A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint októberben a földgáz átlagára Budapesten volt a legalacsonyabb, az áramért pedig a magyar háztartások a második legkedvezőbb árat fizették a vizsgált 29 európai főváros közül.
A MEKH, miután pár napja csökkentette a kismértékű korrekció mértékét, közleményében kiemelte, hogy Magyarországon a rezsicsökkentés eredményeként az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett villamos energia és a földgáz árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen, azaz a magyar lakosság védett a piacokon kialakult áremelkedésekkel szemben.
Magyarországon a villamos energia és a földgáz árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen – Fotó: pxfuel.com
A hivatal nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint a lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia átlagára októberben 10,62 eurócent volt kilowattóránként, ami a vizsgált fővárosok listájában a második legkedvezőbb. Budapesten a földgáz lakossági átlagára 2,87 eurócent volt, ami a felmérésben szereplő fővárosok között a legolcsóbb.
A MEKH nemzetközi sztenderdek alapján kidolgozott havi árösszehasonlítása az európai fővárosok áram- és földgázárait mutatja be. A vizsgálat a 27 európai uniós főváros, valamint Belgrád és London áradatait hasonlítja össze.
A vizsgálat adatai alapján kiszámított végfelhasználói árinformációk szerint októberben is Európa legalacsonyabb energiaáraival kalkulálhattak a magyar lakossági fogyasztók - hangsúlyozta a MEKH.
Ugyanakkor szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a jogszabályokkal alacsonyan tartott energiaárak miatt keletkező veszteség a hazai energiaszektor számára egyre nehezebben gazdálkodható ki, ráadásul nincs arra jel, hogy az energiaárak emelkedő trendje a közeljövőben megváltozna. Így egyre nyilvánvalóbb, hogy a jelenlegi helyzet hosszú távon nem tartható fenn és a lakosság hamarosan brutális energiaár-emelkedéssel szembesülhet. A fogyasztói árak emelkedésének pedig már most az egyik összetevője az energiaárak miatti költségnövekedés.