Rekordokat dönt az orosz olajkivitel. Ahogy közeledik az unió hatodik szankciós csomagjának a hatályba lépése, úgy nő a kereslet is az orosz fosszilis energiahordozó iránt. Olyan exportpiacokon is tapasztalható ez a jelenség, ahol nem lesznek érvényesek a szankciók - írja a novekedes.hu az elemzésében.

kőolaj

A vevők a nemsokára tiltólistára kerülő orosz olajból megpróbálnak egyre nagyobb mennyiségben betartalékolni – fotó: pixabay.com

Hamarosan életbe lép az embargó

Az energiaválság kapcsán jellemzően a földgázzal kapcsolatos hírek vannak reflektorfényben, pedig hamarosan az olajpiacon is jelentős változás várható. Az Európai Unió még a nyár elején fogadta el azt az Oroszország elleni hatodik szankciós csomagot, amely többek között magában foglalja az orosz olajra kivetett embargót is. A behozatali tilalom (amely Magyarországra nem vonatkozik) december 5-én lép hatályba.

A választóvonalat jelentő dátumig alig egy hónap van hátra. A vevők a nemsokára tiltólistára kerülő orosz olajból megpróbálnak egyre nagyobb mennyiségben betartalékolni, ami a kereslet megugrásához vezetett.

Ennek eredményeképpen Oroszország kőolajexportja nemrég öthavi csúcsra ugrott, és elérte a napi 3,6 millió hordós szintet.


olajfinomító

December 5-én nem csak az orosz olaj esik majd embargó alá, hanem életbe lép a kőolajat szállító hajók biztosításának és szervizelésének a tilalma is – fotó: pixabay.com

A szankció bevezetése előtt nőnek az orosz exportbevételek

A bővülő olajexport kedvező hatással volt az orosz exportbevételekre, amelyek 16 millió dollárral 149 millió amerikai dollárra nőttek a november negyedikét megelőző héten.

Érdemes azt is megemlíteni, hogy rekordszintet ért el az orosz olaj kivitele az európai országok irányába is, hiszen a november 4-ét megelőző 4 hetes időszakban több mint 7 százalékkal növekedett a fosszilis energiahordozó kivitele az európai piacok irányába, az előző hónaphoz képest.

Ázsia irányába is jelentősen emelkedett a kivitel volumene, pedig az ázsiai országok függetlenek az uniós szankcióktól. Ennek az az oka, hogy december 5-én nem csak az orosz olaj esik majd embargó alá, hanem életbe lép a kőolajat szállító hajók biztosításának és szervizelésének a tilalma is. Ez utóbbi alól csak az jelenthet kivételt, ha a vevők az orosz kőolajat olyan áron vásárolják meg, amely a G7 országok és Ausztrália által meghatározott árplafon alá esik.