A perzselő hőség felégeti, és a termékenység fenntartásának elhanyagolása használhatatlanná teszi a termőföldet. Délkelet-Romániában – Dolj és Olt megyében – egy jelentős kiterjedésű szántóföldi terület évtizedek óta súlyos erózióval és leromlással küzd, és egyértelműen az elsivatagosodás jeleit mutatja.

Ez az egykori szántóföld az utóbbi években már jórészt gondozatlan maradt, ami fokozhatta az eróziót –
olvashatjuk a spiegel.de német nyelvű hírportálon.

Az eredetileg is erősen homokos terület leromlási folyamata elsősorban a szocialista időszak helytelen agrárpolitikájának – pontosabban a vizes élőhelyek lecsapolásának és az erdősávok kivágásának – valamint a növénytermesztési eredmények minden áron történő fokozásának, végül pedig az öntözőrendszer felszámolásának a következménye.

Sivatag Romániában

Az interneten dermesztő fotókat találhatunk, ha az Oltenian Sahara kifejezésre keresünk – fotó: alchetron.com

Ennek nyomán már egy a műholdas felvételeken is jól megkülönböztethető, több mint 800 km2 kiterjedésű fehér háromszöget figyelhetünk meg, amelyet „Duna-menti Szaharaként”, illetve a klímaváltozás szimbólumaként is kezdenek emlegetni a szakemberek.

A sivatagodás központja egy Dabuleni nevű, erősen lepusztult, 12.000 lakosú település. Néhány évvel ezelőtt egy helyi termelői közösség még görögdinnye termesztéssel próbálkozott a terepen, ami hasonló körülmények között eredményes lehetett volna, azonban a krónikus csapadékhiány miatt kénytelenek voltak a termesztéssel felhagyni.

A környéken lakó Roxana Bojariu, román klímakutató szerint a terület termőképessége egyhamar alig javítható, de a teljes elsivatagosodás még megállítható és ennak érdekében a helyi vezetők a gazdálkodókkal együtt mindent megtesznek.