Semmi sem utal arra, hogy szándékos támadás lett volna Lengyelországgal szemben a Przewodówban történt robbanás – jelentette ki szerdai varsói sajtóértekezletén Andrzej Duda lengyel elnök.
Hogyan csapódott be a rakéta?
Elmondta: az Ukrajna ellen intézett keddi orosz légicsapások a lengyel határhoz közeli területeket is értek. Érthetőnek nevezte, hogy Ukrajna az orosz rakéták ellen légvédelmi rakétákkal is védekezett.
"Lényegében ezért a keddi incidensért az orosz fél felelős" - tette hozzá.
"Egyáltalán semmilyen jel nem utal arra, hogy Lengyelországgal szemben szándékos támadás történt volna" – fogalmazott.
Dwie rosyjskie rakiety na terytorium Polski? Miejsce wybuchu przy granicy z Ukrainą pod Hrubieszowem.#włączprawdę #TVRepublika pic.twitter.com/GHz6sXLeQL
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) November 15, 2022
Feltehetőleg SZ-300-as, a 70-es években a Szovjetunióban gyártott rakéta csapódhatott be – mondta, "véletlen balesetnek" minősítve az eseményt. Nincs bizonyíték arra, hogy a rakétát az orosz fél lőtte volna ki, ezzel szemben nagy a valószínűsége, hogy az ukrán légvédelem által használt rakétáról van szó – fejtette ki Andrzej Duda.
A NATO véleménye
"Nincs arra utaló jel, hogy a keddi kelet-lengyelországi robbanás szándékos támadás eredménye lenne, és arra sem, hogy Oroszország katonai offenzívát indítana a NATO ellen" – erősítette meg Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerdai sajtónyilatkozatában.
Stoltenberg a NATO-tagállamok nagykövetei részvételével tartott rendkívüli tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta: a robbanást a valószínűleg ukrán légvédelmi rakéta okozta.
"Ez nem Ukrajna hibája volt, Oroszország viseli a végső felelősséget, mivel folytatja az Ukrajna elleni illegális háborúját" – hangsúlyozta a főtitkár.
Az EU elítéli a rakétacsapásokat!
Elítélte a Lengyelországot és Ukrajnát ért rakétacsapásokat Marija Pejcinovic Buric, az Európa Tanács főtitkára szerdai közleményében, és támogatását fejezte ki mindkét országnak.
"A lehető leghatározottabban elítélem az Ukrajnát és Lengyelországot sújtó, válogatás nélküli rakétacsapásokat" - fogalmazott Marija Pejcinovic Buric, majd hozzátette: a vérontásnak azonnal véget kell vetni.
Az európaiaknak arra van szükségük, hogy a béke és a biztonság késedelem nélkül visszatérhessen a kontinensre - tette hozzá a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerdai Twitter-üzenetében arról írt, hogy az éjszaka folyamán kapcsolatban ált kollégájával, Zbigniew Rau lengyel külügyminiszterrel, akit biztosított az EU külügyi tanácsának teljes támogatásáról.
Végezetül úgy fogalmazott: "kiállunk Ukrajna mellett, különös tekintettel a polgári infrastruktúrát ért hatalmas erejű orosz csapásokra", amelyek – mint írta – Ukrajnán túli területeket is érintettek, köztük áramszüneteket okoztak a Moldovai Köztársaságban is.
Energiai infrastruktúrát támad Oroszország
"Nyolcvanöt rakétát lőttek ki Ukrajnára, városainkra, ezek többsége az energetikai infrastruktúrát érte" – közölte kedd este Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Az ukrán olajvezetékrendszer irányítójának tájékoztatása szerint orosz tüzérségi találat ért Ukrajnában, a belorusz határhoz közel, egy transzformátor-állomást, amely a Barátság kőolajvezeték egyik szivattyúállomásának működtetéséhez szolgáltatot elektromos áramot.
A találat következtében a vezetéken a Magyarország, Csehország és Szlovákia felé történő kőolaj-szállítások leálltak.
A Mol azt közölte még tegnap este, hogy felkészült arra, hogy folyamatosan biztosítani tudja az ország és a régió energiaellátását és ezt erősítette meg Szalay-Bobrovniczky Kristóf, honvédelmi miniszter is.
Arról egyelőre nincs hír, mikor indulhat újra a szállítás a Barátság kőolajvezetéken.
Indexkép illusztráció: Shutterstock