvetés című podcastban Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke és Weisz Miklós, az Agrya – Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége társelnöke beszélgetett  a generációváltás kérdéseiről, a fiatal gazdák mezőgazdaságba való integrálásáról, és az aktuális jogalkotásról.

gazda

A hazai gazdák 36 %-a 65 év feletti - Fotó: pixabay.com

A számoknak üzenetértéke van

Elhangzott, hogy a magángazdálkodók magas életkora Európa-szerte jelentős problémát jelent, amit a magyarországi adatok is alátámasztanak. Magyarországon a 40 év alatti gazdák aránya mindössze 18%,  36%-a 65 év feletti vagy idősebb, további 25 %  55 és 64 év közötti. A számoknak komoly jelentőségük van, mert üzenetet hordoznak a magyar vidék számára.

Folyamatosan romló tendencia

A korstruktúra ilyen módon történő alakulásának több oka van. Európára jellemző az elöregedő társadalom, illetve az a tény, hogy a mezőgazdasági pálya nem olyan vonzó a fiatalok számára. Emiatt nehezen megy a gazdaságok átadása. Nemcsak maguk az arányok aggasztóak, hanem maga a  tendencia is, ami folyamatos romlást mutat. Az idősebb gazdálkodók aránya jelentősen emelkedik, miközben a fiatal gazdálkodók aránya csökken a több éve elérhető támogatások és erőfeszítések ellenére is. A folyamat nem állt meg, de a támogatások nélkül még rosszabb lenne a helyzet.

Alapvető problémát jelent a  gazdaságok koncentrálódása is, -  egyre kevesebb gazdálkodási egység gazdálkodik egyre nagyobb területen - ahol a fiatalok aránya szintén csökkenő tendenciát mutat.

A fiatalok kockázatvállalóbbak, nagyobb a beruházási szándékuk

A fiatal gazdálkodók által vezetett üzemek kimutathatóan nagyobb léptékkel fejlődnek, mert sokkal nagyobb a beruházási szándék, fejlődni, fejleszteni, bővíteni akarnak. Az idősebb gazdálkodók már óvatosabbak, visszafogottabbak, nem fejlesztenek, ami  - tekintve a nagyobb arányukat - hatással lesz a nemzetgazdaságon belül a mezőgazdaság összteljesítményére is. Minél innovatívabb fiatal gazdálkodók lennének jelen a vezetésben vagy a családi gazdaságokban, ez annál mérhetőbben megjelenne a fejlesztésekben is.

aratás kombájnnal

A fiatalok számára nem túl vonzó a mezőgazdasági munka - Fotó: pixabay.com

A generációváltás nehézségei

Napjainkban hazánkban még nincs igazán hagyománya, kultúrája annak, hogy miként történik meg a generációváltás. Eleve már az is problémát jelent, hogy miként válhat egy fiatalból fiatal gazda. Az átadás-átvétel családon belül történik. A legnagyobb gondot általában a jogi-, szabályozási-, adminisztratív ügyek jelentik, amelyek bonyolultsága miatt nem igazán tudják az idősebb gazdák, hogy mit, hogyan kell intézniük. Itt a szabályozóknak jelentős szerepe van abban, hogy az adminisztrációval kapcsolatos teendőket egyszerűbbé tegyék. Most van a Parlament előtt a gazdaságok átadását könnyítő jogszabályi tervezet, ami a későbbiekben rugalmasabb feltételrendszert jelenthet.

Másik jelentős akadályt a személyes vonatkozás adja, az hogy az idősebb gazdák tudatosan tervezik-e az átadást, beszélnek-e róla, készülnek-e rá.

fiatal gazda

Hagyományos növénytermesztés esetén nagyon magas a belépési küszöb - Fotó: pixabay.com

A nulláról indulva szántóföldi növénytermesztésbe fogni szinte lehetetlen

Az, hogy egy fiatalból önállóan gazdálkodó legyen nagyon nagy befektetést igényel. Hagyományos növénytermesztés esetén nagyon magas a belépési küszöb - a földárak, az eszközök beszerzése a nulláról indulva nagyon nehéz. A számukra a réspiacok jelenthetnek lehetőséget, ahol kisebb befektetéssel, egy jó ötlettel vagy innovációval be lehet lépni. A tőke hiányát sokszor szellemi tőkével lehet helyettesíteni. Sokan költöznek le vidékre, ahol kézműves termékekkel, méhészkedéssel teremtik meg maguknak azokat a feltételeket, amelyek segítenek az újrakezdésben.

A Parlament előtt van az új jogszabálytervezet

A Parlament előtt van az a jogszabály, amely lehetővé tenné, hogy egy családtag, vagy bizonyos feltételekkel egy munkavállaló (7 éves igazolt munkaviszony után) is egy az egyben átvehesse a gazdaságot. Az új jogszabály arra ösztönzi majd az érintetteket, hogy még időben elkezdjenek gondoskodni a gazdaság átadásáról - gazdaságátadási szerződéssel 2023. január 1-től.

Cél, hogy családon belül a legkisebb teherrel lehessen megvalósítani a gazdaságátadást. Újdonság lesz, hogy az ingyenes átadáson (ajándékozáson) kívül 3 lehetőséget is felajánl majd: az adásvételt (visszterhes átadás), az életjáradékot, és a tartást. Ez az esetek többségét tudja majd kezelni.