Újabb és újabb gyártó kjelennek meg a legkülönfélébb gépprofilokban és előbb-utóbb a mindennapos gazdálkodás meghatározói lesznek. A sok-sok nemzetközi hír után végre egy hazai, agrárcélú robotokról szóló előadássorozatot is megoszthatunk olvasóinkkal. Ez pedig nem más, mint a PREGA AgRobot Show, amelyet már harmadik éve rendez meg az Agroinform a PREGA Konferencia előfutáraként.
Nézd meg a teljes AgRobot Show-t itt: VIDEÓ
A már hagyományos Agrobot Show, nagy az érdeklődés – fotó: Agroinform.hu
Csendes, környezetbarát, rádió-távirányítással is működtethető rézsűnyíró
Nehéz János Michael, kereskedelmi vezető, az Andl Kft. részéről két rézsűnyírót mutatott be: a Raymo Hibrid és az AS-Motor Sphera 940 RC típusokat.
Nehéz János Michael, kereskedelmi vezető — fotó: Agroinform.hu
A Raymo Hibrid érdemei között sorolhatjuk fel nem csak azt, hogy csendes és környezetbarát, de ráadásul rádió-távirányítással is működtethető. A fűnyíró felismeri az akadályokat, ha kell, automatikusan irányt vált. A munkát nagyban megkönnyíti a technikailag lehető legalacsonyabb felépítés – beleértve a gyűjtőtartályt is –, ami nemcsak bokros, cserjés területen előnyös, de meredekebb domboldalakon, rézsűkön is, a stabilitás javára. 1067 és 1321 mm széles vágóasztallal szerelhető, valamint egy alternáló kaszával. A hajtás érdekessége, hogy a hibrid egység helyére egy akkus modul is illeszthető, ekkor tisztán elektromos üzemű lehet a gép.
Raymo Hibrid R42Felx - csendes, környezetbarát, rádió-távirányítással is működtethető — fotó: agroinform.hu
Az AS 940 Sherpa 4WD RC a világ első felülős fűnyírója távirányítóval. Használható hagyományos módon, vagy távolról is vezérelhető. A távirányítású kezelést a kezelő magas szintű biztonsága érdekében használják meredek rézsűn. A kezelő komfortja is jelentősen növekszik: nincs kipufogógáz, nincs zaj, nincs rezgés, nincs por, sem pollen. RC módban professzionális távirányítóval lehet nyírni akár, 33°-os rézsűkön is.
AS 940 Sherpa 4WD RC a világ első felülős fűnyírója távirányítóval — fotó: agroinform.hu
A fűnyíró traktor következő funkciói távolról vezérelhetők: indítás és leállítás, előre-, hátrahaladás, vágási magasság beállítása, késindítás, differenciálzár és kormányzás. Felülős módban a távirányító műszerfalként néhány funkciót lát el. A vezérlőkarok elengedésekor a kézifék automatikusan bekapcsol és a kormány középső állásba kerül. Az AS 940 Sherpa 4WD RC felülős magasgazvágó extra üzemanyag- és olajszivattyúval rendelkezik, így a legdurvább rézsűkön is dolgozhat a gép a motor károsodása nélkül.
Az állandó négykerék-meghajtás nemcsak a kiemelkedő hajtást, hanem a biztonságot is garantálja, különösen lejtőn: felfelé jobb tapadást, lejtőn pedig erősebb és biztonságosabb fékhatást biztosít. A még nagyobb tapadás érdekében a differenciálzár bármikor lábpedállal rögzíthető. A hidrosztatikus hajtást egyetlen karral vezérelhetjük. Ez a kar négy funkcióval rendelkezik. Az előre és hátra történő mozgást, a féket és a rögzítőféket is ez vezérli.
