Fazekas Sándor a díjátadón kiemelte: az OMÉk-on azok a mezőgazdasági termelők és élelmiszer-előállítók mutatják be munkájuk eredményét, termékeiket, akik a legkiválóbbak saját szakterületükön.
A terméken keresztül mutatkozik meg leginkább a jó munka minősége, és mindig vannak olyan újdonságot, innovációt tartalmazó termékek, amelyek megérdemlik, hogy külön elismerésben is részesüljenek - fűzte hozzá.
Az államtitkár szerint ez a védjegy is segíthet abban, hogy minél többen gondolják úgy, hogy érdemes Magyarországon jó alapanyagot termelni és feldolgozni.
Az Agroinform.hu portál csapata is körbejárta az élelmiszeripari kézműves remekek standjait és olyan kincsekre bukkant, mint például az
OMÉK Innovációs díjjal kitüntetett,
sulyomkrémmel töltött étcsokoládé.
A forradalmian új, gesztenyéhez hasonlító édesség megalkotója egy ősi vízinövényhez, a sulyom terméséhez nyúlt vissza – és
ezt ugyanúgy megtalálhatjuk őseink receptjei között
"vízigesztenye" néven,
ahogyan a távol-keleti népek konyhájában is.
A sulyom (Trapa natans) a füzényfélék (Lythraceae) családjába tartozó vízinövény. A sulyom tipikusan a Tisza-menti holtágak növénye, leggyakoribb élőhelye a Tisza-tó. Amikor beérik, a termése a víz aljára süllyed, hogy a víz messzire elsodorhassa.
A sulyom a török háborúk és a hódoltság idején is ismert volt az Alföldön, hiszen tápláló és ízletes falatokat biztosított az ínséges időkben az éhezők számára.
A sulyom továbbá a mai napig az ázsiai konyha egyik jellegzetes eleme és vízigesztenye néven találkozhatunk vele, például wok-zöldség keverékekben.
A régi alföldi világban termését nyersen, sütve, főzve – valamint lisztként lepénybe-kásába keverve is fogyasztották.
Az OMÉK Hagyomány és Innováció Díj az Agrárgazdaságban (HIDA) nyertese az EVIS-2004 Kft. Az elismerést az „Egy csepp Tisza-tó” sulyomkrémmel töltött étcsokoládés bonbon érdemelte ki, a díjat pedig – képünkön a saját standján látható – Szabó István ügyvezető vehette át. – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika