Az AXIÁL Kft. több évtizede jelen van a mezőgazdasági és építőipari gépek piacán, biztosítja ezekhez az alkatrészeket és a szervizt, a folyamatosan változó piaci igényekhez igazítja termékkínálatát.

Tökéletesen igaz ez a precíziós gazdálkodási – agrárdigitalizációs területen is, amelynek egyre inkább elengedhetetlen része lett a drón. Éppen ezért nemrégiben a pilóta nélküli légijárműveket is felvették a termékpalettába. Ennek apropójából Papp Péterrel, az AXIÁL Kft. drónspecialistájával beszélgettünk.

Papp Péter

Papp Péter, az AXIÁL Kft. drónspecialistája – fotó: Papp-Pénzes Erika

Mióta része a termékpalettának a drón, és minek a hatására jött el az idő, hogy az értékesítés mellett döntött a vezetőség?

– Partnereink 2022-ben találkozhattak először mezőgazdasági drónokkal az AXIÁL Kft. kínálatában, a két nagy termékkör, a felmérő és kijuttató eszközök forgalmazása egyaránt akkor indult. A pilóta nélküli légijárművek használata több iparágban is viharos sebességgel terjed, amin nem kell csodálkoznunk, hiszen számtalan feladatot segítenek a hagyományos eljárásokhoz viszonyítva gyorsabban, hatékonyabban és biztonságosabban megoldani. A mezőgazdasági felhasználásuk ugyancsak rendkívül sokszínű, a napjainkban zajló digitális átállás izgalmas támogató eszközei, így nem kérdés, hogy foglalkozni kell – és érdemes! – velük.

Ezzel szinte párhuzamosan kerültél ide a céghez, ugye?

– A drónforgalmazás megkezdéséhez képest kicsit később, 2023 nyarán érkeztem az AXIÁL-hoz, néhány hónappal azt követően, hogy az Óbudai Egyetemen precíziós gazdálkodási szakember képesítést szereztem. A képzés során ellátogattunk Bajára terepgyakorlatra, ahol csoporttársaimmal megtekintettük az AXIÁL központi telephelyét, illetve beszélgethettünk a precíziós gazdálkodási csoport kollégáival. Ezen a látogatáson találkoztam először Mesterházi Péter Ákos precíziós gazdálkodási csoportvezetővel, aki két félévvel később a záróvizsga bizottság elnökeként hallgatta meg a drónos témában készült szakdolgozatom védését. Úgy látszik, látott benne fantáziát, mert folytattuk a beszélgetést, hamar kiderült, hogy rendkívül hasonlóan gondolkodunk, és végül Ákos közbenjárására a hobbimmal foglalkozhatok az AXIÁL csapatában. Örömmel éltem a lehetőséggel.

A drónokról mindenkinek a kicsi, „közéleti” eszközök jutnak eszükbe. A mezőgazdaságban milyen légijárművek használatosak/elterjedtek?

– Lehet, hogy meglepő, de nem tudunk, illetve szerintem nem is fontos éles határvonalat húzni a „szabadidősnek” hívott eszközök és a mezőgazdaságban használt drónok között. A felmérő (vagy: monitoring) drónok valójában fürge repülő kamerák, azaz rendkívül megbízható működésű, csúcstechnológiás képalkotó rendszereket hordozó légijárművek. Ezek a tulajdonságok ma már a hobbi célú, akár tenyérnyi méretűre összecsukható, elérhető árú drónmodelleket is jellemzik. Természetesen az ő esetükben egyetlen hordozott RGB kameráról beszélhetünk, ami azonban máris hatékonyan képes támogatni bizonyos mezőgazdasági munkafolyamatokat, pl. kiválóan alkalmas digitális határszemle végzésére.

A professzionális felmérő drónok kifinomult, specializált felszereltségükkel megnyitják az utat a nagy nagyítású, multispektrális vagy hősugárzáson alapuló képalkotás felé, repülési tulajdonságaik azonban nagyon hasonlóak az előbbi kategóriához. Kijuttató (permetező, illetve szilárd, szemcsés anyagot egyaránt kijuttatni képes) drónnal természetesen nem fogunk találkozni a „hobbi kategóriában”: ezek a masszív, strapabíró gépek a szer- és víztakarékos, taposásmentes légi növényvédelemben, de akár pl. a rágcsáló kártevők elleni védekezésben is segítségünkre lehetnek.