Ezenkívül az AS 940 Sherpa 4WD RC vészleállítóval felszerelt. Amikor ezt megnyomják, a vágóberendezés visszatér alaphelyzetbe és a kézifék automatikusan bekapcsol. Óránként akár 6000 m² területteljesítményre képes. Ennek kulcsa a Professional Series 8 Briggs&Stratton motor (2 hengeres, 724 cm3-es és 27 lóerős). Kenése kettős olajozású, ezért 45 fokos hosszirányú és 30 fokos keresztdőlés esetén is biztosított a motor kenése. Ezenkívül a fűnyíró egy 90 cm széles, zárt, függesztett vágóasztallal szintén felszerelhető. A rézsűk tetején sem fekszik fel a gép, és a pengék nem érintkeznek a talajjal.
A fűnyíró alakja és a vágóasztal elhelyezése lehetővé teszi a szegélyek minél pontosabb nyírását. A zárt vágóasztal a nyesedéket hosszabb ideig tartja a kések közelében és nagyon apróra vágja azt. A kereszt-késrendszer az elhajló vágópengékkel vágja le a nyesedéket, a felső mulcsozó kés pedig tovább aprítja azt. A nyesedék kizárólag hátrafelé, a hátsó kerekek között hagyja el a vágóasztalt. Az AS 940 Sherpa 4WD RC megbízhatóan vágja és aprítja az akár 150 cm-es növényzetet is. A vágási magasság központilag, öt lépésben állítható be, 80-135 mm között.
Az AS 940 Sherpa 4WD RC megbízhatóan végzi munkáját még nehéz körülmények között is — fotó: agroinform.hu
Az AS 940 Sherpa 4WD RC hidrosztatikus hajtása lehetővé teszi a fűnyíró sebességének kényelmes és pontos beállítását 0 és 6,7 km/h között. Különlegesség, hogy a rögzítőfék be van építve a sebességállító karba. Ha a gép megáll egy lejtőn vagy egy dombon, nincs szükség fék használatára, a gép automatikusan lefékez. A hátsó kerék tapadásvesztésekor a differenciálzár bármikor aktiválható egy pedállal, még teljes terhelés esetén is.
A körbefutó csőváz rendkívül magas stabilitást és torziós merevséget biztosít. Így az AS 940 Sherpa 4WD RC megbízhatóan végzi munkáját még nehéz körülmények között is. Ezenfelül a biztonságos szállításhoz rögzítési pontok vannak beépítve a keretbe. A standard ülésfelfüggesztés gombja lehetővé teszi a csillapítás beállítását a gépkezelő súlyához. Az alacsony vezetőülés és a lehajtható bukókeret megvédik a kezelőt.
A motor és a hajtás két különálló léghűtéses körrel rendelkezik, megbízható védelmet nyújt a túlmelegedés ellen, még magas kültéri hőmérsékleten és nehéz igénybevétel esetén is.
|
Távirányítású rézsűkasza
Bajnai Mihály, az Agrolánc Kft. gépértékesítője a Barbier X-Rot 80 PRO távirányítású rézsűkaszát mutatta be.
Az olasz Barbieri távirányítású X-ROT körkéses rézsűkaszáló gépét egy 10 lóerős motor hajtja. Nagyon könnyű, így nem tesz kárt a rézsűkben, forduláskor sem, mert hátrafelé is képes munkavégzésre, alacsony súlypontú, nagyon stabil. Ezért nehéz terepekre is alkalmas, könnyen szállítható, akár egy pick-up vagy egy utánfutó platóján. A helyszínen pillanatok alatt beüzemelhető.
A távirányítású X-ROT körkéses rézsűkaszáló gépet egy 10 lóerős motor hajtja
A kezelő biztonságos távolságból, zaj- és porterhelés nélkül végezheti 35-60 fokos rézsűk kaszálását is. A 10 liternyi üzemanyag hosszabb munkavégzést tesz lehetővé, a gép menetsebessége 8 km/ó, munkavégzéskor 4-6 km/ó. A vágási szélesség 70-95 cm, a vágási magasság 3-15 cm között állítható.
