Szigorúbb felügyeletet akarnak
Mike Flood az Egyesült Államokbeli Nebraska kongresszusi képviselője felszólította az ország törvényhozóit és az Amerikai Egyesült Államok földművelésügyi minisztériumát (az USDA-t) hogy azonnal avatkozzon be, és blokkolja sokkal hatékonyabban az amerikai mezőgazdasági területek felvásárlását, melyet Kína folytat előszeretettel.
Mike Flood, a szintén amerikai Brownfield portálnak elmondta, hogy az Egyesült Államok a közép-nyugati légierő olyan katonai támaszpontjainak korszerűsítésén dolgozik, melyeket mezőgazdasági területek vesznek körül. A képviselő beszámolt róla, hogy:
„Kínai ingatlanvásárlók felfokozott érdeklődést mutattak aziránt, hogy szántóföldet vagy tanyát vásárolhassanak ezekhez az ICBM rakétákhoz közeli területeken. Ez nagyon nem lenne kívánatos fejlemény. Ez nemzetbiztonsági kérdés."
Flood és Elise Stefanek New York-i képviselő a közelmúltban mindkét nagy párt nevében küldött levelet az Amerikai Egyesült Államok földművelésügyi minisztériumának, amelyben felszólított a földterület-felvásárlás felügyeletének szigorú ellátására.
Az Egyesült Államok a közép-nyugati légierő olyan katonai támaszpontjainak korszerűsítésén dolgozik, melyeket mezőgazdasági területek vesznek körül. Kép: Pexels
Mi történt pontosan?
Arra a kérdésre, hogy történtek-e jelentős földvásárlások, Flood azt mondta: „Nem tudok név szerint megemlíteni egyetlen külföldi jogalanyt sem konkrétan. Tisztázzuk ezt a dolgot. A mi polgárainknak is vannak ingatlanjaik szerte a világon, és más országok is hasonlóan járnak el a saját érdekeik mentén. Ez az egészségesen működő gazdaság része" - mondta a képviselő, majd így folytatta:
"De ha valaki az ellenségünk, az Egyesült Államok ellensége, mint a Kínai Kommunista Párt, ami érzékeny katonai létesítmények közelében akar ingatlant vásárolni, az azért más megítélés alá esik."
Floodot elmondása szerint aggasztja a szellemi tulajdon ellopása is. „Minden technológia érzékeny nemzetbiztonsági szempontból, amely a traktorokban és a mezőgazdasági gépekben használatos, hiszen ezekkel növelni lehet a termelést. Mindez hatással van a kereskedelemre és a nemzetbiztonságra, sőt még az emberi jogokra is.” Az USA-ban az események nyomán több állam törvényhozása is olyan jogszabályt fontolgat, amely korlátozná a külföldi befektetők földvásárlását.
Arra a kérdésre, hogy történtek-e jelentős földvásárlások, Flood azt mondta: „Nem tudok név szerint megemlíteni egyetlen külföldi jogalanyt sem konkrétan. Kép: Pexels
Amerika ráébredt a fenyegetésre
Március elején az Egyesült Államok-Kína kapcsolatokkal foglalkozó új képviselőházi testülete meghallgatást tartott, amely a kínai kormány fenyegetéseit és az erre adható lehetséges kétpárti megoldásokat vizsgálta. A meghallgatáson négy tanú - köztük HR McMaster, Donald Trump volt amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója és Tong Yi neves kínai disszidens, Wei Jingsheng volt titkára – beszéltek a nemzetbiztonsággal, a gazdasági versennyel és az emberi jogokkal kapcsolatos kérdésekről, beszámolva arról, hogy a Kínai kommunista párt az elmúlt időszakban hogyan szerzett hatalmat a globális piacok felett, és miképp veszélyezteti az amerikai érdekeket.
A ritkán tapasztalható kétpárti egység birtokában a törvényhozók ígéretet tettek arra, hogy többet tesznek e fenyegetések csökkentése és az Egyesült Államok versenyképességének fokozása érdekében.
"Nevezhetjük ezt stratégiai versenynek, de ez semmiképpen sem egy udvarias teniszmeccs" - mondta a wisconsini republikánus Mike Gallagher, a bizottság elnöke. "Ez egy egzisztenciális küzdelem annak uralására, hogy milyen lesz az élet a 21. században."
(Forrás: Browenfield)