Moszkva újra szállítana

Moszkva készen áll arra, hogy a Jamal-Európa vezetéken keresztül újraindítsa a gázszállítást Európába – mondta Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes a TASS állami hírügynökségnek.

"Az európai piac továbbra is releváns, mivel a gázhiány továbbra is fennáll, és minden lehetőségünk megvan az ellátás újraindítására. Ott van például a Jamal-Európa csővezeték, amelyet politikai okokból leállítottak, és kihasználatlanul maradt"

- idézte a TASS Novakot egy vasárnap közzétett jelentésében. A Jamal–Európa vezetéken általában nyugati irányú az áramlás, de 2021 decembere óta többnyire megfordítják, mivel Lengyelország elállt az Oroszországtól való gázvásárlástól, és a németországi tárolt gázt veszi igénybe. Májusban Varsó felmondta az Oroszországgal kötött megállapodását, miután korábban elutasította Moszkva rubel elszámolásra történő átállásra vonatkozó követelését.

Májusban Varsó felmondta az Oroszországgal kötött megállapodását, miután korábban elutasította Moszkva rubel elszámolásra történő átállásra vonatkozó követelését. Kép: Unsplash

Májusban Varsó felmondta az Oroszországgal kötött megállapodását, miután korábban elutasította Moszkva rubel elszámolásra történő átállásra vonatkozó követelését. Kép: Unsplash

A Gazprom orosz beszállító erre válaszul az ellátás leállításával válaszolt, és azt is közölte, hogy a továbbiakban nem tud gázt exportálni Lengyelországon keresztül, miután Moszkva szankciókat vezetett be a Jamal-Európa vezeték lengyel szakaszát birtokló cég ellen.

A török irány is említésre került

Novak azt is megismételte, hogy Moszkva további gázszállításról tárgyal Törökországon keresztül, miután ott egy energiaszállítási csomópontot hoznak létre. Azt is elmondta, hogy Moszkva arra számít, hogy 2022-ben 21 milliárd köbméter cseppfolyósított földgázt (LNG) szállít majd Európába.


"Idén jelentősen növelni tudtuk az LNG-szállítást Európába. 2022 november hónapjában 19,4 milliárd köbméterre nőtt a mennyiség, az év végéig pedig 21 milliárd köbméter várható"

- mondta Novak. A TASS ügynökségnek adott nagyinterjújában - melynek egy része a hétvégén jelent meg - Novak azt is elmondta, hogy Oroszország megállapodott Azerbajdzsánnal, hogy növeli az onnan érkező, az ország belföldi fogyasztására szánt gáz szállítási mennyiségét.

Novak azt is megismételte, hogy Moszkva további gázszállításról tárgyal Törökországon keresztül, miután ott egy energiaszállítási csomópontot hoznak létre. Kép Unsplash

Novak azt is megismételte, hogy Moszkva további gázszállításról tárgyal Törökországon keresztül, miután ott egy energiaszállítási csomópontot hoznak létre. Kép Unsplash

"A jövőben, amikor ők növelik a gázkitermelést, megbeszélhetjük az árucserét"

- mondta. Moszkva Kazahsztánnal és Üzbegisztánnal is tárgyal a gázszállítmányok növeléséről – tette hozzá. Novák szerint Oroszország hosszú távon afganisztáni és pakisztáni piacra küldheti a földgázát akár Közép-Ázsia infrastruktúráját felhasználva, akár Irán területén keresztül.

Olajpiac

Az olajár mintegy 3 dollárral emelkedett hordónként pénteken a második egymást követő héten, miután Moszkva bejelentette, hogy csökkentheti a kőolaj kitermelését válaszul a G7 által bevezetett orosz export árplafonjára. A Brent kőolaj ára 2,94 dollárral, 3,6 százalékkal emelkedett 83,92 dollárra, míg az amerikai West Texas Intermediate (WTI) kőolaj hordónkénti ára 79,56 dollár volt, 2,07 dolláros, 2,7 százalékos emelkedéssel. Mindkét benchmarknak ez a legnagyobb heti emelkedése október óta. A várakozások szerint Oroszország 2023 elején 5-7 százalékkal csökkentheti olajkitermelését, amivel a bevezetett árplafonokra reagálhat – idézte Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes pénteki szavait a RIA hírügynökség.

A kereskedők és a Reuters számításai szerint decemberben 20 százalékkal csökkenhet Oroszország balti olajexportja az előző hónaphoz képest, miután az Európai Unió és a G7-országok december 5-től szankciókat és árplafont vezettek be az orosz nyersolajra.

A várakozások szerint Oroszország 2023 elején 5-7 százalékkal csökkentheti olajkitermelését, amivel a bevezetett árplafonokra reagálhat. Kép: Unsplash

A kőolaj iránti kereslet és a kitermelés a következő napokban az Egyesült Államok nagy területeit érintő hatalmas téli vihar miatti leállások miatt is visszaeshet. A legnagyobb amerikai finomítók közül több máris leállt a rendkívüli hideg miatt, míg Texasban és Észak-Dakotában leállt maga a kitermelés is.

(Forrás: Reuters, Reuters)