Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 233 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2021-ben, ami 21 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 72 milliárd forintot fordítottak, ami szintén 14 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest. A géppiacon belül az erőgépek a meghatározók, 57 százalékos részesedéssel, míg a munkagépek és egyéb gépek a forgalmazás 43 százalékát tették ki. A teljes értékesítésen belül a traktorok 34, a gabonakombájnok 11 százalékos arányt képviseltek - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet 2022. március 25-én megjelent jelentésében.
233 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2021-ben — fotó: pixabay.com
A mezőgazdasági gépértékesítés alakulása évek óta dinamikus növekedést mutat
Fokozatos fejlődés jellemzi a magyarországi mezőgéppiacot, egyre korszerűbb a hazai mezőgazdasági géppark az elmúlt években tapasztalt gépcseréknek köszönhetően. A továbbfejlődésben szerepet játszik:
- a versenyképesség fenntartása,
- az élelmiszer- és élelmezésbiztonság egyre szigorúbb követelményei,
- az előttünk álló környezeti, illetve klimatikus kihívások
Ebben kaphat majd óriási szerepet a legkorszerűbb erő- és munkagépek használata, az öntözésfejlesztés felgyorsítása, és a precíziós gazdálkodás feltételeinek megteremtése a legfejlettebb digitális technológiák alkalmazásával.
Már 2020-ban is újabb rekord született, amikor a mezőgazdasági gép- és alkatrészforgalom meghaladta a 256 milliárd forintot. A 2021- es év számos kihívás (áremelkedés, árfolyamváltozás hatása, beszállítói láncok akadozása) elé állította az agrárgéppiacot, ennek ellenére mégis tovább bővült a géppiac.
Pályázati forrásokkal támogatják a gépbeszerzéseket
2021-ben a mezőgazdasági gép- és alkatrészforgalom meghaladta a 305 milliárd forintot. Számos pályázati forrás támogatja a gépbeszerzéseket, és az NHP program lezárulását követően 2021. szeptemberben új támogatott hitel- és lízingkonstrukciók jelentek meg, de kedvező beruházási környezetet teremtettek a kialakult terményárak is.
A jövőképet viszont árnyalhatják a szállítási, gyártási és alkatrészellátási nehézségek, hiszen lényegesen hosszabb az alkatrészek és az új gépek beszerzési ideje, - ez az új gépek esetében akár 12 hónapra is elhúzódhat, így bizonyos gépek beszerzésénél a jövőben a korlátot a gyártók szállítási képessége jelentheti.
Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 233 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2021-ben a géppark megújítására. Ez a forgalom, a néhány területen történt mennyiségi visszaesés ellenére, 21 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat
A végfelhasználóknak történő mezőgazdaságigép- és eszközértékesítések 69 százalékát 10 cég bonyolította le 2021-ben, hasonlóan az egy évvel korábbi eredményhez, míg a három legnagyobb vállalkozás az összes magyarországi mezőgépeladás 53 százalékát adta 2021-ben és az azt megelőző évben is. A kiterjedt országos hálózattal rendelkező néhány nagy forgalmazó a kombájnpiac jelentős részét lefedi.
A legtöbb pénzt erőgépek beszerzésére fordították
A mezőgazdasági termelők továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, ami a vizsgált időszakban a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 57 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok 34, a gabonakombájnok pedig 11 százalékos részarányt képviseltek.
A mezőgéppiac legfontosabb szegmense a traktor, amelyből bőséges a hazai választék. Az ismert nyugati és keleti, illetve távol-keleti márkákból 2021-ben az egy évvel korábbi időszakhoz képest 299-cel több, azaz 3352 új kerekes traktor frissítette a gépparkot 78,5 milliárd forint értékben.
Közöttük a legnagyobb részarányt továbbra is az 50–100 LE-s könnyű univerzális kategória képviselte. Ezekből 16 százalékkal nőtt az eladás, 1070 darabra volt vevő.
A 141–190 LE-s úgynevezett „farmmindenes" csoportba tartozókból 13 százalékkal nőttek az eladások, a 191–260 LE-s traktorokból 16 százalékkal nőtt a kereslet. Ezzel szemben a 260 LE fölötti traktorokból csökkent az értékesítés. Vevőre talált ezenkívül még 17 gumihevederes traktor is.