A munkafolyamat GPS alapján is lehetséges, 2 cm-es átfedéssel, a gépkezelőnek csak a biztonsági jelenléte szükséges. A Barbieri X-Flail már szárzúzó-egységgel szerelt és elburjánzott területeken is képes hatékonyan dolgozni. Szállításhoz elegendő egy pickup vagy egy egytengelyes utánfutó.
Barbieri X-Rot munka közben
A 2022-es év újdonsága a Barbieri E-Rot EVO, amely teljesen elektromos üzemű. Az új kaszálógép akár a 35 fokos rézsűkön is képes maximális teljesítményt nyújtani. A teljesen elektromos motor 10 Kw teljesítményre képes és 48 V-s akkumulátor csomagokkal van kiegészítve.
A vegetációtól függően akár 3-5 óra munkavégzés érhető el egy töltéssel, amely megközelítőleg 6 órát vesz igénybe. A másik nagy újdonság az elektromos rézsűkaszálógép irányítása, amelyet teljesen digitalizált és a GPS alapú vezérlést a szériafelszereltség részévé tette a gyártó. A teljesen elektromos gép a legmodernebb biztonsági felszerelésekkel is fel van szerelve, így nem csak halk és környezetbarát, de kezelése rendkívül biztonságos is.
Ipari drón, ami centiméterpontos területfelmérésre is alkalmas
Liszkay Péter, az Alpha Drones Kft. ügyvezető igazgatója a YUNEEC H520 E RTK ipari drónt mutatta be, amely hőkamerával és RGB kamerával egyaránt felszerelhető, de centiméteres pontosságú területfelmérésre is alkalmas.
Liszkay Péter (balról) – fotó: Agroinform.hu
Multispektrális kamerával különféle zónatérképeket készíthetünk, például a differenciált kijuttatáshoz, míg a hőkamerával inkább a vadgazdálkodás terén vehetjük hasznát a drónnak. A maximális engedélyezett repülési magasság 120 méter, a kezelési hatótáv maximum 2-3,5 kilométer. Össztömege nincs egészen 2 kilogramm.
A drón saját távirányítóval, rajta gyorsgombokkal is rendelkezik. A 6 rotoros konstrukció sokkal stabilabb, mint a 4 rotoros, műszaki hiba esetén 5 rotorral is képes biztonságosan leszállni. Karbantartás igénye valójában nincs, mindössze használat utáni tisztítást igényel és persze ne érje nagyobb ütés.
YUNEEC H520 E RTK ipari drón — fotó: Agroinform.hu
A precíziós gazdálkodás egyik fontos eleme a permetező drón lehet, a másik a multispektrális kamera
Keczer Máté, az ABZ Drone Kft., részéről a DJI Agras T10-es drónt és Micasens kamerát ismertette. A precíziós gazdálkodás egyik eleme a permetező drón lehet, azonban a másik fontos eleme a multispektrális kamera. Ez olyan színspektrumokat is képes érzékelni, amit az emberek szabad szemmel nem látnak. Az ilyen felvételek alapján megítélhető egy növényvegetáció állapota, egészsége.
Az Agras T10-es drón felszálló tömege nem egészen 25 kg, míg permetező tartálya 10 literes, erre utal a típusszám. A munkateljesítménye óránként 5-6 hektár.
Keczer Máté az Agras T10-es drónt és Micasens kamerát ismertette — fotó: agroinform.hu
Fontos megjegyezni, hogy a permetező drónok kettős minősítésűek: részben növényvédelmi kijuttató eszközök, részben viszont légijárműnek minősülnek. Tehát mindkét jogszabályi keretnek meg kell felelniük. 2021. január 1-től az Európai Unió bevezetett egy egységes keretrendszert és létrejött 3 műveleti kategória. Az ABZ Drone Kft. az engedélyekben is tud segíteni.
