A Tudatos Vásárlók Egyesülete még tavaly decemberben készített kérdőíves felmérést, amiben  arra  szerettek volna választ kapni, hogy milyen mértékben befolyásolja a döntéseinket tojásvásárlásnál a doboz kinézete. Milyen hatással vannak ránk a dobozokon látható grafikák, virágos fotók, a szabadban a boldogan szaladgáló tyúkok?

tojástartó

Nem mindegy, hogy milyen mértékben befolyásolja a döntéseinket tojásvásárlásnál a doboz kinézete — fotó: pixabay.com

Az első benyomás megnyerő, de lehet hinni neki?

Ki ne szeretné, ha a kosarába kerülő tojásokat valóban elégedett tyúkok tojnák. A tojásokat tartalmazó színes dobozok frissességet és harmóniát sugallnak, sokszor kissé félrevezetve bennünket, olyannyira, hogy a jelölésre - amiből valóban megtudhatnánk a tojás származását - nem igazán fordítunk figyelmet.

A válaszadóknak 9 különböző csomagolású tojás fotóját mutatták meg - ezek között szerepeltek ketreces, alternatív, szabad és ökológiai tartásból származó tojások - mindenféle háttérinformáció vagy ár nélkül. A kapott képek alapján kellett eldönteni, hogy mennyire szimpatikus a termék, illetve, hogy vajon milyen tartásból származik a tojás.

Sokat ígérő divatszavak - kevés garanciával

Különleges, prémium, nívós, tápanyagokban dús, egészséges, vitalitás - hívogatnak, ígérgetnek a feliratok, de kézzel fogható, ellenőrizhető tanúsítvány csak ritkán van mögöttük. A Magyar Élelmiszerkönyv megfogalmazza ugyan az adott termékcsoportra vonatkozó, pontos elvárásokat, addig azonban míg nincs irányadó bizonyíték arra, hogy a tojás valóban prémium minőséget képvisel és különlegesebb a normál változatnál, addig vásárlóként bánjunk óvatosan a hangzatos kifejezésekkel.

tojás

Az étkezési tojásokat és csomagolásukat kötelező jelölni a termelés helyén vagy a csomagoló központban — fotó: pixabay.com

Mit jelent a tojáson lévő jelölés?

Az uniós és hazai jogszabályok előírásai alapján kötelező jelölni az étkezési tojásokat és csomagolásukat a termelés helyén vagy a csomagoló központban. (Ez alól csak azok a tojások képeznek kivételt, amit a helyi piacon 50-nél kevesebb tojótyúkot tartó termelőtől vásárolunk - mert rájuk a jelölési kötelezettségek nem vonatkoznak.)

A tojásokat „A "és „B" minőségi osztályokba sorolják, a kereskedelemben azonban csak „A" minőségű termékekkel találkozhatunk.

Az „A" minőségű tojásokat tömegük és méretük alapján osztályozzák:

  • XL- nagyon nagy: legalább 73 gramm
  • L - nagy: 63 és 73 gramm közötti
  • M - közepes: 53 és 63 gramm közötti
  • S – kicsi: 53 grammnál kevesebb

Az élelmiszerek nyomon követésének biztosítása érdekében  a tojások héján fel kell tüntetni a termelői kódot, valamint a nyilvántartási számot is.

A hét részből álló nyilvántartási szám sok hasznos információval szolgálhat, már ha tisztában vagyunk vele, hogy melyik része mit jelent.

A kódrész első része a tartásmódot jelöli:

  • 1: szabadtartás
  • 2: alternatív tartás
  • 3: ketreces tartási rendszer
  • 0: ökológiai tartás;

A második rész az ország ISO kódja, ebből tudhatjuk meg, hogy a tojás honnan származik( a HU jelenti a hazai termelésből származó tojást).

Harmadik rész:a megye vagy főváros kódja, 01- 20 közötti szám.

Negyedik rész:az állategészségügyi kerület sorszáma – csupán egy karakter;

Ötödik rész:a tyúktojás  jelölése: „T";

Hatodik rész: az állattartó telep kétjegyű sorszáma a kerületben;

Hetedik rész: a „per"- jel után az istállók száma.

tyúkok

A tartásmód sem mindegy — fotó: pixabay.com

Tartásmódok

  • Ketreces - itt egy tojótyúkra bruttó 750 négyzetcentiméter ketrecterület van számolva, ami nem túl nagy (alig egy A4-es papírlap). Kötelező része az élettérnek az etető és itatóvályú, az ülőrúd és a karomkoptató.
  • Alternatív - nagyobb tér, szabadabb mozgás, négyzetméterenként 9 tojótyúkkal. Ilyen a mélyalmos tartás is.
  • Szabadtartás - a szabadtéri kifutót nagyrészt növényzet borítja, a tyúkok folyamatosan a szabadban lehetnek, de biztosítani kell számukra olyan területet, ahol védve vannak a szélsőséges időjárástol.
  • Ökológiai, azaz BIO - itt a szabad élettér mellett többek között a takarmányok GMO-mentessége is előírás.