Infogram
Az önjáró rakodók értékesítése 17 százalékkal nőtt 2021-ben a bázisidőszakhoz képest, ami 641 rakodógép eladását jelentette. Ezen belül továbbra is a teleszkópgémes rakodók iránt volt nagyobb az igény, az értékesített 494-ből 348-at a nagyobb, 7–9 méteres rakodási magasságú változatokból adtak el a kereskedők.
A törzscsuklós homlokrakodókból 17 százalékkal, a csúszókormányos kisrakodókból 23 százalékkal nőtt a kereslet. A traktorra szerelhető homlokrakodókból a 2020-ban eladott 588-cal szemben 2021-ben 672 talált gazdára.
Bővült a gabonakombájn-piac, 2021-ben 252 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba, míg 2020- ban 242 kelt el. Az eladások 26,3 milliárd forint összértéke 4 százalékkal haladta meg az előző évi eladásokat. Típusmegoszlás szerint 147 szalmarázó ládás, 105 pedig rotoros tisztítószerkezetű volt. A kombájnokhoz a tavalyinál 7, illetve 29 százalékkal kevesebb kukorica- és napraforgó-betakarító adapter talált vevőre.
A traktorok részaránya a gépbeszerzésekben 34 %-os — fotó: pixabay.com
A talajművelő gépekre is nagy volt az igény
Élénkült, bár a korábbi évekhez hasonlóan idén is változó képet mutatott a mezőgazdasági munkagéppiac. Legnagyobb darabszámban (6007) a különböző talajművelő gépekre volt igény, melyekből 17 százalékkal nőtt az értékesítés 2021-ben az egy évvel korábbi eladásokhoz viszonyítva. A talajművelő gépeken belül a szárzúzókból, a tárcsás talajművelőkből és a sorközművelő kultivátorokból vásároltak a legtöbbet a gazdálkodók. A szárzúzókból 17, a tárcsás talajművelőkből 4, a sorközművelő kultivátorokból 71 százalékkal nőtt a kereslet.
A gyümölcs- és szőlőápolás gépei iránti igény 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értékesítést, és 11 önjáró gyümölcsbetakarítót is üzembe állítottak. Ebben a gépcsoportban a metszők, előmetszők és a kertészeti soralj- és tőközművelők voltak a legkeresettebbek.
Tápanyag-kijuttató gépekből 14, vetőgépekből 22 százalékkal volt nagyobb az eladás, mint egy évvel korábban. Előbbiből a legnagyobb részt a szilárdműtrágya-szórók (977 darab) képviselik. A vetőgépekből a legtöbbet a szemenkénti vetőgépekből értékesítettek (514 darab), 18 százalékkal többet, mint 2020-ban. A sorvetőgépekből 33 százalékkal többet adtak el tavaly, mint a bázisidőszakban.
A növényvédő gépek iránti kereslet 7 százalékkal haladta meg a 2020. évi értékesítést. A piacra került 1247 növényvédő gépből 914 függesztett, illetve vontatott, míg 58 önjáró szántóföldi permetezőgép, 162 pedig ültetvénypermetező volt.
A professzionális munkához, professzionális gépek kellenek — fotó: pixabay.com
A szálastakarmánybetakarítók iránti kereslet 9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat, ezen belül 17, illetve 12 százalékkal nőtt a rendkezelők és a fűkaszák forgalma. A bálázó gépekből 29 százalékkal nőtt az eladás, összesen 523-at értékesítettek, melyekből 495 hengerbálázó volt. Mellettük 82 új bálacsomagoló gép állhatott munkába nyáron, ez a tavalyinál jóval (–43%) kevesebb.
Az öntözőgépek eladása jelentősen növekedett, 9,7 milliárd forint nagyságrendben telepítettek lineáris, körforgó rendszerű, csévélődobos és csepegtető öntözőberendezéseket 2021-ben, míg 2020-ban 5,8 milliárd forint értékben. A mezőgazdasági célú szállítójárművek eladása 9 százalékkal növekedett, pótkocsikból az előző évi szinten alakult az értékesítés, 1027 darabot adtak el 2021-ben.