Az elmúlt hét időjárása
Az elmúlt héten hétfőn hidegfront érkezett hazánk fölé, mely csapadékot is hozott, de nem egyenletesen: a Dunántúl nyugati részén, délen és északkeleten jellemzően 10-15 mm hullott, míg az ország középső sávjában alig esett. Ezúttal a hónapok óta száraz délkelet is jelentős csapadékot kapott. Szerdán száraz időnk volt, majd csütörtöktől egy légörvény határozza meg időjárásunkat, azóta sokfelé hullott jelentős csapadék – írja az OMSZ agrometeorológiai jelentése.
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékábana talaj felső 20 centiméteres rétegében 2021. augusztus 29-én (%) – fotó: OMSZ
Az elmúlt 10 nap során nagy területen hullott 15-20 mm-t meghaladó csapadék, csak a Dunántúl északkeleti részén, valamint a Duna-Tisza közének északi részén esett kevesebb. Az elmúlt 30 nap csapadékösszege egyre nagyobb területen közelíti vagy éri el az átlagot, de délen még mindig nagy a hiány. Ennek megfelelően a talajok is egyre több nedvességet tartalmaznak, a felszín közeli réteg már nagy területen jó vízellátottságúnak mondható.
Ezzel szemben a mélyebb réteg az Alföld jelentős részén és a Dunántúl keleti és középső részén kritikusan száraz.
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékábana talaj felső egy méteres rétegében 2021. augusztus 29-én (%) – fotó: OMSZ
A hőmérséklet szinte ősziesen alakult, bár hétfőn délkeleten még előfordultak 34-35 fokos csúcsértékek, majd országszerte jelentősen visszaesett, jellemzően 20 és 25 fokos délutáni értékek alakultak ki. Csütörtökön reggelre a derült, szélcsendes éjszaka után igen erősen lehűlt a levegő, a minimumok a Kiskunságon és Nógrádban 5 fok körül alakultak.
Teljesen elszáradt kukoricatábla Békéscsaba térségében 2021. 08. 29-én – fotó: Kovács Attila
A növények állapota
A kukorica állapotában igen nagy különbségek alakultak ki attól függően, hogy mennyi csapadékot kapott az adott terület az elmúlt hetek során. Júliusban és augusztusban is 100-100 mm csapadék lenne az optimális egy átlagosan esős június után. Ez júliusban az országnak csak igen kis hányadán valósult meg, ráadásul egy nagyon száraz június után még nagyobb mennyiségre lett volna szükség. Az északi országrész kivételével az augusztus is szárazabb az ideális helyzethez képest, a növények sokat szenvedtek a vízhiánytól.
Egy gyenge napraforgótábla Békéscsaba térségében 2021. 08. 29-én –fotó: Kovács Attila
A napraforgó többnyire a citromérés – növényszáradás, a kukorica pedig a viaszérés-teljes érés fenológiai fázisában jár. A szárazabb területeken öntözés hiányában helyenként derékig érő, elöregedett kiégett kukorica is van. Békéscsaba térségében van teljesen elszáradt kukorica tábla alacsony növénymagassággal, kis csövekkel és még részben zöld is viszonylag szép csövekkel. Miskolc térségében ezzel szemben még zömében teljesen zöldek a táblák.
Napraforgóból Békéscsabán van olyan tábla, mely még mindig nagyrészt zöld, szépen fejlett tányérokkal, de van igen gyenge állomány is. Az elmúlt napok csapadéka nagyon jól jött Békés megyében is, de a kukoricán és napraforgón ez már nem segített. Mai tudásunk alapján az országrészek között nagy különbségek várhatók a termésátlagokban, zömében átlag alatti értékekkel, főleg a dél-alföldi területeken súlyos a probléma. A lassan aktuálissá váló repcevetéshez is jól jött és jól jön a csapadék, ami megfelelő nedvességet biztosít a talajban a magágy előkészítéshez.