A következő videónkban a Väderstad Carrier család egy tavaly bemutatott modelljéről árulunk el többet. Ismerjük meg a Carrier XT rövidtárcsát.
A Carrier rövidtárcsák a kétezres évek elejétől jól ismert eszközök a hazai gazdálkodók számára.
A legújabb modellcsaládról Kovács Gáborral beszélgettünk, akit arra kértünk, hogy foglalja össze nekünk a tárcsalapok közötti különbségeket, illetve a Carrier tárcsalapok fejlődését.
Carrier: Tradíció az "evolúció"
– A Carrier tárcsalapokat már szerencsére nem kell mindenkinek bemutatni, hiszen ezt a konkáv formát a legtöbb gazdálkodó nagyon jól ismeri. Inkább mi már azt az elnevezést használjuk, hogy síklapú porhanyító, hiszen a tárcsalap működési elve és metódusa is tökéletesen megfelel ennek. A Väderstad svéd vállalat úgy tervezte meg a Carrier rövidtárcsa technológiát, hogy az eszköz a korábbi tárcsa-konfigurációkkal ellentétben speciális talajmozgatást valósít meg. Így gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy az eszköz képtelen arra, hogy rögöt képezzen, hiszen rendkívül jó az aprító, keverő, porhanyító hatása.
Carrier rövidtárcsa munkavégzés közben – fotó: Väderstad gyári felvétel, Jesper Anhede
Az évek során a Väderstad fejlesztőmérnökei folyamatosan azon dolgoztak, hogy miképpen lehet a "jót is jobbá tenni", így a gazdálkodói igényeket- és a legmagasabb szakmai elvárásokat maguk elé helyezve kidolgozták a CrossCutter Disc nevű tárcsalapot.
Alapvetően le kell szögeznünk, hogy az ultra sekély művelés egy technológiai elem, amely esetében az elsődleges cél, hogy csak sekélyen keverjük be mind a gyommagvakat, mind a leendő árvakelésünk magjait. Ami a legfontosabb célja ennek az technológiának, hogy minél gyorsabban kikeljenek azok a magvak, amelyek gyomként, vagy árvakelésként nem kívánatosak nekünk a kultúrállományunkban. Hiszen ezeket a korán kikelő gyomokat mi akár mechanikusan is gyorsan és költséghatékonyan ki tudunk kapcsolni – a kultúrállomány megjelenése előtt.
A Väderstad tárcsalapok fejlődése: balra a legújabb CrossCutter Disc Agressive-vel
Amikor arról beszéltem, hogy a jót is jobbá lehet tenni, akkor a CrossCutter Disc után megjelenő CrossCutter Disc Agressive tárcsalapokra utaltam, amelyeket az új Carrier XT rövidtárcsa 2. sorában láthatunk.
Itt tökéletesen megvalósul az aprító munka továbbfokozása, hiszen az az elsődleges cél, hogy minél sekélyebben, de tökéletesen megvalósuljon az bekeverés, így a lehető legjobb körülményeket tudjuk biztosítani a gyom- és árvakelés számára a robbanás-szerű, egyöntetű kelésre. Mindezek eredményeképpen, például a tarlóhántást követően a tarlóápolásnál azzal szembesülhet a gazda, hogy gyönyörűen kizöldült felület alakult ki, ahol tökéletes gyomirtó hatást lehet elérni mechanikai úton is.
Az XT tárcsa másik fontos tulajdonsága, hogy egy okos ötletnek köszönhetően központilag lehet a tárcsa szögét állítani.
Nagyon fontos szempont egy tárcsalapnál, hogy bármely mélységben is dolgozik a gép, a lapok mindenhol teljes egészében átfedjék egymást és ne maradjon műveletlen csík sehol.
A Väderstad megoldásával a tárcsatartó kar egyben fordul el, ezért sekély művelés közben lehetővé válik, hogy nagyobb szögben dolgozzon, így tökéletes fedést biztosít a munkavégzés során. Mélyebb munkavégzés mellett – ugyanennek a fizikai törvénynek köszönhetően – szintén át tudja fedni egyik tárcsalap a másik munkáját.
Annak idején, a Carrier rövidtárcsa bemutatásakor, a szervesanyag-gazdálkodás, a szervesanyag kímélő- és nedvesség-megőrző művelés irányelveit szerette volna Väderstad szolgálni és népszerűsíteni. Ahogy változik a klíma, csökken a talajok szervesanyag-tartalma, így ezzel a problémával egyre sürgetőbb foglalkozni. Mára a talajművelés meghatározó alapjává vált a tarlókezelés és a tarlóápolás minősége. Hiszen a talaj – annak ellenére, hogy sokan "egy közegként emlegetik, amibe vetünk és ültetünk – egy élő szervezet.
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy ennek az élő szervezetnek, a talajnak – gyakorlatilag csak a tarló fázisban van arra lehetősége, hogy pihenjen, regenerálódjon.
Ha a tarlóápolást mi a lehető legfinomabban és legjobb módon próbáljuk megoldani, akkor tudunk talán a legjobb pihenő fázist biztosítani a talajunknak. Ha a szármaradványt egyenletesen aprítjuk fel, keverjük be és visszazárjuk – tehát próbáljuk minimalizálni a nedvesség párolgását – ezzel biztosítani tudjuk azokat a feltételeket, amivel hosszú távon gondolkodva, jobb termőképességű, egészségesebb talajállapotot kaphatunk.
Szívesen megtudna még többet a Carrier XT rövidtrácsákról?
Kattintson az alábbi cikkünkre:
Rövidtárcsa, amely egyesíti a sekély- és a mélyművelés igényeit