Több nagy hazai hírportál is arról értesült, hogy öt köbméteres fogyasztás felett drágábban kapjuk a vizet. A tíz éve változatlan árakat a szakmai szervezet szerint már képtelenség fenntartani, hiszen hazánk vízvezeték-hálózata katasztrofális helyzetben van - írja az Index.

Megszűnik a rezsicsökkentett ár

Úgy tűnik, hogy a kormány a vízdíj esetében hamarosan megszüntetheti az egységes rezsicsökkentett árat. Az áramhoz és a gázhoz hasonlóan fogyasztási küszöbhöz tervezik kötni a rezsicsökkentett, valamint a piaci árat. Az atv.hu úgy tudja, hogy öt köbméteres fogyasztás felett kellene piaci árat fizetnünk a vízért. A MaVíz szerint sem árt végre változtatni a díjakon, hiszen nincs pénz a felújításokra.

25 liter víz szivárog el

Országos szinten 100 liter hálózatba vezetett vízből 75 liter víz jut el a fogyasztókhoz. Ez azt jelenti, hogy 25 liter elszivárog a talajban, elfolyik a csőtöréseknél, valamint csőkötéseknél - ezt Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke mondta el. Egyelőre azonban nem tudni, hogy a vízért mennyit kell majd fizetni, hiszen ezt a kormány határozza majd meg. A jelenlegi díjakat még 2013-ban fagyasztották be.

2024-ig még marad a jelenlegi ár

Kurdi Viktor szerint a mostaninál azért jóval bonyolultabb díjrendszerre van szükség, ennek megtervezéséhez azonban több időre, akár hónapokra is szükség lehet. Leghamarabb tehát jövő év elejétől várható bármilyen mértékű változás. Megemlítette, hogy a rezsicsökkentett ár nem fog jelentősen emelkedni, hiszen itt nem kell inflációs hatásra számítani. A legtöbb nagy élelmiszergyártó cégnek saját vízellátó rendszere van, ezáltal az ő áraikat az emelt összeg nem befolyásolja túl nagy mértékben.

100 liter vízből 25 folyik el a rossz vezetékek miatt - fotó: pexels.com

A Víz Koalíció szintén támogatja az emelést, azonban a képviselő igazságtalanul alacsonynak tartja az öt köbméter határt. Sokan sajnos pazarolják a vizet, hiszen úgy gondolják, hogy végtelen erőforrás, miközben sok helyen vízhiánnyal küzdenek. A szakmai szervezet szerint a vízhálózat jelenlegi helyzetéhez az otthonteremtési és családtámogatási politikája is nagymértékben hozzájárult.