A statisztikai felmérés 152 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási jelentése alapján készült 2017-ben, melyből 40 adatszolgáltató újonnan került a felmérésbe. A statisztika beérkezési aránya 93 százalék volt a tárgyévben.
A tavalyi évben a vissza nem térítendő EU-s támogatások nem voltak elérhetőek, így a gépberuházások zöme piaci alapon valósult meg. Ezt a folyamatot segítették a kedvező finanszírozási lehetőségek is.
Erő- és munkagépek megoszlása értékben, 2017. év
Forrás: AKI Agrárstatisztikai Információs Osztály
A traktoreladások 26 százalékkal emelkedtek, 2017-ben 2864 kerekes traktor talált gazdára 52,8 milliárd forint értékben. Valamennyi teljesítménykategóriában nőtt a forgalom, különösen az 50-100 és a 101-140 LE közé tartozókból vásároltak nagyobb mennyiségben, előbbiből 1059-et, utóbbiból 670-et üzemeltek be.
Különösen az az 50-140 LE teljesítménytartományba tartozó traktorok forgalma emelkedett tavaly – fotó: Agroinform.hu
A 261-320 LE teljesítménykategóriába tartozó traktorok értékesítése 25 százalékkal nőtt, a 320 LE feletti traktorokból 12 százalékos keresletnövekedés mutatkozott az egy évvel korábbi eladásokhoz viszonyítva. Az előbb említett traktorokból 141, illetve 130 darabot adtak el a forgalmazók 2017-ben.
A gabonakombájnokból 307 új arató-cséplő gép talált gazdára 2017-ben, egy évvel korábban 314-et adtak el. Az értékesített gabonakombájnok 64 százaléka (198) hat rázóládás, 21 százaléka (66) pedig rotoros szerkezetű volt.
Gabonakombájnokból stagnált a forgalom a tavalyelőtthöz képest – fotó: Agroinform.hu
Az önjáró rakodókból kiemelkedő mértékben bővült a forgalom a bázisidőszakhoz képest, amely 527 rakodógép eladását jelentette. Ezen belül a teleszkópos rakodók aránya 77 százalék (404) volt.
A talajművelő gépekből is több került a gazdaságokba 2017-ben, mint egy évvel korábban, ezen belül különösen a hengerek, szárzúzók, rézsűkaszák és a tárcsás talajművelők száma növekedett.
A tápanyag-visszapótlás gépeiből jelentősen nőtt a kereslet. A szilárdműtrágya-szórók, a hígtrágya-kijuttatók, valamint a szervestrágya-szórók értékesített mennyisége jelentősen meghaladta a bázisidőszak szintjét.
A növényvédő gépeken belül mind a szántóföldi, mind az ültetvénypermetezők eladása nőtt. Az önjáró szántóföldi permetezőgépekből 61 százalékkal többet, 29-et értékesítettek 2017-ben az egy évvel korábbi 18 permetezőgéppel szemben.
Kiemelkedően nőtt az önjáró rakodók eladása tavaly, ezen belül a teleszkópos változatok aránya 77% volt – fotó: Agroinform.hu
A szálastakarmány-betakarító gépek (kaszák, rendkezelők) 2017. évi értékesítési számai nem érték el a 2016. évi értékesített mennyiséget. A bálázókból azonban nőttek az eladások, pedig már 2016-ban is jelentős növekedés történt.
A mezőgazdasági célú szállító járművekből másfélszeresére nőtt az eladás. Új mezőgazdasági pótkocsikból 920 darabot értékesítettek, ami a szállító járművek 63 százalékát tette ki.
Az előrejelzések szerint a mezőgép-forgalmazási lendület tovább folytatódik, a szakemberek 2018-ban a vásárlási, beruházási kedv növekedésével számolnak.
Ezt részben az is erősíti, hogy 2017 végén bírálták el az állattartó telepek korszerűsítésére és a kertészeti gépbeszerzésekre kiírt pályázatokat, melyek megvalósulása idén várható. A pénzintézetek kedvező hitelezési, illetve lízingelési feltételei is a növekedést segíthetik elő, például idén év elején hirdette meg nemzeti gépfinanszírozási programját a Magyar Fejlesztési Bank.
A gép- és alkatrész-beruházások alakulása Magyarországon, 2009-2017.
Forrás: AKI Agrárstatisztikai Információs Osztály
Bár az értékesített darabszámok tekintetében tényleg pozitív piaci mozgásokat mutat a jelentés, de ha a gépforgalmazók pénztárcáját jobban érintő számokat, az összértékesítés mértékét forintban nézzük, már némiképp árnyaltabb a kép, hiszen bár hozza a 2014-es számokat, csak épp az értékesítéssel járó költségek (bérek, szállítás, marketing, fenntartás stb.) magasabbak, mint három éve.
A tavalyi és a tavalyelőtti évekhez képest viszont egyértelműen jelentős bevétel-növekedést könyvelhetnek el.
Forrás: AKI Agrárstatisztikai Információs Osztály