Agras T10 - olyan színspektrumokat is képes érzékelni, amit az emberek szabad szemmel nem látnak — fotó: agroinform.hu
30 kilogrammos teherbírású permetező drón
A nagyobb változatot, a DJI Agras T30 mezőgazdasági drónt, Damak Ferenc, a HRP Europe Kft. légi- és távérzékelési üzletágvezetője mutatta be. A 30 kilogrammos teherbírású permetező drón többek közt az új kialakítású dróntest által teszi még hatékonyabbá a permetezést. Ez már az úgynevezett forgószárnyas kategóriát képviseli.
A 30 liter hatóanyag 14-16 hektárra elegendő, ideális esetben 1 üzemóra alatt. Damak Ferenc megjegyezte, hogy a drónok inkább a meglévő gépek kapacitását hivatottak kiegészíteni és nem a helyettesítésüket szolgálják. Azonban a különböző régiókban különböző az elterjedési ütemük és az igényelt méret, kapacitás.
Az Agras T30 mezőgazdasági drónt, a Damak Ferenc, a HRP Europe Kft. légi- és távérzékelési üzletág-vezetője mutatta be — fotó: Agroinform.hu
Az új „branch-to-target" technológiával beállítható a gépkar dőlésszöge, hatékonyan permetezve a vastag lombkoronát. Ez elősegíti a folyékony permetszer egyenletes megtapadását, felfelé-lefelé, a cseppek számát akár 100%-kal is növelve. Az intelligens mezőgazdasági felhőalapú térképpel okostelefonról is elérhető a 3D digitális gyümölcsös, megkönnyítve a digitális átállást.
Az új, 16 fúvókás elrendezés nagyban javítja a cseppeloszlást, a vezérléséhez 8 szolenoid szelepkészlettel van ellátva és akár 8 liter/perc áramlási sebességet tud nyújtani. Az optimális permetszélesség 9 méterre nőtt, a szántóföldi permetezési teljesítmény 10-12 ha/óra, de szélcsendes idően a 15-17 ha/ó sem lehetetlen.
A permetezőkarok több pozícióban állíthatók, biztosítva, hogy a növényvédő szerek nagyobb arányban hatoljanak át lombkorona felső rétegén, egészen a fák törzséhez is, valamint alejjebb elhelyezkedő levelekhez. A DJI Intelligens mezőgazdasági platform és a 3D felületmodellezés által a precíziós gazdálkodás egyszerűbb és átláthatóbb.
A korábbi modellek egy irányú radarjaival szemben a T30 gömb radarja minden irányban képes érzékelni és automatikusan kerülni az útjába kerülő akadályokat, napszaktól és időjárási körülményektől függetlenül és nincs vakfolt. Azonban célszerű a már előre ismert akadályok bekalkulálása a leendő munkafolyamatokba a repülési idő és a hatékony munkavégzés céljából.
Az orrészen és hátulján elhelyezett kettős FPV kamerával tovább növelhetjük a munkavégzés biztonságát, sőt az erős fényszórókkal sötétben is élőben követhetjük a drón útját.
Agras T30 - gömb radarja minden irányban képes érzékelni és automatikusan kerülni az útjába kerülő akadályokat — fotó: agroinform.hu
Az Agras T30 vezérlőegységei zárt, vízhatlan burkolat védi. Az egyszerű szállítás és tárolás érdekében a drón karjai behajthatók, a munkamérethez képest 80%-kal kisebb helyen is elfér. A továbbfejlesztett intelligens küldetéstervező applikáció automatikusan megtervezi a legoptimálisabb repülési útvonalat, amit valós időben követhetünk. Továbbá, folyamatos visszajelzést kapunk a tartály folyadékszintjéről, az akkumulátor töltöttségéről.
A töréspont funkció segítségével mindig pontosan ugyanonnan képes folytatni feladatát, ahol az tartály-utántöltés vagy akkucsere miatt megszakadt.
