A lengyel fővárosban traktorokkal tüntettek a gazdák, követeléseiket átadták a miniszterelnök hivatalának. Kowalczyk mezőgazdasági miniszter közvetlen műtrágyabeszerzési támogatásról tárgyal Brüsszelben. - írja a fruitveb.hu

Európában minden hétre jut egy-két gazdatüntetés

Ez a hét sem múlik el újabb európai gazdatüntetés nélkül: február 23-án, szerdán - a múlt heti spanyol és olasz demonstrációkat követően -  a lengyel AgroUnia gazdaszervezet vezetésével a termelők traktorokkal vonultak Varsó utcáira.

A  megmozdulást közvetlenül Mateusz Morawiecki miniszterelnök hivatala elé szervezték.  A farmerek „Megfelelő fizetés a kemény munkáért!" szlogennel fejezték ki tiltakozásukat a kormány szerintük elégtelen intézkedéseivel szemben. A hivatal képviselőjének az AgroUnia elnöke Michał Kołodziejczak átadta a követeléseiket.

traktor

Az első évben még lehet, hogy csak 20-30%-kal csökken a termés, de jövőre pusztasággá változnak a termőföldek - vélekedett egy lengyel gazda — fotó: pixabay.com

Pusztasággá változhatnak a termőföldek?

„A nitrogénműtrágyák ára körülbelül 300%-kal nőtt, és a kormány azzal hetvenkedik, hogy 0% lett az ÁFA-tartalma? Mit változtat ez a helyzeten? Egyszerű a képlet: kevesebbet veszünk. Aztán ez meg is fog látszani a hozamokon. Az első évben még lehet, hogy csak 20-30%-kal csökken a termés, de jövőre pusztasággá változnak a termőföldek. Amikor még nagy állattartó üzemeink voltak, szervestrágyával is át lehetett volna hidalni a helyzetet, de a régióban mindenki növénytermesztésre váltott, úgyhogy ez lehetetlen" –  mondta el a véleményét egy wrocławi kukoricatermesztő.

„Hamarosan itt a március, és meg kell kezdenünk a munkát a földeken. Ez az utolsó lehetőségünk a tüntetésre" – mondta egy másik tüntető.

A gazdák nem zárták ki a további figyelmeztető forgalombénító akciók lehetőségét

A mostani traktoros felvonulás is komoly káoszt okozott a főváros közlekedésében, de – fokozott rendőri biztosítás mellett – teljesen békésen, politikai felhangoktól mentesen zajlott.

Henryk Kowalczyk, a lengyel mezőgazdasági miniszter - egyben miniszterelnök-helyettes - hétfőn Brüsszelben a Mezőgazdasági Tanács ülésén előterjesztett egy olyan indítványt, melyben több uniós tagállammal karöltve felszólítja az Európai Bizottságot arra, hogy  döntsön március 2-ig arról,hogy a gazdák kaphatnak-e közvetlen támogatást a műtrágyák beszerzésére.

Véleménye szerint valószínűleg ez lenne a leggyorsabb a leghatásosabb és a legegyszerűbb módja annak, hogy a tavaszi vetéseknél nem alakulhasson ki tápanyaghiányos helyzet.

Spanyolországban is az utcákra vonultak a gazdák

Az elszálló termelési költségek, az alacsony átvételi árak és az öntözővíz árának megduplázódása miatt tüntetett február 16-án csaknem ötezer spanyol gazda tüntetett több száz traktorral Murcia régióban.

Az Asaja (Fiatal Gazdák Szövetsége), Coag (Gazdálkodók és Állattenyésztők Egyesületeinek Szövetsége) és Upa (Kisgazdák Egyesülete) mezőgazdasági szervezetek által rendezett megmozduláson a tüntetők utakat zártak le, és a követeléseiket skandálták - olvasható a fruitveb.hu cikkében, ami a spanyol gazdatüntetésről számol be.

traktor szántóföld

Követelték a termelési költségek kormányzati megfékezését, a sómentesítő létesítményektől vásárolható öntözővíz árának szabályozását, tisztességes árakat a helyben előállított termékek számára — fotó: pixabay.com

A vidék haldoklik! - skandálta a tömeg

A felszólalók az uniós intézményekkel szemben igen kritikus hangnemet ütöttek meg, mondván, hogy  a politikusoknak az emberekért és az egyes ágazatokért kellene dolgozniuk.  Spanyolországban az utóbbi fél évben az üzemanyagok ára átlagosan 35-50%-kal, az elektromos áram 40%-kal, a műtrágyák árai pedig 50-90%-kal emelkedtek. A politikai pártoktól független a gazdaszervezetek által jegyzett tüntetés fokozott rendőri biztosítás mellett békésen zajlott.

A demonstrálók felsorolták követeléseiket

A megmozdulás fő szónokai követelték a termelési költségek kormányzati megfékezését, a sómentesítő létesítményektől vásárolható öntözővíz árának szabályozását,  tisztességes árakat  a helyben előállított termékek számára. További követelés volt az is, hogy a hatóságok tegyenek valamit a harmadik országokból érkező olcsó importáruk tisztességtelen versenyelőnye ellen, mert ez súlyos környezeti és szociális hatásokkal járhat.

Yolanda Díaz, a munkaügyi tárca minisztere hamarosan egy egyeztetésen fogadja majd a megmozdulásban részt vevő szervezetek képviselőit. Ha itt nem sikerül megállapodást elérni, akkor tüntetések folytatódnak és akár Madridba is az utcára vonulhatnak a traktoros gazdák.