22 százalék ukrán termőföld orosz kézen

A france24 hírportál írta meg júliusban, hogy az orosz erők a február 24-i invázió óta Ukrajna termőterületeinek mintegy 22 százalékát tartják megszállva, a NASA Föld-megfigyelési adataira hivatkozva. Az amerikai űrkutatási hivatal tudósai által elemzett műholdas adatok azt mutatták, hogy Oroszország Kelet- és Dél-Ukrajna megszállásával olyan földterületeket tart ellenőrzése alatt, amelyeken az ország őszi terményeinek 28 százaléka, főként búza, repce, árpa és rozs, valamint a nyári termények 18 százaléka, főként kukorica és napraforgó terem.


A Planet Labs műholdjainak és az Európai Űrügynökség Sentinel-2 küldetésének adatain alapuló térképet a NASA Harvest dolgozta fel és elemezte, és a a nyári és őszi termények megoszlását mutatja Ukrajnában 2022. június 13-án. A térképen az is látható, hogy hol tevékenykedtek szabadon a gazdák, és hol voltak orosz ellenőrzés alatt. Kép: NASA

A Planet Labs műholdjainak és az Európai Űrügynökség Sentinel-2 küldetésének adatain alapuló térképet a NASA Harvest dolgozta fel és elemezte, és a a nyári és őszi termények megoszlását mutatja Ukrajnában 2022. június 13-án. A térképen az is látható, hogy hol tevékenykedtek szabadon a gazdák, és hol voltak orosz ellenőrzés alatt. Kép: NASA

A NASA tudósai szerint az aratás és a vetés háborús zavarai - beleértve a háború elől menekülő gazdákat, a munkaerőhiányt és az ágyúzott termőföldeket - súlyos hatással lehet a globális élelmiszerellátásra.

"A világ kenyereskosara háborúban áll"

- mondta el Inbal Becker-Reshef, a NASA Harvest programjának igazgatója, amely amerikai és európai műholdas adatokat használ a globális élelmiszertermelés tanulmányozására. Ez azt jelenti, hogy a gazdáknak az egész országban, de különösen a megszállt területeken kevesebb lehetőségük van arra, hogy a termésüket raktárba és a piacokra juttassák. Ez pedig az őszi vetést is veszélyezteti. "Egy gördülő élelmiszerválság kezdeti szakaszában vagyunk, amely valószínűleg a Föld minden országát és emberét érinti majd valamilyen módon" - mondta Becker-Reshef.

Mindeközben az USA megvette Ukrajna egyharmadát?

Arról is felröppentek a hírek, hogy az amerikaiak "gyarmatosítják" Ukrajnát, mivel "felvásárolták a termőföldek harmadát". Az erről szóló híreket és cikkeket nem az olyan nagy és a fejlett világban hitelesnek elfogadott hírügynökségek és lapok tették közzé, mint a Reuters, a Bloomberg, a Financial Times, a Wall Street Journal, vagy az AFP, hanem olyan névtelen weboldalak, melyek többnyire homályos szándékkal, saját céljaik szerint alakítják a hírmagyarázatokat.

Az összeesküvés-elméletek azt róják fel az USA-nak, hogy egy évnél kevesebb idő leforgása alatt az ukrán termőföldek egyharmadát megvették az amerikai befektetők. Mindez állítólag nemrég derült ki, név szerint például a "világszerte gyűlölt Monsanto" vállalatot említik, ami 2018 óta már nem is létezik, mivel abban az évben megvette a német Bayer vállalat, és csak termékeinek márkanevei maradtak a piacon. A féligazságok és valótlanságok hálója és a badarságok további felsorolása helyett érdemesebb megnézni, hogy mi az, amit konkrétan is megcáfolt a Fullfact tényellenőrző portál.

Zelenszkij aki megmenti eladta Ukrajnát?

Egy Facebook - bejegyzés azt állítja, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök „eladta a teljes ukrán földterület 28 százalékát” három amerikai konglomerátumnak, a Monsantónak, a DuPontnak és a Cargillnek, és ez „az ukrán háború valódi oka”. Azt is állítja a bejegyzés, hogy ezeknek a vállalatoknak a fő részvényesei az „American Vanguard, BlackRock és Blackstone”, melyek „megteremtik a civilizáció jövőjét”.

A Fullfact megállapította, hogy nincs bizonyíték Zelenszkij állítólagos földeladásaira az említett vállalatoknak, vagy arra, hogy ezek a cégek bármilyen felelősséget viselnének az ukrajnai háborúért. A facebook bejegyzésben említett Australian National Review weboldalon közzétett cikk azt állította, hogy „három nagy amerikai multinacionális vállalat 17 millió hektár ukrán mezőgazdasági földet vásárolt”, ám a cikk alján egy kiigazítás is olvasható, mely szerint „a 17 millió hektár hibás érték, valójában 1,7 millióról van szó."

