A magyar mezőgépgyártás történelme – amire büszkék lehetünk

Egy időben kezdtünk a nagyokkal, tehát egészen az 1800-as évekig kell visszamennünk: ugyanakkor alkotta meg Lábassy kovácsmester a hazai talajviszonyokra alkalmas ekéjét, amikor egy John Deere nevű kovács az Egyesült Államokban az övét – kezdte a rövid történeti áttekintést Csanádi Tamás. Az azt követő időszakban fej fej mellett haladt az európai, az észak-amerikai, illetve a magyar mezőgépgyártás, mezőgépfejlesztés. Különösen nagy lökést kapott ez, amikor a mezőgazdaság nagyfokú fejlesztése a '70-es, '80-as években előhívta az úgynevezett termelési rendszereket.

A termelési rendszerekkel kapcsolatosan fejlett nyugati technológia, innováció érkezett, és ezekbe rögtön bekapcsolódott a hazai mezőgépipar. Tehát együtt dolgoztunk már akkoriban is a legnagyobb nyugati gyártókkal, közösen fejlesztettünk, közösen gyártottunk, zajlott a licence-gyártás. Később ez megfordult, a hazai gépgyártók beszállítói lettek akár részegységeknek, akár komplett gépeknek is, hogy ezeket a nyugati gépgyárak forgalmazzák az ő saját piacaikon.

Rettentő erős hagyományokra és széles alapokra épül az egész mezőgépipar itt Magyarországon, és ma ebből táplálkozunk.

CLAAS kombájn

Komoly múltra tud építkezni a magyar mezőgépgyártás – fotó: Agroinform.hu/Gáspár Elizabet

Jelenleg milyen technológiákkal vagyunk világszínvonalon?

Nagyon sok szegmensben. A talajművelésre, a növényvédelem gépesítésére, a gabonatechnikára, a szárítótelepi technológiákra gondolok, a kombájnoknak a betakarító adaptereiben, de már a precíziós technológiákban is. Akár ezeknek a hardveres, akár a szoftveres részére gondolunk, a felokosított komponensekre, mint a tengelyekre vagy a vetőgépvezérlőer, -ellenőrző berendezésekre.

Önök brandet alapítottak a MEGOSZ-logóval – ennek a logónak milyen mondanivalója van, illetve a tagok számára milyen hitvallást közvetít?

Mi abban hiszünk, hogy ez egy nagyon innovatív közösség, és szeretnénk ezt kifelé is megmutatni. Tehát az a jó használati ár-érték arány, amit beleteszünk, beleszerkesztünk a gépekbe, jelenjen meg, és büszkeséggel töltse el a tagjainkat, hogy ők ehhez a klubhoz tartoznak. A vevőink pedig keressék ezt az erős brandet. Az a cél, hogy ha az emberek meglátják a logót, beugorjon nekik, hogy mi tartozik hozzá: egy hazai, itthon előállított, itthon fejlesztett gép. Ezzel lényegében 6-7 ezer magyar családnak adunk munkát, a nemzetgazdaságot erősítjük, tehát azok a nemes célok, amelyeket többször is megfogalmaztunk, a brand erősítése által megvalósulhatnak.

MEGOSZ logó

MEGOSZ védjegy

A közös jövőbeli célok megfogalmazásánál felmerültek olyan előterjesztések, mint például a közös termékpálya, a közös marketing vagy hírverés. Legyen szíves kifejteni, mit takar ez!

Abban mindenki egyetért, hogy ha magasabb hozzáadott értékű szolgáltatásokat vagy termékeket adunk el, főleg a világpiacon, akkor előrébb fogunk jutni. Tehát ha összefogunk, néhány olyan mezőgazdasági és mezőgépészeti terméket összekapcsolunk, mint például a nagyon híres vetőmagunk és annak feldolgozásához szükséges technológiák, meggyőződésünk, hogy előrébb tudunk jutni, mint ha külön-külön mindenki ugyanazzal az erőfeszítéssel, párhuzamosan próbálja a szekeret tolni.

CLAAS traktor

"Ha összefogunk, néhány mezőgazdasági és mezőgépészeti terméket összekapcsolunk, meggyőződésünk, hogy előrébb tudunk jutni – fotó: Agroinform.hu/Gáspár Elizabet

De ez csak egy példa, ezt jópár egyéb, zöldségtermesztési, fűszernövény, gyógynövény termékpályán el tudjuk képzelni. Még magában a gabonában is, bár ott tudjuk, hogy óriási a világverseny. A nagy területekkel rendelkező országok a mi ötmillió hektárunknál jóval nagyobb árualapot tudnak letenni, de ott is labdába rúgunk.

Úgy értesültünk, hogy egy új, digitális platformot hoztak létre, amelyen a tagoknak illetve a termékeknek a teljes volumene megtalálható. Ezt hogyan képzeljük el, és hol érhető el?

Igen, ehhez sajnos még nem lehet hozzáférni. Ez egy béta verzióban lévő szoftverfelület, lényegében egy felhőalapú, internetalapú adatbázis, ahova az összes termékünket kategorizálva és könnyen kereshetően feltöltöttük. Szeretnénk a platformot állami, illetve gazdasági szereplőkkel továbbfejleszteni, és megjelenni vele a piacon. Az adatbázisban bárki kereshet, szűrhet, ezt tudják használni a külkereskedőink, a külkereskedelmi attaséink, de ugyanúgy használható belföldön is. Mindenképpen partnerekre lesz szükségünk hozzá, a szövetségünk eddig a béta verzióig tudta saját energiájából elkészíteni. Klasszikus szoftverfejlesztésen vagy adatbázis-fejlesztésen kell tovább dolgozni.

Szívből gratulálok az eddigiekhez, és még sokszor 30 évet kívánunk!