Tavaly még aranyáron tudták eladni az oroszok a földgázt, idén azonban jóval kevesebb bevételre tehetnek szert belőle, hiszen az európai piac kiesését csak részben tudták pótolni.
90 százalékos visszaesés
A tavalyi év első feléhez képest közel 90 százalékkal esett vissza Oroszország európai uniós exportbevétele. Ez részben az árak, részben pedig az export volumen csökkenésének az oka - tette közzé az adatokat a Center for Reserch on Energy and Clean Air (CREA). Panaszra azonban nem lehet okuk, hiszen így is 18 milliárd dollár értékben vett orosz gázt jónéhány ország, élen Szlovákiával és Magyarországgal.
Hiába tehát a csökkent adatok, így is második helyen áll az EU az orosz gáz- és olajvásárlás kapcsán. Összesen 18 milliárd dollárt költöttünk nyersanyagokra, amelynek 60 százaléka az olajból, 40 százaléka a gázból származik.
A legnagyobb importőr az unión belül Szlovákia, akik több mint 2 milliárd dollár értékben vásároltak olajat és gáz. Alig marad el mögöttük Magyarország, hiszen hazánk 1,9 milliárd dollárt költött ezekre, az eltérés azonban az arányok között van hiszen mi jóval több, mint az összeg felét gázra költöttük, míg a szomszédok inkább olajat vásároltak - írja a napi.hu.
Jelentős mennyiségben vásároltak nyersanyagokat még a belgák és a spanyolok, de mind a két ország főleg gázra költött. Az olaj tekintetében főleg a hollandok, a bolgárok, az olaszok és a csehek költöttek az oroszoknál, azonban ők már csak másfél millió dollár értékben. Orosz olajat tehát több ország is beszerzett, gázt azonban már csak négy EU-s tagállam vásárol tőlük.
Mi a helyzet Kínával?
Kína továbbra is a legnagyobb importőr, legalábbis, ami az idei első féléves adatokat illeti. Június közepéig mintegy 30 milliárd dollárt fizettek az oroszoknak nyersanyagokért. 80 százalékban olajat vettek, míg gázra 2,7 milliárdot, szénre pedig 3,3 milliárdot költöttek. Hozzá kell tenni, hogy a kínai export is csökkenő bevételt hozott, aminek fő oka az olaj árának esése. Tavaly 210 milliós volt e bevétel, ami idénre 178 millióra csökkent.
Mi történt Indiával és a kisebb országokkal?
India a harmadik helyet foglalja el az orosz exportban. Közel 15 milliárd dollárt költöttek, aminek nagy része kőolajra ment el, míg szenet csak kis mértékben vásároltak. A negyedik Törökország, ahol 12 milliárd dollárt értékben vásároltak fosszilis energiahordozókat. Ennek kicsit több mint fele olaj volt, negyede gáz, a maradék pedig szén.
Az EU-n belül Szlovákia és Magyarország a legnagyobb exportőr - fotó: pexels.com
Őket az Egyesült Arab Emirátusok követik, míg a hatodik helyen Dél-Korea található, bár ők már látványosan lemaradtak, legalábbis ami a költést illeti. Kisebb orosz importtal még Japán rendelkezik, ők szinte kizárólag gázt vásároltak.
Nem sikerül pótolni a kiesést
Egyelőre tehát az látszik, hogy az európai kiesést nem sikerült pótolniuk, főleg a gáz esetében. Jól látszik, hogy a csökkent EU-s export látványos lett a teljes orosz kivitelen belül. Amennyiben az uniós országok továbbra sem vesznek gázt és csökkentik a vásárlást, az oroszok csak Kínával tudják helyettesíteni azt. Ők azonban valószínűleg jóval alacsonyabb áron vásárolnak nyersanyagot.