A és B tervek a gabonamentésre

Az USA már az ukrán gabonaexport  B-tervével van elfoglalva - mondta az USAID ügyvivője. Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) ügyvezetője Samantha Power szerint az Egyesült Államok együttműködik Ukrajnával egy olyan B-terv kidolgozásán, mellyel kijuttathatják a gabonát az országból, miután Oroszország egy nappal a Fekete tengeri gabonaszállítást szabályozó és lehetővé tevő törökországi kvázi-tűzszüneti megállapodást követően támadta az egyik érintett elosztó és hajózási központot: Odessza kikötőjét.

"A B-terv magában foglalja a közúti, vasúti és folyami szállításokat, valamint uszályok küldését és a vasúti rendszerek kiigazítását, hogy azok jobban igazodjanak az európai rendszerekhez, mindezt annak érdekében hogy felgyorsítsuk az exportot kifelé az országból" - mondta Power egy CNN-nek adott interjújában a kenyai Nairobiban, miután ellátogatott az aszály sújtotta kenyai és szomáliai területekre.

"Éltünk a vészhelyzeti tervvel, mert semmiképpen sem lehet megbízni abban, amit Vlagyimir Putyin mond"

- folytatta Power, aki hangsúlyozta, hogy a vészhelyzeti terv nyújtotta biztonság ellenére "semmi sem helyettesítheti azt, hogy Putyin lehetővé tegye a blokád feloldását, és a gabonát elkezdhessék a lehető leghatékonyabb módon kijuttatni". Oroszország és Ukrajna Törökország és az ENSZ közvetítésével több hónapos kemény tárgyalások után írták alá azt a megállapodást, ami lehetővé teszi az ukrán gabona exportját a Fekete-tengeren keresztül. Alig egy nappal később azonban Oroszország rakétacsapást mért a dél-ukrajnai Odessza kikötőjére, ahol létfontosságú gabonakészleteket tároltak.

A B-terv magában foglalja a közúti, vasúti és folyami szállításokat, valamint uszályok küldését és a vasúti rendszerek kiigazítását, hogy azok jobban igazodjanak az európai rendszerekhez, mindezt annak érdekében hogy felgyorsítsuk az exportot kifelé Ukrajnából.

A B-terv magában foglalja a közúti, vasúti és folyami szállításokat, valamint uszályok küldését és a vasúti rendszerek kiigazítását, hogy azok jobban igazodjanak az európai rendszerekhez, mindezt annak érdekében hogy felgyorsítsuk az exportot kifelé Ukrajnából. Kép: Wikimedia

Lemehetnek az árak is

Szomália búzaimportjának több mint fele Ukrajnából származik - mondta Power, hozzátéve, hogy 20 millió tonna búza és kukorica még mindig az odesszai kikötőben rekedt, és reméli, hogy a gabonaegyezmény "valahogy megmarad" annak ellenére, hogy Oroszország a kikötő bombázásával "azonnal hátat fordított" neki. Szerinte a gabonaellátás biztosítása segíteni fog az árak leszorításában.

"Már a puszta lehetősége is annak, hogy ez az alku működik és érvényre jut, és a gabona elhagyja a kikötőt, lefelé vitte az árakat. Tehát a nagyobb kínálat ugyanannyi kereslet mellett alacsonyabb árakat hozhat"

- mondta. Az Egyesült Államok további 1,3 milliárd dolláros (507 milliárd forintos) humanitárius segélyt jelentett be olyan Északkelet-Afrikai országoknak, mint Etiópia, Kenya és Szomália ahol példátlan szárazság uralkodik. Power felszólította azokat az országokat, amelyek "vezető szerepet játszanak a nemzetközi gabonakereskedelemben, mint amire például a Kínai Népköztársaság egyértelműen törekszik", hogy " ássanak mélyebbre", és segítsenek megakadályozni, hogy az élelmiszerválság "katasztrófává váljon".

Ezek a fotók nemcsak a leégett termésre emlékeztetnek, amelynek táplálnia kelletne a világot, hanem azokra az embertelen körülményekre is, amelyek között újságírók és fotósok dolgoznak azon, hogy elmondják a világnak az igazságot Oroszország atrocitásairól. Fotó: Twitter

Ezek a fotók nemcsak a leégett termésre emlékeztetnek, amelynek táplálnia kelletne a világot, hanem azokra az embertelen körülményekre is, amelyek között újságírók és fotósok dolgoznak azon, hogy elmondják a világnak az igazságot Oroszország atrocitásairól. Fotó: Twitter

Már 16 hajó várakozik, míg a távolban lángol a gabona

Olekszandr Kubrakov ukrán infrastrukturális miniszter  korábban már bejelentette, hogy folytatja az előkészületeket a mezőgazdasági termékek tengeri kikötőkön keresztül történő exportjára.

