Megjelent az Agrárközgazdasági Intézet pénzügyi hírlevelének 4. száma. A legfontosabb megállapítások az agráriumot érintő pénzügyi elemzésből a következők:

  • Az idei évben szeptember 30-ig az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra összesen 359,6 milliárd forintot fizettek ki. A folyósított támogatási összeg 74,6 százaléka európai uniós forrásból származott, 25,4 százalékát hazai költségvetésből fizették ki.
  • Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások között a Vidékfejlesztési Program intézkedései domináltak, melyekre 155,7 milliárd forintot folyósítottak a termelőknek. A közvetlen támogatások a kifizetések több mint egyharmadát (35,1 százalékát) képezték. A nemzeti támogatások keretében 63,6 milliárd forinthoz jutottak a gazdák. A 14,1 milliárd forint piaci és egyéb támogatás zöme továbbra is a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokat fedezte.

Az egyes ágazatok támogatottsága

  • 2021 első kilenc hónapjában a szántóföldi növénytermesztés részesedése volt meghatározó a támogatásokat illetően, a támogatások 28,6 százalékát kapta az ágazat.
  • Az állattenyésztők a támogatások csaknem negyedét, 23,6 százalékát használhatták fel.
  • A kertészet részesedése mindössze 6,9 százalék volt.

Kiemelkedően magas összegű kárenyhítés

A nemzeti agrárkárenyhítési rendszer keretében (I. pillér) a 2020. évi időjárás okozta károk kompenzálására kiemelkedően magas összegű kárenyhítést, 18,7 milliárd forintot folyósítottak szeptember 30-ig a jogosult termelők számára.

Az idei évben szeptember 30-ig az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra összesen 359,6 milliárd forintot fizettek ki

Az idei évben szeptember 30-ig az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra összesen 359,6 milliárd forintot fizettek ki – Fotó: pixabay

Hitelállomány a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban

A mezőgazdaság hitelállománya 10,1 %-kal 895,0 milliárd forintra emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A kedvezményes hitelek súlya tovább nőtt az ágazatban.

A mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni gazdaságok hitelállománya mérsékelten gyarapodott, 4,6 százalékkal 390,5 milliárd forintra emelkedett. A hitelek zöme a szántóföldi növénytermesztőket finanszírozta.

A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 14,8 százalékkal 504,4 milliárd forintra nőtt.

Az élelmiszeripar hitelállománya 4,2 százalékkal 618,0 milliárd forintra bővült 2021 harmadik negyedévének végére.

Az élelmiszeripari társas vállalkozások 33,3 milliárd forinttal kevesebb új hitelt vettek fel 2021 harmadik negyedévében, mint egy évvel korábban.