Digitalizáció és mesterséges intelligencia
E két tényező napjainkra kulcsfontosságúvá vált az agrárium további fejlődéséhez. A gazdáknak eddig is számos kihívással kellett szembenézniük, elég az időjárás, a termény- és haszonállatpiac szeszélyeire gondolni.
A konzorcium feladatai az agárgépek kutatás-fejlesztésén túl a megvalósíthatóság és a szükséges mesterségesintelligencia-szabványok kidolgozása az agár- és élelmiszeripar számára. Ennek alapjául a GAIA-X, az Európai Unió összevont, felhőalapú adatinfrastruktúrája szolgálna. Ehhez a Német Mezőgazdasági és Energiaügyi Minisztérium közel 12 millió eurót is folyósít.
A XXI. század legkorszerűbb megoldásainak alkalmazásához komoly műszaki háttérre és fejlesztésekre van szükség.
Mint tudjuk, a mezőgazdaságnak egyre több embert kell ellátnia, sajnos gyakran csökkenő hasznosítható földterületeken, a legjobb hatékonysággal (költségek és terméshozam). Ehhez társul a klímaváltozás és vele együtt újabb növénybetegségek és kártevők megjelenése, amelyekre mielőbb reagálni kell.
A mesterséges intelligencia a gazdálkodó számára egy közbenső felhasználói lehetőséget, egy virtuális teljesítményorientált eszközt ad a hatékonyság növelésére és az ökoszisztéma fenntarthatóságához.
A mesterséges intelligencia kétségtelenül magában hordozza a mezőgazdasági célú fejlesztések lehetőségét, és a közbenső felhasználók számára is elérhetővé válik. Azonban kulcsfontosságú a csoportorientált (agrárcélú) fejlesztési irányok meghatározása, kivitelezése.
A mesterséges intelligencia egy eszköz a gazda kezében a hatékonyság növelésére.
Nyitott mesterséges intelligenciájú ökoszisztéma az agrárium és élelmiszeripar számára
Az Agri-Gaia Projekt egy szövetségbe egyesíti a kutatást, a politikai stratégiát, az ipari szereplőket, a mesterséges intelligenciák német kutatóközpontjait (DFKI), egy nyitott és decentralizált fejlesztési infrastruktúrát, az agrárcélú mesterségesintelligencia-algoritmusok kifejlesztéséhez. Ezeknek együttesen kell eredményeznie a mesterséges intelligenciájú ökorendszert, a felhőalapú GAIA-X-et felhasználva.
A konzorcium eddigi tagjai: AgBrain GmbH, Agrotech Valley Forum e.V., Amazone-Werke H. Dreyer GmbH & Co. KG, Robert Bosch GmbH, CLAAS E-Systems GmbH, Bernard Korne GmbH & Co. KG, LMIS AG, az Osnabrücki Egyetem és a Wernsing Feinkost GmbH.
Robert Everwand klaszterigazgató elmondta, hogy a digitalizáció a jövő mezőgazdaságának előkészítése. Eddig komoly akadályok tornyosultak a mezőgazdaság szereplői előtt. Az Agri-Gaia segítségével lehetőséget kapnak a felhasználók, hogy az intelligens technológiák hajtsák, előmozdítsák az agrárgazdaságokat. Ebből nemcsak a gazdálkodók, de mindenki csak profitálni fog.
Az Agri-Gaia az első ilyen jellegű európai nagy informatikai háttérprojekt a GAIA-X-re alapozva. A politikai szereplők mellett a gazdaság és tudomány képviselői hozzák létre az önálló európai adatbázist és adatvédelmi szabályozást. Ki kell dolgozni az alkalmazási feltételeket is úgy, hogy a GAIA-X előnyei a mezőgazdaságban is kézzelfoghatóvá váljanak.
Prof. Dr. Joachim Hertzberg, a közép-szászországi DFKI laborok vezetője és az Osnabrücki Egyetem professzora kiemelte, hogy az Agri-Gaia segítségével egy új központra találtak. A biztonságos háttér elősegíti a mesterséges intelligencia fejlesztését is. Az agárágazat számos szereplője növeli ennek értékét, elősegítik a megvalósítást és tervezést, és válnak az Agri-Gaia-ökorendszer mértékadóivá.
A digitalizáció a jövő mezőgazdaságának előkészítése.
A piacspecifikus mesterséges intelligencia sarokkövei az innovatív felhasználáshoz és üzleti modellekhez
A piaci szereplők között ez B2B-platformként működik, piacspecifikus megoldásokkal, algoritmusokkal a könnyű alkalmazás érdekében. Fontos kitétel, hogy öntanuló is legyen a rendszer, a különféle gépekből beérkező adatok által a szerver folyamatosan aktualizálja és optimalizálja az algoritmusokat.
Az Agri-Gaia megfelelő alkalmazási felületeket és szabványokat is előállít, a gépgyártóktól függetlenül. Ezenkívül az új kis vállalkozásoknak (startup cégeknek) szintén elérhetővé válik a rendszer, hogy szolgáltatásaikat még tágabb piacokon tegyék elérhetővé. Ugyanakkor az Agri-Gaianak egy mesterségesintelligencia-katalizátorként is kell működnie – kiszolgálva a teljes agrárüzletágat –, hogy a legkülönfélébb technológiák egy egységes, hatékony egységgé álljanak össze és a fenntartható agráriumot szolgálják.
Forrás: www.lecturanews.de; www.krone-grouppe.de