Az indiai intézkedések a magasba lökték a globális rizsárakat. Az elemzők egy része már most a rizsválság kirobbanásától tart. Bár egyes agrárszakértők szerint ennek veszélye csökkenőben van, hazánk nincs abban a helyzetben, hogy fellélegezhessen. A magyarok ellátásért az olaszok a felelősek, ott viszont egyre inkább csökken a termőterületek nagysága.

Itt az újabb rizsválság szele?

A mostani probléma forrása, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök tavaly exportkorlátozásokat vezetett be a törmelék rizsre. Ez a rizs egy olcsóbb fajtája, amit főleg a szegényebb országokba szállítottak. A nyár folyamán azonban még tovább szigorítottak, betiltottak minden nem basmati típusú fehér rizs kivitelét, később pedig minimális eladási árat vezettek be az említett változatra is.

Pánikszerű vásárlások

Bár arra lehetett számítani, hogy a tilalmat követően mindenki pánikszerű vásárlásokba fog, arra nem gondoltak, hogy nemcsak az ázsiai, hanem az észak-amerikai fogyasztók is betáraznak. Az Economxnak nyilatkozott szakértő elmondta, hogy a rizs egy alapvető globális élelmiszer, amelyből a termés nagyjából 10 százaléka kerül a világpiacra.

A fő probléma, hogy az árak emelkedése tovább növeli az éhezők számát. Hozzátette, hogy India nemrég egyes országokra feloldotta a korlátozásokat, a piacok egy kicsit megnyugodtak, a szigorításokra visszavezethető áremelkedések pedig lassultak. A félelem viszont csak akkor múlik el, ha a korlátozásokat végre teljes mértékben feloldják.

Választások előtt állnak

Az indiai kormány az árak emelkedésének akar gátat szabni, ami egyáltalán nem meglepő, tekintve, hogy az országban hamarosan választásokat tartanak. Nem ez az első alkalom, hogy korlátozásokat vezetnek be, de egyik intézkedés sem tartott túl sokáig.

Az viszont aggodalomra adhat okot, hogy amennyiben India továbbra is fenntartja a mostani korlátozásokat, akkor talán ismét megismétlődik a 2008-as rizsválság. Az akkori kormány hat hónap alatt háromszorosára emelte a gabona árát, ami a világ több területén is zavargásokat okozott, főleg Észak-Afrikában, Dél-Ázsiában, valamint a Karib-térségben.

Korábban tehát volt példa arra, hogy mindez nagy problémát jelentsen, de egyelőre nem kell attól tartani, hogy ez megismétlődne. Ez viszont nem azt jelentik egy a rizskérdés megoldott lenne, hiszen a klímaváltozás még komoly problémákat okozhat a termesztésben.

India mellett Európa déli részén is csökkent a termőterületek nagysága. Az első komoly áremelkedés 2022 szeptemberében történt, főleg az indiai, a thai, illetve a vietnami rizs tekintetében. Az aszályok és az árvizek ugyanis egyre gyakoribbá váltak, így közel sem sikerült annyit termeszteni belőle, amennyire szükség lett volna.

Növekvő kereslet

A népesség emelkedésével párhuzamosan emelkedik a rizs iránti kereslet. Főleg Afrikában és Ázsiában lenne szükség a mostaninál nagyobb mennyiségre. Bár a termelésre nem lehet panasz, a készletek csökkennek, ami jó okot ad az árak emelkedésére. Mivel azonban a termelési nehézségek tovább fokozódnak, így nem sok esély van a túltermelésre.

Magyarország számára Olaszország jelentette a megoldást

Magyarország egyértelműen nem önellátó rizs szempontjából. Hazánk ellátása viszont nem Indiától függ, hiszen az import nagy része Olaszországból érkezett. Az Európai Unió rizstermelésének fele az olaszokhoz köthető.

Míg a kamionokon odafele búzát szállítanak, addig visszafelé rizst hoznak. Mivel azonban a magyar búzakivitel visszaesett, az olasz rizstermelés pedig csökkent, így egyre nehezebb megszerezni a szükséges mennyiséget.

A rizs az egész világon alapvető élelmiszernek számít - fotó: pexels.com

A rizstermelés nagy része az észak-olaszországi régióban történik. A térségben azonban folyamatosan küzdenek az erős aszállyal, néha pedig a szélsőséges időjárási viszonyok okoznak fennakadásokat. Ennek eredménye, hogy a rizsterület gyorsuló ütemben zsugorodnak.

Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint kétség sem fér ahhoz, hogy a magyar termelésnek hagyománya és színvonala van. A hazai szakemberek elérték, hogy árasztás nélküli technológiával lehessen rizst termelni, ami felére csökkentette a rizs vízigényét.

Magyarországon 2325 hektáron folytatnak rizstermesztést, amin 10 ezer tonnás terményt arattak le. Ez az exporttal együtt 82 ezer tonnás belföldi kínálatot eredményezett. Ehhez képest a magyar emberek egy főre vetített éves rizsfogyasztása 6,5 kilogramm.