A téli időjárás szokatlan képet mutat Magyarországon. A fákról nem hullottak le a levelek, és már régen láthattunk ilyen szép havas tájat december elején. A csapadékra sem lehetett panasz, mert sok helyen több havi mennyiség hullott le egy-egy nap alatt. Furcsa most a vízmegőrzésről és az éghajlat változásáról hallgatni az előadásokat, de természetesen nem tudhatjuk, mi lesz a jövő évben, ezért a szélsőségekre kell készülni.

Az év utolsó hónapja mindig egy izgalmas időszak, mert ilyenkor vesszük számba az év eseményeit. Hihetetlenül sok minden történt idén a magyar mezőgazdaságban. Az új támogatási rendszer, a szokatlan piaci körülmények, a drága pénz időszaka, a száguldó infláció, a jó termések ellenére éppen nullás termelés, a regeneratív mezőgazdaság köztudatba kerülése és a szántás őselleneséggé válása.

Számomra (szerintem sokaknak) a leginkább emlékezetes, hogy az elképzeltnél is lehet mindig lejjebb a termények ára. Tavaly még sokan mondták, hogy már soha nem megy 100 ezer forint alá a gabonák ára, akkor a 2007-2008. év tanulsága alapján óvatosabban fogalmaztam, de nem gondoltam, hogy a 80, majd a 60 ezer forintos szint is elesik. Az inga nagyokat leng, az biztos, és bízzunk benne, hogy már tényleg az alján vagyunk. Sajnos a kilátásaink egyelőre nem kedvezőek az áremelkedésre, de soha ne mond, hogy soha.

gabona

A kilátások egyelőre nem kedvezőek az áremelkedésre – fotó: Shutterstock

A geopolitikai helyzet, az időjárás, a gazdasági környezet, azaz bármi hirtelen megváltozhat, és akkor újra emelkedhetnek az árak, vagy tovább csökkenhetnek... Például egy izgalmas kérdés a FED (amerikai jegybank) legfrissebb közlése az amerikai irányadó kamatpályáról, amely egy optimista irányt mutat, és elindulhat a kamatcsökkentés. Ez hozhat változást a következő hónapokban a terménypiacokon is.

Az ünnepek közeledtével decemberben lelassul minden. Ez jó alkalom, hogy még sok hasznos dolgot elintézzünk, amire máskor nincs időnk. Megvannak ilyenkor a rutinok. Fontos lehet az új földtörvény tanulmányozása, mert változások lesznek a jövő évtől!

A biztosításaink vizsgálata egy kiemelt feladat, mert az infláció az ingatlanjaink „árfolyamát" sem kímélte. Érdemes megvizsgálni a jelenlegi piaci árakat, és összevetni biztosítási értékekkel, mert jelentős „alul" biztosítások lehetnek a régen megkötött szerződések kapcsán!

A számvitel szerint várható eredmény vizsgálatát sem hagyhatjuk el idén, mert lehetnek meglepetések jövőre az adófizetésnél. Érdemes néhány munkaórát rászánni, és elmenni a könyvelőhöz átbeszélni a lehetőségeket. Az általunk érzett nyereség/veszteség jelentősen eltérhet a könyvelésben szereplőtől. Az eredmény tudatos „kozmetikázása" a törvényes keretek között sokat spórolhat a jövő évi cash-flowhoz.

szántóföld

Fontos az új földtörvény tanulmányozása, mert változások lesznek a jövő évtől – fotó: Shutterstock

Mindenkinek mérlegelnie kell, hogy mit enged a számvitel és mire költi a pénzét. Szükségtelen beruházásokba, inputvásárlásokba nem szabad ilyenkor belevágni. Inkább maradjon pénzügyi tartalékunk, ami mozgásteret biztosít a későbbi költéseinkhez. Csak olyat szabad tenni a várható adófizetés csökkentésére, melyet a közeljövőben egyébként is megcsinálnánk.

Fölösleges dolgokban nem állhat most a nehezen megkeresett pénzünk, mert annak ára van. A pénz jelenértékét szeretném hangsúlyozni. A jelenlegi kamatkörnyezetben nagyon sok pénzt bukhatunk egy rosszul meghozott döntéssel. A legjobb példa, ha egy biztosítást kötünk, annak a díját milyen gyakorisággal fizetjük. Sokszor kedvezőnek tűnik akár 3-5 év díjának kifizetése egy összegben. A biztosítások piacán nagy verseny van folyamatosan, ezért nem várható a díjak emelkedése. Ha jelenérték-számítást végzünk, akkor láthatjuk, hogy sokkal jobban járunk az éves fizetéssel. Ez teljesen más képet mutatott alacsony kamatoknál.

A jelenérték szerinti döntés igaz akkor is, ha egy inputot ma kell kifizetnem vagy májusban. Persze nagyon sok tényezőt kell most mérlegelni, de a készítményeknél nem valószínű elérhetőségi probléma. A jelenlegi várakozások szerint nem lesz jelentős áremelkedés az inputoknál, ezért kedvezőbb inkább valamilyen fix kamatot hozó befektetésbe tenni a pénzünket, és májusban megvenni az adott terméket.

Indexkép: Pixabay, Shutterstock