Az új stabil élőkép-átvitelt 5 kilométerről is lehetséges, ez 67%-os teljesítmény-növekedés az előző generációkhoz képest. Az 5,5 colos érintőkijelzője napsütésben is jól látható. Az intelligens távirányító több drón biztonságos munkavégzését képes koordinálni, nagyobb a hatékonyság, jobb az interferencia-szűrés, az erősebbek a jelek, de a magasabb precizitású az RTK vevőegység is. A folyamatos munkavégzés mindössze két akkumulátorral lehetséges. Az akkumulátorok maximális teljesítményét a gyártó 1000 töltési ciklusig, vagy 2000 hektár munkavégzésig garantálja. A hálózati töltő-elosztó akár 10 perc alatt képes teljesen feltölteni egy akkut.
Az Agras T30-hoz már elérhető a Spreading System 3.0 repítőtárcsás szóróberendezés, amellyel 40 literes tartályból juttathatunk ki vetőmagot, műtrágyát, vagy bármilyen granulátumot a területre. A berendezés maximális szórás szélessége ekkor 7 méter, a kijuttatási sebesség közel 1 t óránként.
IntelliNozzle fúvókarendszer és sorközművelő robot
Dr. Borsiczky István, a Tomelilla Kft. ügyvezető igazgatója az IntelliNozzle fúvókarendszert és sorközművelő robotot mutatta be.
Dr. Borsiczky István az IntelliNozzle fúvókarendszert és sorközművelő robotot mutatta be — fotó: agroinform.hu
A Green Deal, vagyis az európai Zöld Megállapodás értelmében a növényvédő szerek felhasználását kilenc éven belül, 2030-ra az EU gazdálkodóinak 50%-kal kell csökkenteni.
Hazánkban a tág térállású kultúrák (kukorica, napraforgó, szója stb.) eredményesen termeszthetők, kiemelkedő helyet foglalnak el a vetésszerkezetben és részarányuk folyamatosan 50% körül mozog, ez 2-2,5 millió hektár! E növények korai fejlődési szakaszában, a teljes felületű növényvédelem pazarlással és környezetszennyezéssel jár: a permetszer jelentős része juthat a talajba és talajvízbe is.
A mozgó fúvókák pontosan követik a célfelületet, a mesterséges intelligencia szabályozza a kijuttatandó növényvédő szer mennyiségét – fotó: Agroinform.hu
Alternatíva a kultivátoros sávpermetezés, vagyis a mechanikus gyomirtás és vegyszeres növényvédelem kombinálása. A mechanikai sorközművelő kultivátor megfelelő részeire permetezőfejeket szerelnek és két oldalról kezelik a növényzetet. Kukorica és napraforgó esetében, korai kezeléssel a vegyszermennyiség mintegy felére csökkenthető.
A kijuttatás pontosságát és mennyiségét nagyban befolyásolja, hogy heterogén talajokon, a növények kezdeti fejlődési szakaszukban gyakran jelentős fenológiai heterogenitást mutatnak, ami kedvező időjárás esetén napról napra változik. Plusz, a különböző fajok, illetve különböző kezelések eltérő beállításokat igényelnek.
Az IntelliNozzle hazai fejlesztésű, „mezőgazdaság 4.0" rendszerű eszköz — fotó: Agroinform.hu
Az IntelliNozzle hazai fejlesztésű, „mezőgazdaság 4.0" rendszerű eszköz, egy intelligens sávpermetező szórófej-rendszer prototípusa, szenzorok, algoritmusok és szervomotorok segítségével, valós időben, külső beavatkozás nélkül alkalmazkodik az állomány fejlettségi állapotához. A mozgó fúvókák pontosan követik a célfelületet, a növényeket, illetve a mesterséges intelligencia szabályozza a kijuttatandó növényvédő szer mennyiségét. Számítások alapján a megtakarítás, korai fejlettségű növényeknél elérheti a 70 százalékot is.