Kérlek, röviden vázold fel, milyen drónok érhetőek el az AXIÁL kínálatában jelenleg?

– A legtöbb piactársunkhoz hasonlóan az AXIÁL-nál is a világ vezető dróngyártója, a DJI termékei vásárolhatók meg, amelyekhez azonban kiemelkedő szakmai támogatást kínálunk, beleértve a jogszerű használat útvesztőjének minden állomására kiterjedő gyakorlatias, érthető segítséget. Mindezt szoros, személyes együttműködés formájában tesszük, amit partnereink már megszokhattak a vállalattól.

A DJI kiemelt figyelmet fordít a felhasználói visszajelzések felhasználására a következő generációs termékek fejlesztése során; talán ennek is köszönhető, hogy drónjaik kezelése felhasználóbarát, bámulatosan kifinomult technológiai megoldásaik ellenére könnyen megtanulható. Úgy gondolom, egy új eszköz gazdálkodásba integrálása során kiemelten fontos, hogy a gazda vagy gépkezelője hosszadalmas morfondírozás helyett hamar átlássa, megértse és használatba vehesse a friss rendszert.

Jelenleg a DJI három felmérő drónját, a rendkívül kompakt, de annál nagyobb tudású Mavic 3 Enterprise sorozat modelljeit kínáljuk, köztük RGB telekamerával, négycsatornás multispektrális rendszerrel, illetve hőkamerával felszerelt eszközökkel. Rajtuk kívül két kijuttató drónmodellt, a DJI Agras T30-ast és T10-est találják meg nálunk a partnereink. A kijuttató drónokat illetően hamarosan aktuálissá válik a generációváltás: mindenki a novemberben bejelentett Agras T50-esről (és T25-ösről) beszél – amint megérkeznek, mi is ott leszünk a rajtvonalon.

A mezőgazdaság digitális átállásáról hallunk mindenhol. Milyen szerepe van most a drónoknak ebben a folyamatban és milyen jövőképet látsz az agrárium és a drónok vonatkozásában?

– A jövő ígéretes és izgalmas lehetőségekkel teli. Szerencsére túl vagyunk a drónokat – a többi technológiai újdonsághoz hasonlóan – kezdetben körülvevő „rajongási” (hype) szakaszon. Ezek az eszközök bizonyítottak, fejlesztésük máris több generációt ölel át, egyre több tapasztalat halmozódik fel velük kapcsolatban, ami segít tovább fokozni a hatékonyságukat és bővíteni a felhasználási lehetőségeik körét.

A mezőgazdaság digitális átállása fontos stratégiai célkitűzés, ami többek közt a célszerű digitális adatgyűjtésre, -kezelésre és -feldolgozásra, a szerkijuttatás, vízfelhasználás a feldolgozott adatokból nyert információn alapuló takarékos és hatékony, fenntartható megoldásaira épül. Jó hír, hogy a drónok az itt felsorolt minden állomás esetében a segítségünkre lesznek.

Változatos felszereltségű felmérő drónok állnak rendelkezésre digitális, idősoros adatgyűjtéshez (vagy akár csak alkalmi határszemléhez!), célirányosan fejlesztett feldolgozószoftverek segítik az információ kinyerését és a beavatkozás előkészítését, pl. kijuttató drónnal vagy földi gépkapcsolattal használható kijuttatási tervek előállításával. Ma már lehetséges a felmérő és kijuttató munkafolyamat összekapcsolása, így nincs akadálya például annak, hogy drónos adatsorra alapozva végezzünk helyspecifikus fejtrágya-kijuttatást.

drón

A mezőgazdaság digitális átállásában a drónok jelentős szerepet töltenek be – fotó:  Papp-Pénzes Erika

Sokat hallani mostanában a drónok használhatóságáról. Ki, milyen feltételekkel tudja ezeket használni? Mennyire kell ezeket szigorúan betartani? Mennyire nehéz elvégezni a szükséges képzéseket?

