Több, mint 5300 éves a legnevezetesebb mézgyógyászati régészeti lelet, ami egy egyiptomi Ebers-papirusztekercs, amiben az egyiptomi orvosok az akkori gyógyítás tapasztalatait foglalták össze. A mézet alkalmazták az emésztés elősegítésére, de a belőle készült kenőcsökkel sebeket, keléseket is gyógyítottak.
A méhészeti termékek egy része növényi eredetű – fotó: pixabay.com
Apiterápia: egyaránt segítség az egészség megőrzésében, a betegségek kezelésében
Az apiterápia a természetgyógyászat fitoterápiához tartozó ága. Maga a kifejezés az Apis=méh és a terápia=gyógyítás szavakból származik és a méhhel, méhészeti termékekkel való gyógyítást jelenti.
A méhészeti termékek egy része növényi eredetű, ilyen a méz, a virágpor, a propolisz - ezek koncentráltan tartalmazzák a növények hatóanyagait, - másik része pedig az állatoktól, a méhektől származik, ilyen a méhpempő, a méhméreg és a méhviasz.
A legismertebb apiterápiás termék a méz
A méz a virágok nektárjának, növényi nedveknek méhek által átalakított terméke, ami caaknem 70 gyógy- és fiziológiai hatással bír. Kiváló szénhidrátforrás, gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat (C és B), szerves savakat, illóolajokat, enzimeket. aminosavakat, fehérjéket és egyéb bioaktív anyagokat.
Legfontosabb élettani hatásai ( a sok közül):
- antibakteriális, gyulladáscsökkentő
- erősítő, kiválóan hat kimerültség ellen
- serkenti a sebgyógyulást
- stabilizálja a gyomor savháztartását, segíti az emésztést, enyhe hashajtó
- nyálkaoldó
- segít szívbetegség, keringési zavarok, máj- epe- vesepanaszok, gyulladásos megbetegedések, stressz, álmatlanság, csontritkulás, vérképzési problémák, vitaminhiányos állapotok, érelmeszesedés esetén
Többféle mézet ismerünk: akác-, hársfa-, gesztenye-,fehérhere-, pitypang-, hajdina-, levendula-, mentaméz, attól függően, hogy a nektárgyűjtés melyik virágról történt. Az egyes mézfajtáknak sajátos gyógyhatásai vannak.
Sokféle méz kapható – fotó: pixabay.com
Virágpor
A virágpor 20 féle aminosavat tartalmaz, fontos fehérje és energiaforrás. Ez a szemcsés anyag, magas biológiai értékkel rendelkezik - számos ásványi anyag megtalálható benne: vas, réz, kén, nátrium, cink, króm, nikkel, kálium, kálcium, magnézium, mangán, szelén, kobalt.
Serkenti a belső elválasztású mirigyek működését és az anyagcsere folyamatokat, elősegíti a vérképzést. Alkalmazhatjuk kúraszerűen megfázás, influenza, vérszegénység, hiánybetegségek, magas vérnyomás megelőzésére.
A virágpornak magas biológiai értéke van – fotó: pixabay.com
Propolisz
Ezt a gyantás ragacsos anyagot a méhek a kaptár védelmére, fertőtlenítésre, ragasztásra, tartósításra használják, amit a növények rügyeiből, egyéb növényi nedveiből nyernek ki. Ennek a szurokszerű anyagnak az alkoholos kivonata kerül forgalomba. Erős antibakteriális hatással bír, emiatt rendszeres fogyasztásával erősödik az immunrendszerünk. Emellett erős fájdalom- és gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatású.
A méhpempő összetétele még napjainkban sem teljesen ismert – fotó: pixabay.com
Méhpempő
A méhpempő a dolgozó méhek garatmirigy-váladéka: ezzel táplálják a méhkirálynőt. Nagyon komplex az összetétele - az anyag néhány százaléka még ma is ismeretlen. Legfontosabb összetevői a vitaminok - a B-vitaminok teljes sorozata megtalálható benne, de tartalmaz növekedést serkentő anyagokat, ásványi sókat, nyomelemeket. Ráadásul a természetes összetevők egymás hatását erősítik.
Általános roboráló, teljesítményfokozó hatása van. Javítja az anyagcserét, kiválóan alkalmazható szív és keringési panaszokra, idegrendszeri problémákra, gyomor és bélbántalmakra. A méhpempő szedésekor a szervezet intenzív méregtelenítésbe kezd, ami okozhat némi kellemetlenséget (tompultság, fejfájás, rossz közérzet), de ezután gyors javulás következik.
A lépes méz sokak kedvence – fotó: pixabay.com
Méhméreg
A méh fullánkjából kibocsátott méreg, a benne lévő enzimek fellazítja a bőr alatti kötőszöveti réteget, feloldja a vörösvértesteket, valamint a kötőszövet anyagát. Serkenti a neuro-hormonális rendszer működését, de képes hatni a hasnyálmirigy B-sejtjeire, az inzulinkibocsátásra is.
A gyógyszeripar használja a sclerosis multiplex elleni védekezés hatásos anyagaként, de segít reuma, sokízületi gyulladás, idegzsába, ideghártya gyulladás, köszvény esetén is. Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása van. Alkalmazása előtt a méhméreg allergia tesztelése szükséges! Az erre érzékeny egyének nem használhatják semmilyen formában!
Érdemes rendszeresen méhészeti termékeket fogyasztani – fotó: pixabay.com
Méhkenyér
Savanykás, édeskés csemege, amihez a sötét virágporos-mézes lépek szétvágásával lehet hozzájutni. Immunerősítő, hatékony gyulladáscsökkentő, gátolja a sejtburjánzást. Lényegében könnyen emészthető fermentált virágpép, aminek magas a K-vitamin, vas, cink és magnézium tartalma.
A méhészeti termékek rendszeres fogyasztásával sokat tehetsz az egészséged megőrzéséért, illetve helyreállításáért!