biotojás

A ketreces tartás tervezett kivezetése hatalmas technológiaváltással járna — fotó: pixabay.com

Félrevezető kifejezések: attól, hogy egy tojás "extra sárga" a tyúkot még tarthatják ketrecben

A dobozon olvasható jelzők nem biztos, hogy azt jelentik, amit mi gyanútlanul elhiszünk. A "farm", az "extra sárga" vagy az "állatbarát tartás" megnevezés ellenére előfordulhat, hogy a tyúk ketreces tartású, ami idehaza igencsak meghatározó szerepet kap a tojástermelésben.

Bár az Európai Parlament nagy többséggel megszavazta 2021-ben a ketreces állattartás európai uniós tilalmát 2027-es céldátummal, ennek kivitelezése a magyar termelők számára hatalmas beruházást és teljes technológiaváltást jelentene.

tyúk tojás

Részesítsük előnyben a szabadtartásos vagy mélyalmos tartásmóddal nevelt tyúkok tojásait — fotó: pixabay.com

Mire érdemes figyelni, amikor tojást vásárolunk?

  • Ne mindig az ár legyen a legfontosabb szempont, hiszen azt nagymértékben befolyásolja a tartásmód, a származási hely, a méret.
  • Lehetőleg hazai tojást vásároljunk - ezzel egyrészt a hazai előírásoknak megfelelő termékeket választunk, másrészt a hazai termelők munkáját támogatjuk.
  • Részesítsük előnyben a szabadtartásos vagy mélyalmos tartásmóddal nevelt tyúkok tojásait.
  • Legyünk óvatosak az akciókkal - a közeli lejárati idejű tojások frissessége már nem az igazi, ha nem használjuk el időben, akkor csak kidobásra kerülnek.
  • Ha piacon vásárolunk, akkor ragaszkodjunk a megszokott, jól ismert termelőkhöz, akiknél még soha nem csalódtunk a háztáji tojás frissességben.
  • Soha ne a doboz esztétikus megjelenése alapján döntsünk - a tartalom a fontos, ezért nézzük meg alaposan, hogy a kötelező jelölés  mire utal.
  • Nem mindig a legkisebb méretű tojás a legolcsóbb! Sőt! Átszámolva gyakran kiderül, hogy a kisebb tojás kilogrammonkénti ára magasabb, mint a nagyobb tojásé.
  • Attól, hogy egy tojás dobozára az van írva, hogy friss még nem jelenti azt, hogy a többi tojástól magasabb értéket képviselne. Minden tojás esetén egységes a minőségmegőrzési idő: a tojásrakástól számított 28 nap.
  • Ha mégis "Extra friss"  a tojás, akkor az csak annyit jelent, hogy a tojásrakástól számított 9 napon belül kerül forgalomba. Ez a minőségi megjelölés csak a határnapig használható.

Milyen hatással vannak ránk a dobozokon látható grafikák, virágos fotók, a szabadban a boldogan szaladgáló tyúkok? Ha képesek vagyunk némi tudatossággal kezelni a dolgot, akkor nem ez fogja eldönteni, hogy milyen tojást vásárolunk, hanem az, hogy honnan származik.

Mit tartunk szem előtt, amikor tojásra van szükségünk?

  1. Jó tartási körülmények: a válaszadók közül legtöbben a bio vagy szabadtartás kódját keresik, kompromisszum a mélyalmos tartás, emellett sokan kiemelték, hogy piacon, bevált árustól szerzik be a jelölésmentes, “kapirgálós tyúktól” származó tojást;
  2. Hazai: hangsúlyosan a közeli, helyi, magyar tojások a legkeresettebbek;
  3. Ár: konkrét optimális darabárat senki sem említett, de az arányos árszabást és gazdaságosságot nagyon sokan kiemelték;
  4. Méret: akik az árat nevezték meg fő szempontnak, azok többségében a méretet is fontosnak tartják;
  5. Frissesség: a távoli lejárati idő szintén sokaknak számít;
  6. Sértetlen héj: többen megjegyezték a sértetlenség ellenőrzését;
  7. Csomagolás: alig volt olyan válaszadó, aki a csomagolás elkerülését említette, vagy a papír csomagolást kihangsúlyozta volna. (Erre később visszatérünk a környezettudatosság kapcsán.