Az agrárium digitalizációjának ösztönzése nem pusztán egy-egy pályázati felhívás révén történik, hanem a magyar támogatáspolitikai rendszeren keresztül, a lehető legszélesebb eszköztár felhasználásával – jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kedden Kecskeméten.
Az Agroinform.hu szervezésében megvalósuló rendezvény fővédnöke Dr. Nagy István agrárminiszter, kiemelt szakmai partnere pedig a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Feldman Zsolt Magyarország precíziós gazdálkodással és agrárdigitalizációval foglalkozó szakmai fórumán, az idén tizedik alkalommal megrendezett PREGA konferencián és kiállításon arról beszélt, hogy az elmúlt évben 30 olyan felhívás jelent meg, amely jelentős részben tartalmazott a digitalizáció ösztönzésére irányuló lehetőségeket.
A rendszerbe épített egyfajta információgyűjtési lehetőség, hogy digitális kérdőív kapcsolódik a beruházási pályázatokhoz, amely a kitöltők számára abban nyújthat segítséget, hogy rávilágít az adott üzem, gazdaság vagy vállalkozás gyenge pontjaira vagy éppen a digitalizáció tekintetében a fejlesztési területekre – tette hozzá.
Feldman Zsolt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára előadást tart a PREGA X-en – Fotó: Agroinform
Az államtitkár a mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatását közvetlenül ösztönző – várhatóan a negyedik negyedévben már pályázható – konstrukció megismerhető részleteiről elmondta: a rendelkezésre álló keretösszeg 97,5 milliárd forint. A vissza nem térítendő támogatás maximális mértéke projektenként 150 millió forint lesz, 50 százalékos intenzitással.
Mint mondta: az már biztos, hogy üzemszintű digitális terv benyújtása kötelező lesz, a megvalósításra pedig 24 hónap áll majd rendelkezésre, de vannak még olyan pontjai a támogatási lehetőségnek, amelyekről még nem született döntés – tette hozzá.
Felidézte, hogy a Nemzeti KAP-hálózat keretében megkezdte működését az Innovációs és Digitalizációs Támogató Egység, amelynek feladata egyebek mellett elősegíteni a digitalizációval foglalkozó szereplők hálózatosodását, nyomon követni a precíziós szolgáltatást nyújtó szereplők tevékenységét, valamint népszerűsíteni az innovatív digitális eszközök és gépek, az ezek által gyűjtött termelési adatok felhasználását, illetve az adatalapú döntéshozatali eljárás alkalmazását.
Az államtitkár megemlítette, hogy készül az alulról jövő innovációs – így a digitalizációs megoldásokat is célzó - kezdeményezéseket segítő az "Európai Innovációs Partnerség együttműködések támogatása" elnevezésű pályázati felhívás. Az előzetes tervekben projektenként átlagosan 330-420 ezer euró szerepel, és a felhívás várhatóan 2025. negyedik negyedévében jelenik meg.
Papp Zsolt György, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem egyetemi tanára, rektora, Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője – Fotó: Agroinform
Bolyki Bence, a konferenciát szervező Agroinform.hu ügyvezetője köszöntőjében felidézte, hogy a portál 20 éve kínál strukturált, szűrhető, moderált formában információkat a legfrissebb agrárszakmai trendekről, piaci kínálatról. A PREGA konferencia és kiállítás pedig 10 éve biztosítja, hogy személyesen találkozzanak a résztvevők a jelen és a közeljövő mezőgazdaságát alakítókkal, illetve, hogy az agrárdigitalizációról közvetlenül szerezzenek információkat.
Bejelentette, hogy a Somogy vármegyei Zimányban gazdálkodó Farkas László emlékére, aki a magyarországi precíziós gazdálkodás úttörője volt, emlékdíjat alapítanak.
A konferencia elsősorban arra a kérdésre igyekszik választ adni, hogy a magyar termelők hogyan tudnak hosszú távon is versenyképesek maradni, miközben egy sor kihívás – klímaváltozás, a piaci igények és a támogatási rendszerek változásai, szerkivonások, talajdegradáció stb. – új megoldásokat, új szemléletet kíván – mondta Bolyki Bence.
A rendezvényt megnyitó Papp Zsolt, a NAK elnöke azt hangsúlyozta, hogy a magyar agrárium sikerességéhez, versenyképességéhez a digitalizáción keresztül vezet az út. Ugyanakkor az átállás komoly felkészültséget és anyagi ráfordítást igényel. Ezt segítik a 80 százalékos nemzeti társfinanszírozással párosuló vidékfejlesztési források, amelyek a hazai termelők, agrár- és élelmiszeripari vállalkozások számára számos lehetőséget kínálnak a hatékonyabb, fenntarthatóbb, korszerűbb gazdálkodásra való áttérésre.
Az idén Kecskeméten megtartott kétnapos PREGA-rendezvény több mint 700 résztvevője több mint 100 előadó mintegy 120 előadásán vehet részt, miközben a gyakorlatban is megismerkedhet az agrárium digitális átállásához kapcsolódó, a helyszínen kiállított legújabb fejlesztésekkel, megoldásokkal.
További cikkek a PREGA X konferenciáról:
Indexkép: Agroinform