Természetesen az informatika, az adatátvitel, az internet fejlődése és biztonsága, a mesterséges intelligencia felzárkózása nélkül ezek nem jöhetnének létre. A legfrissebb gépújdonságok közül válogattunk.
Manurob
A legutóbbi SIMA kiállításon a legszembetűnőbb gép az autonóm teleszkópos rakodógép, amelyet a Manurob startup cég fejlesztett ki, amely az M-Extend csoport része, melyhez az MX és a Manip homlokrakodó-gyártók is tartoznak.
Az úgynevezett Loadix egy prototípus, amelyet szarvasmarhák etetésére, takarmánykiszolgálásra vagy biogázüzem feltöltésére lehet használni. Teljesen elektromos üzemű, akkumulátorokról kapja az áramot, és számos különböző technológia segítségével navigál.
A francia Manurob autonóm rakodógépe – fotók: Mark Pasveer
fotó: www.manurob.com
AgXeed
A holland AgXeed cég autonóm traktorai a Claas és az Amazone standján is láthatók. Mindkét német vállalat részesedéssel rendelkezik a robotgyártó cégben. Az eddig megismert gumihevederes géppel szemben a Claas standján ezúttal egy négykerekű autonóm traktor(váz) látható, amely egy rendsodróval volt összekapcsolva.
AgXeed 4x4-es gumikerekes robottraktor a Claas standján – fotó: Mark Pasveer
Lemken fogasborona-prototípus
A német Lemken gépgyártó a SIMA 2022-es kiállításon bemutatta egy újfajta borona prototípusát, amely hidraulikus hengerekkel van felszerelve az állandó fogterhelés fenntartásához. Minden egyes fog egy vékony rúddal kapcsolódik egy kisméretű hengerhez, amelyek elöl, a központi gerendán vannak. A munkahengereknek köszönhetően a fogak szállításkor automatikusan felcsukódnak.
A Lemken szerint ez a konstrukció biztosítja, hogy a fogak terhelése állandó marad, függetlenül attól, hogy milyen szöget zárnak be a talajhoz képest. A terhelés, amely 100 grammtól 5 kg-ig változhat foganként, így azonos marad a barázdák között és a barázdákon, például egy burgonyaültetvényben. Szükség esetén egy nyomástartó akkumulátor puffereli a hidraulikát.
A tüskék távolsága 31,25 mm, a borona négy felfogató redazattal és nyolc fogsorral rendelkezik, így összesen 32 fog jut 1 méternyi munkaszélességre.
A Lemken szerint a konstrukció biztosítja, hogy a fogak terhelése állandó marad, függetlenül attól, hogy a tüske milyen szöget zár be a talajjal – fotó: Mark Pasveer
Lemken-kék vagy Steketee-piros?
A Lemken-vázon lévő borona munkaszélessége 9,19 méter, de legalább egy 6 méteres változat is érkezik, de erre még várnunk kell, mert a Lemken a végleges változatot csak egy év múlva mutatja be az Agritechnica kiállításon. A prototípust részben ezért is festették feketére. A másik ok az, hogy a Lemken még nem döntötte el, hogy a borona Lemken-kék vagy Steketee-piros színben kerül-e forgalomba.
Minden fog egy vékony rúddal kapcsolódik egy kis hengerhez, az elöl lévő központi vázhoz – fotó: Mark Pasveer
Spectre: Új márkanév a permetezőgépek között
Spectre az Excel Group új márkaneve a permetezőgépeik számára. Az Excel csoporthoz tartozik többek között az Agrifac, a Berthoud és a Technoma. A Spectre márkanév alatt két permetezőgépet mutattak be a SIMA 2022 kiállításon. Az egyik permetezőgép a "francia modellhez" tartozik, első szórókerettel. A másik gépnél a szórókeretek hátul vannak, elöl pedig emelhető vezetőfülke van.
Ez a hátsó szórókeretes és elöl emelhető fülkével ellátott gép egyike annak a két permetezőgépnek, amelyet az Excel Group Spectre márkanév alatt mutatott be a SIMA 2022 kiállításon – fotó: Mark Pasveer
PWM permetezési technológia
Az alumínium szórókeretek Berthoud-gyártmányúak, PWM (pulzáló modulációs) permetezési technológiával. A munkaszélesség 36 és 44 méter közötti.
Forrás: www.futurefarming.com