"Nem bízunk Oroszországban, de bízunk partnereinkben és szövetségeseinkben, ezért az ukrán kikötőkből származó gabona és élelmiszeripari termékek biztonságos szállításáról szóló kezdeményezést az ENSZ-szel és Törökországgal írtuk alá, nem pedig Oroszországgal"

- hangsúlyozta a miniszter. Szerinte Ukrajna nem fog visszalépni a tengeri kikötők feloldásával kapcsolatos céljától. "Folytatjuk a technikai előkészületeket a mezőgazdasági termékek exportjának beindítására a kikötőinkből" - foglalta össze az infrastrukturáért felelős minisztérium vezetője. Az aláírt "gabonamegállapodás" szerint nem kerítenek sort a kikötők aknamentesítésére, mivel a hajók áthaladásához biztonságos hajóutakat használnak, az ukrajnai kikötőkből való hajóindulást felügyelő koordinációs központ összetételében Ukrajna, Oroszország, Törökország és az ENSZ képviselői vesznek részt, a hajók teljes forgalma pedig néhány héten belül megindulhat.


Tegnap Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hivatala azt tette közzé, hogy jelenleg tizenhat, ukrán gabonával megrakodott hajó Odessza kikötőjében az indulásra - írta a 24.hu. Az ukrán elnök pénteken meglátogatta az odesszai régió Csernomorszk városában található kikötőjét is, kikötői dokkmunkásokkal találkozva.

Az ukrán külügyminisztérium Twitter bejegyzésben mutatta meg a lángoló gabonaföldeket, és a képek alá azt írták: "Ezek a fotók nemcsak a leégett termésre emlékeztetnek, amelynek táplálnia kelletne a világot, hanem azokra az embertelen körülményekre is, amelyek között újságírók és fotósok dolgoznak azon, hogy elmondják a világnak az igazságot Oroszország atrocitásairól."

Jelenleg tizenhat, ukrán gabonával megrakodott hajó Odessza kikötőjében az indulásra. Fotó: Unsplash

Jelenleg tizenhat, ukrán gabonával megrakodott hajó Odessza kikötőjében az indulásra. Fotó: Unsplash

Célkeresztben a gazda?

Vasárnap délben a feleségével együtt életét vesztette Ukrajna egyik leggazdagabb mezőgazdasági érdekeltségekkel rendelkező üzletembere a Mikolajiv várost érő "masszív" tüzérségi tűzben. A 74 éves Olekszij Vadaturszkij és felesége, Raisa akkor haltak meg, amikor orosz rakétatalálat érte az otthonukat – közölték helyi tisztviselők a BBC-vel.

Vadaturszkij a Nibulon gabonatarmelő- és exportőr vállalat tulajdonosa volt, és nemrég megkapta az "Ukrajna Hőse" kitüntetést. Olekszandr Szenkevics, Mikolaiv polgármestere szerint valószínűleg ez volt a város eddigi legsúlyosabb orosz bombázása. Mikolajiv az Odessza fel vezető főútvonalon fekszik, és többször is tűz alá vették már az orosz invázió február 24-i kezdete óta. A Nibulon búza, árpa és kukorica termelésére és exportjára specializálódott, és saját flottával és hajógyárral rendelkezik.

Volodimir Zelenszkij elnök „nagy veszteségnek" nevezte Vadaturszkij halálát egész Ukrajna számára, és azt mondta, hogy az üzletember egy modern gabonapiac kiépítésén dolgozott, amely magában foglalja az átrakodó terminálok és elevátorok hálózatát.

Zelenszkij hivatalának tanácsadója azt nyilatkozta, hogy szerinte Oroszország szándékosan vette célba az üzletembert. Mihajlo Podoljak elmondta, hogy az egyik rakéta az üzletember hálószobáját találta el, és hozzátette, hogy ez "nem hagy kétséget" afelől, hogy irányított rakéta volt. A Nibulon vállalat számos tárolót és egyéb infrastruktúrát épített és tulajdonol az ukrán  gabonaexporthoz.

A szokásos mennyiség fele hiányzik

Zelenszkij vasárnap azt is elmondta, hogy gabonából az ország az invázió miatt idén csak a szokásos mennyiség felét takaríthatja be. Zelenszkij azt írta a Twitteren:  "Fő célunk, hogy megakadályozzuk az orosz invázió okozta globális élelmiszerválságot. A gabona mégis megtalálja majd a módját, hogy alternatív módszerekkel elszállítsák"

Vasárnap nehéz erről biztosat mondani, de nagy a valószínűsége annak, hogy az első gabonaexportáló hajó hétfőn elhagyja Ukrajna kikötőit – közölte Erdogan török ​​elnök szóvivője vasárnap.

(Forrás: cnn, ukragroconsult, Reuters)