Önjáró alapkocsi, ami permetez, granulátumot szór, vagy szállít
Az XAG Hungary Kft. értékesítője, Szabó József, az XAG R 150 típusú, önjáró alapkocsit mutatta be. Bár a rendezvényen gyümölcsösben alkalmazható permetező egységgel volt felszerelve, granulátum-kiszórásra vagy szállítási feladatokra szintén alkalmazható ez a tisztán elektromos üzemű, minden kerekén hajtott, csúszó kormányzású eszköz. (VIDEÓ elérhető ITT)
Az XAG Hungary Kft. értékesítője, Szabó József — fotó: Agroinform.hu
A permetező kivitel úgynevezett cseppképzőkkel és booster fúvókákkal szerelt, maximum 6 méteres hatótávolságú, fölfelé és oldalra egyaránt. Maximum 50 km/órás szélsebességig alkalmazható hatékonyan. Kettős akkuval 2 óra a maximális üzemidő és okostelefonról is működtethető.
Ez a típus már kifutó modell, a következő már RTK-val is fog rendelkezni, centiméter-pontosság navigálással, automatikus akadálykikerülésre szintén képes lesz. Továbbá, 2000 Watt teljesítményigényig bármilyen adapter kapcsolható hozzá.
XAG R 150 - A permetező kivitel úgynevezett cseppképzőkkel és booster fúvókákkal szerelt — fotó: agroinform.hu
Alkalmazási igénytől függően rendelhető gumihevederes és keskenyabroncsos kivitelben, valamint benzinmotoros, hibrid meghajtással is, bár az akkukat 10 százalékról 10 perc alatt is teljesen feltölthetők, vizes hűtéssel.
Elektromos takarmánybekeverő és kiosztó robot
Bús Bence, a Dairy Service Kft-től, a Leyl Vector takarmánykiosztó robotot mutatta be kivételesen videóról, amely jelentős idő- és élőmunkaerő-megtakarítással jár.
A rendszer valójában két fő elemből áll: egyik az úgynevezett takarmánykonyha, ahol a takarmányokat blokkokban tárolják, míg a másik maga a tisztán elektromos üzemű, takarmánybekeverő- és kiosztó robot. Ennek tartálya kb. 1,5 köbméter.
Bús Bence takarmánykiosztó robotot mutatott be videóról — fotó: Agroinform.hu
A zárt takarmánykonyhában minden takarmánytípusnak meg van a saját tárolóhelye, ahol 2-3 napig is frissek maradnak. A silókban és tárolókban akár 200 féle komponenst is lehet raktározni.
Szintén újdonság, hogy a tárolókból egy felsőpályás automata markoló szedi ki, mindig a legfelső bálát, előtte megbecsüli annak súlyát és méretét, ennek megfelelően intelligensen működtetve a markolókanalat. A keverő-kiosztó robotba mindig az előírt sorrendben és mennyiségbe kerülnek be a takarmányadagok.
A robot egy lefektetett fém csíkot követve jut el az istállóba, ahol már autonóm módon, ultrahangos érzékelőkkel tájékozódik. A falak és az etetőkorlátoktól az előre beállított távolságra halad, majd a megfelelő helyen nyitja a kihordóajtót és megkezdi a takarmány adagolását. A sebességet, a betöltött mennyiség és a kiosztási úthossz alapján számítja ki,az egyenletes kiosztás érdekében. Sőt, bizonyos időközönként figyeli a még megmaradt takarmány mennyiségét és ha szükséges akkor pluszban még adagol.
Visszafelé menet feltolja a jószágoknak a még ott levő takarmányt és lézeres érzékelővel megmérni annak magasságát, a mennyiség kalkuláláshoz.
A következő keverés annak csoportnak készül, ahol a legkevesebb takarmány maradt.