A Latifundist ukrán agrárgazdasági weboldal szerint az említett cégek (Monsanto, a DuPont és a Cargill) egyike sem szerepel a jelenlegi 100 legnagyobb ukrajnai földbirtokos között, amelyek közül a legnagyobb, az ukrán Kernel cég mintegy félmillió hektárral rendelkezik.

A Latifundist ukrán agrárgazdasági weboldal szerint az említett cégek (Monsanto, a DuPont és a Cargill) egyike sem szerepel a jelenlegi 100 legnagyobb ukrajnai földbirtokos között, amelyek közül a legnagyobb, az ukrán Kernel cég mintegy félmillió hektárral rendelkezik. Kép: Pexels

Egymás farkába harapó kereszthivatkozások

A többszörös Telegram-üzeneteken keresztül kígyózó nyomozás az ukrajnai földeladásokról végül egy 2021-es Oakland Institute nevű agytröszt által közzétett cikkre mutat, ami az ukrajnai földtörvény legutóbbi változásait tárgyalja, melyek lehetővé teszik a mezőgazdasági területek magáncélú értékesítését. A megváltozott törvény megtartja a külföldi magánszemélyek és cégek földvásárlási tilalmát, engedi azonban a földbérlést vagy részesedés vásárlását az ukrajnai földtulajdonos cégekben. Az Oakland cikk nem is említi az Australian National Review által felsorolt ​​cégeket, sem a 17 millió hektárt – ami Ukrajna teljes földterületének körülbelül 28 százaléka lenne és mezőgazdasági területeinek csaknem fele – vagy a helyreigazításként közölt 1,7 millió hektárt. A FullFact mindazonáltal felvette a kapcsolatot az Oakland Institute-tal, és megkérdezték, hogy fenntartják-e az állításaikat, melyekre nem található más forrás. Frederic Mosseau politikai igazgató egy e-mailben azt válaszolta a megkeresésre, hogy

"A nagy amerikai vállalatoknak és befektetési alapoknak jelentős érdekeltségeik vannak az ukrán földterületek és mezőgazdaság terén, de a szóban forgó konkrét állításokat álhíreknek (fake news) nevezte, és szerinte nagyon valószínűtlen, hogy az ukrán elnök ekkora mennyiségű földet tudna eladni."

A NASA tudósai szerint az aratás és a vetés háborús zavarai - beleértve a háború elől menekülő gazdákat, a munkaerőhiányt és az ágyúzott termőföldeket - súlyos hatással lehet a globális élelmiszerellátásra.

A NASA tudósai szerint az aratás és a vetés háborús zavarai - beleértve a háború elől menekülő gazdákat, a munkaerőhiányt és az ágyúzott termőföldeket - súlyos hatással lehet a globális élelmiszerellátásra. Kép: Pexels

A Monsanto, a DuPont és a Cargill ukrajnai befektetéseiről

A Latifundist ukrán agrárgazdasági weboldal szerint az említett cégek egyike sem szerepel a jelenlegi 100 legnagyobb ukrajnai földbirtokos között, amelyek közül a legnagyobb, az ukrán Kernel cég mintegy félmillió hektárral rendelkezik. Ráadásul a Land Matrix földmegfigyelési adatbázis szerint a bejegyzésben említett cégek vagy befektetési alapok egyike sem kötött 2019 óta földügyleteket Ukrajnában.

A FullFact direktben is rákérdezett a fenti három vállalatnál, hogy szereztek-e földet Ukrajnában Zelenkszij elnök 2019-es kormányra lépése óta.

A DuPont szóvivője a Corteva Agriscience (korábban DowDuPont, ma DuPont) mezőgazdasági vállalat szóvivőjével közösen „pontatlannak és hamisnak” minősítette a cégre való utalást a Facebook bejegyzésben. Elmondták azt is, hogy nem vásároltak földet Ukrajnában. A Bayer szóvivője azt is megerősítette, hogy a cégnek nincs földtulajdona Ukrajnában. A Cargill nem válaszolt megkeresésekre.

A FullFact azt feltételezi, hogy a Facebook posztban is felbukkanó teóriák onnan eredhetnek, hogy az említett cégek jelentős szerepet játszanak a mezőgazdasági termékek előállításában és exportjában. Míg a külföldi cégek nem vásárolhatnak közvetlenül ukrán mezőgazdasági földterületet, nem zárható ki annak a lehetősége, hogy leányvállalatokon, bérleti szerződéseken, földbirtokos részesedéseken vagy egyéb módon ne szerezzenek érdekeltségeket ukrán mezőgazdasági területeken, de végeredményképp ez lenne a szabad piac lényege: az áruk, szolgáltatások és javak szabad kereskedelme. Aztán ott van természetesen még a tervgazdálkodás, és a "létező kommunizmus" ragyogó példája, amit itt Magyarországon 30 éve magunk mögött hagytunk.

(Forrás: france24, Fullfact)