– A drónhasználat elterjedése előtti egyik legfontosabb akadály a vonatkozó szabályozás nehéz átláthatósága. Fontos leszögezni, hogy a pilóta nélküli légijárművekkel végzett műveletek többszempontú szabályozására szükség van, hiszen egyrészt a közös légteret használják, másrészt – pl. a kijuttató drónok esetében – komoly kockázatokkal járó munkafolyamatokat végezhetünk velük.

A felmérő drónokkal végzett fényképezés természetesen csekélyebb kockázattal jár, így a használatukhoz szükséges kompetencia-tanúsítvány (jogosítvány) is könnyebben megszerezhető. (Ún. A1/A3 kategóriájú tanúsítvánnyal máris alkalmazhatók legfeljebb 120 m repülési magasságban, látótávolságon belül. Megszerzéséhez egy rövid elméleti vizsga sikeres teljesítése szükséges, a felkészüléshez pedig ingyenes online tananyag érhető el.)

A kijuttató drónnal végzett jogszerű növényvédelem egyik feltétele, hogy a távpilóta szerepeljen a NÉBIH növényvédelmi drónpilóta adatbázisában, amihez többlépcsős, egymásra épülő tanfolyamokon át vezet az út. Az AXIÁL Kft. kínálatában az akkreditált drónos oktatások teljes skálája megtalálható, így partnereinket a szakszerű és jogszerű drónfelhasználásban egyaránt támogatni tudjuk.

Akik már rutinos kezelői ezeknek a járgányoknak, számukra nem újdonság például a propellerek cseréje. Az AXIÁL mennyire felkészült a pótalkatrészek biztosítására?

– Csapatunk a zökkenőmentes kiszolgálás érdekében folyamatosan nyomon követi a DJI drónok alkatrészeinek, kiegészítőinek (akkumulátor, rotorlapát, tartály stb.) piaci elérhetőségét. A legfontosabb komponensekből dinamikus raktárkészletet tartunk fent, így rögtön tudunk reagálni az igényekre, de minden alkatrész beszerzését meg tudjuk oldani rövid határidővel.

Ha már itt tartunk… Meghibásodnak/meghibásodhatnak-e a drónok?

– Természetesen a drónok sem golyóállók, kifinomult eszközökként több alrendszerből épülnek fel, és előfordulhatnak meghibásodások. Jellemzően a nagy terhelésnek kitett (kopó)alkatrészekre kell fokozottan figyelnünk, ilyenek a rotorlapátok bármelyik drónkategóriában, vagy pl. a lábak a kijuttató drónok esetében, amik nem kedvelik az esetleg teherrel végzett rázós földet éréseket. Szerencsére mára teljesen alapértelmezetté vált egy sor biztonsági funkció, ami segít abban, hogy a pilóta nélküli légijárművek használata a hagyományoknak megfelelően kiemelkedően biztonságos maradjon.

A radaralapú, vagy optikai akadályészlelő rendszerek pl. megállítják a drónt, mielőtt összeütközne valamivel, a drón kritikus komponensei pedig valós időben tesztelik magukat, és rögtön jeleznek, ha valahol rendellenesség tapasztalható. Ezek általában egyszerű műveletekkel, mint pl. az iránytű kalibrálásával vagy az akadályérzékelő kamerák lencséjének tisztára törlésével könnyen orvosolhatók. Az AXIÁL-nál vásárolt drónok javítása jelenleg partnerünkön keresztül történik, terveink közt szerepel azonban, hogy márkaspecifikus szakszervizzel álljunk a partnereink rendelkezésére.

Biztosítást tudunk-e kötni az AXIÁL berkein belül a drónokra?

Nincsen drón-CASCO jellegű szolgáltatásunk, illetve a piacon sem jellemző. Ami van a biztosítóknál, az a kötelező drónos felelősségbiztosítás, ami a legális használat feltétele a legtöbb esetben.

További információért keresse az AXIÁL precíziós gazdálkodási kollégáit!