A magas terméshozamok eléréséhez a növények tápanyagellátása a mezőgazdaság kulcskérdése. A műtrágyák árának drasztikus emelkedése és egyre többször előforduló hiányuk azonban ellehetetlenítette az eddig bevett és bevált gyakorlatok alkalmazását.
A gazdálkodók most új módszereket és technológiákat keresnek a tápanyag-utánpótlás biztosítására. Az egyik ilyen a hígtrágya kijuttatása, amellyel gazdagítható a talaj, serkenthető a talajélet és segíthető a növények tápanyagellátása. Ráadásul az EU-s előírások is fókuszban helyezték az állattartó telepeken keletkezett hígtrágya hasznosítását.
A 2022 májusi PREGA konferencián Hodosi Lajos a Hígtrágya hasznosítása a precíziós gazdálkodás keretei között címmel tartott előadást.
Hordosi Lajos a 2022 májusi PREGA konferencián – Fotó: Agroinform.hu
Hodosi Lajos kiemelte, hogy minél víztakarékosabb technológiát használnak az állattartó telepeken, a hígtrágya annál magasabb szárazanyag-, valamint tápanyagtartalommal bír. A hígtrágya víztartalma jelentősen befolyásolja, hogy mekkora tárolókapacitásra van szükség az állattartó telepen és a tárolók kialakítása milyen költséggel jár, de hat a kijuttatás költségeire is.
Kijuttatás előtt a hígtrágya tápanyagmérlegének elkészítése kötelező feladat.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a trágya a keletkezése után nem juttatható ki azonnal, érlelni kell – legalább 3-4 hónapot –, hogy belőle a tápanyagok a növények számára felvehetővé váljanak.
A hígtrágya alkalmas arra, hogy kiváltsa a műtrágyát.
Hodosi Lajos hangsúlyozta, hogy a mezőgazdaságban terjedő digitalizáció és a precíziós gazdálkodás, a törvényi előírásoknak megfelelően, sokkal célzottabb és pontosabb kijuttatást tesz lehetővé.
Előadásában praktikus információkat is megosztott:
- hígtrágya tároló tartályról
- hígtrágya injektorokról
A bemutatott hígtrágya injektorok nagy teljesítményűek, fordulékonyak – képesek önmaguk mellé visszafordulni – és helyspecifikusan beállítható mind a kijuttatott hígtrágya, mind a kijuttatott tápanyag mennyisége.
A gyári adatokon túl beszámolt gyakorlati tapasztalatokról is, így a gazdák a komplex adatok alapján pontosabban tudtak tervezni.
|
Indexkép: Duplinszki László