A gép és a takarmánykonyha egy okostelefonos alkalmazással működtethető, míg a takarmányadag és összetételének módosítása a Leyl telepirányítási rendszerén keresztül lehetséges. Ez a világ első telepirányítási rendszere, amely egyszerre vezérli a takarmányozást és a fejést, mivel a Leyl fejési rendszerekkel is foglalkozik. Egy takarmánykonyha és két bekeverő-kiosztó robot egy 500 tejelő tehenes gazdaság kiszolgálásra elegendő, ami kb. 28 tonna mennyiséget jelent, míg az energia-felhasználás naponta 21 kWh. Ezzel évente, hozzávetőleg 5,5 tonna gázolaj spórolható meg, plusz a munkaidő.
A kollaboratív robotok előnyei
Enyedi Márta, az Universal Robots Kft. képviseletében két úgynevezett kollaboratív robot előnyeit méltatta. Az elnevezés nem véletlen, termelő üzemekben is gyakori, hogy a szalagon kétkezi munkások és robotok együtt dolgoznak, de az élelmiszerek csomagolásában is gyakran előfordul. Ugyanezt elmondhatjuk a mezőgazdasági termények csomagolási vagy válogatási folyamatairól is, mint ahogyan az élő bemutatón láthattuk. Természetesen ilyenkor egy komolyabb balesetvédelmi szintet is meg kell valósítani, a munkavállalók érdekében.
Enyedi Márta a kollaboratív robotot előnyeit méltatta — fotó: Agroinform.hu
A bemutatón rekeszekbe rakodó, csomagoló és egy színfelismeréssel válogató robot szorgoskodott. Igaz ezek csak egy-egy példa a számtalan lehetőség közül.
Példaként a dániai robotizálási központot említette, amelyet 2003-ban alapítottak és azóta számos robotizálással foglakozó cég is alakult. Az első, úgynevezett kollaboratív robotkar néhány éven belül piacra került és eddig több mint 60 ezer egységet értékesítettek a világ minden pontjára. A fix telepített eszközök mellett akár mobil, önjáró platformokra is telepíthetők. A következő lehetőség már a betakarításhoz, gyümölcsszedéshez vagy szüreteléshez kapcsolódhat, szintén megfelelő mobil platformra szerelve.
Csomagoló és válogató robot — fotó: agroinform.hu
Beüzemelésük, "betanításuk" egyszerű. Az alkalmazást az egyre növekvő munkaerőhiány és a munkabér költségek egyszerre mozdítják elő, generálják a piaci igényeket.
A haRIBOT szoftverfejlesztése 6 évet vett igénybe
A bemutató utolsó gépe, a Hári Tech Kft. haRIBOT volt, Hári Zsolt vezetésével, szó szerint. Két évvel ezelőtt még egy alapberendezéssel voltak jelen, akkor még mindenféle szerelék, eszköz nélkül. A szükséges szoftverfejlesztése azonban 6 évet vett igénybe, míg a saját hardverkészítés kb. 3 éve indult. Amennyiben ez a kettő egy kézben van, akkor szépen lehet fejlődni.
Most már mulcsozóval és kultivátorral egyaránt felszerelhető a gép, igaz ehhez némi módosításra is szükség volt. Az eszközöket a gyártó cégektől szerzik be, de ők maguk illesztik az alapgépre. A gumihevederes gép állítható nyomtávú, 70-100 cm között, az erőforrás a már jól bevált dízelmotor.
A munkát GPS-RTK alapján végzi, előre megtervezett útvonalon, beleértve a sorvégi visszafordulást, az eszköz automatikus fel-le mozgatást is. Permetező funkciónál a szórófejek ki-be kapcsolásra szintén lehetőség van.
Mostantól mulcsozóval és kultivátorral egyaránt felszerelhető a haRIBOT — fotó: agroinform.hu
Ezt az alapgépet első sorban kertészetekben, szőlészetekben és gyümölcsökben történ munkákhoz ajánlják. A 3-5 km/órás munkatempó alapján dönthetünk a lehetséges alkalmazásokról. A gép nemcsak okostelefonról irányítható, hanem felhő alapú rendszerekkel szintén nyomon követhető a munkavégzése, másodpercenkénti tízszer történik adatátvitel és az üzemeltetési paraméterek is valós időben láthatók.
A gép már bérbe is vehető, kipróbálás céljából, ismerkedni, barátkozni az "Agrár 4.0" alkalmazok egyikével.
KIÁLLÍTÓ-, ELŐADÓ-, SZAKMAI- ÉS MÉDIAPARTNEREINK AZ ALÁBBI VÁLLALKOZÁSOK, SZAKMAI SZERVEZETEK, OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK KÉPVISELŐI. KÖSZÖNJÜK EGYÜTTMŰKÖDÉSÜKET!
4iG Nyrt. – ABZ Drone Kft. – Agrárközgazdasági Intézet – Agrárminisztérium – Agrárszektor – Agri CS Magyarország Kft. – Agrofeed Kft. – AgroNapló – AgroFórum – AgroPilot Kft. – Agrosentinels Kft. – Agrotec Magyarország Kft. – AgroVIR Kft. – AXIÁL Kft. – Bank Guttman – BASF Digital Farming GmbH (Xarvio) – Bayer Hungária Kft. – Bedrock Farm – Bugaci Aranykalász Zrt. – Capriovus Kft. – Creatiger Kft. – Debreceni Egyetem – Detectology Kft. – Digitális Agrárakadémia Projekt (Szent István Egyetemi Kiadó és Üzemeltető Kft.) – Digitális Jólét Program – Digitális Termelői Piac Nonprofit Kft. – Drem Kft. – Drón Koalíció – DSM Nutritional Products Hungary Kft. – DUPLITEC Kft. – DYNTELL Magyarország Kft. – Eurofins Agroscience Services Kft. – Evo Farming Kft. – Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) – FMC Agro Hungary Kft. – Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) – GrECo Hungary Kft. – HÁRI TECH Kft. – Holland Nagykövetség – Holstein Genetika Kft. – Horizont Média (Agrárágazat – Mezőhír - Gépmax) – HRP Europe Kft. – Iconic Drone Kft. – IKR Agrár Kft. – ISM Technology Kft. – KABAGRO Kft. – Kertcenter Kft. – KEVE Zrt. – KITE Zrt. – Lechner Tudásközpont – Ledium Kft. – Magtár Kft. – Magyar Államkincstár – Magyar Kukorica Klub – Magyar Növényvédelmi Szövetség – Magyarok Kenyere Program – Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület – Market Insight Kft. – Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) – Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) – Mezőgazdasági Eszköz,- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) – Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) – Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. – Mezőhír – Miskolci Egyetem – MouldTech Systems Kft. – Nemzeti Adatgazdasági Tudásközpont – Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) – Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) – Nowton Kft. Nyíregyházi Egyetem, Műszaki és Agrártudományi Intézet – Óbudai Egyetem – Országos Meteorológiai Szolgálat – Ökológiai Mezőgazdasági Kutató Intézet – Pannónia Bio Zrt. – Pessl Instruments GmbH (Metos Magyarország Kft.) – PlantaDrone Kft. – PlantCT Europe Zrt. – Portfólió – Precision Planting LLC – Sauska Borászat – Senit Kft. – Széchenyi István Egyetem – Serket Kft. Simplexion Informatikai Kft – Stallprofi Magyarország Kft. – Szegedi Tudományegyetem – Systo Kft. – Swissparts Hungary Kft. – T-MARKT Kereskedőház Kft. – Tomelilla Kft. – Tungsram Operations Kft – Unitrade'94 Kft. – Vaderstad Kft. – Valkon 2007 Kft. – VulcanAgro Kft. – WohnderDrone Kft.