Schmalbach József tűzvédelmi szakemberrel arról beszélgettünk, hogy
- mi okozza mezőgazdasági gépekben keletkező tüzek nagy részét,
- miért vált meghatározó trenddé a biztonságtechnika a járműiparban,
- igaz-e, hogy a régi kombájn tűzveszélyesebb, mint az új,
- miért érdemes automata tűzoltó-berendezést beszerezni.
Agroinform: Rengeteg tűzesetről hallani Magyarországon főleg nyáron, az aratás idején. Meg lehet-e menteni egy gépet a teljes kiégéstől?
Schmalbach József: A mezőgazdasági területeken tomboló tüzek egyre gyakoribbá válnak, 2022-ben tízszer akkora kiterjedésű mezőgazdasági terület égett le, mint 2021-ben, a szabadtéri tűzeset 54 százaléka a mezőgazdasághoz volt köthető. Természetesen nem minden esetben géptűz volt az előzmény, de sajnos erre is egyre több példát lehet látni. Viszont míg az időjárási körülményeket nem tudjuk megváltoztatni, a szárazságot nem tudjuk megszüntetni, addig a gépeink biztonságosabb üzemeltetéséért sokkal könnyebb tennünk valamit - nyilatkozta a J&J PSV Magyarország Kft. automata tűzoltó-berendezésekkel foglalkozó üzletágának vezetője.
A motortér tűzvédelmén múlik a biztonság nagy része, hiszen a járműtüzek 90 százaléka a motortérben keletkezik. Megfelelő automata tűzoltó-berendezéssel a tűz szinte azonnal megfékezhető, és a kisebb kár helyreállítása után a gép tovább üzemeltethető. Évente 20-25 járművet mentünk meg a teljes kiégéstől, szeretnénk, ha a mezőgazdaságban is javulna az arány, és a nyár nem a kombájntüzekről szólna.
Életmentő automata tűzoltó-rendszer – Fotó: Fogmaker
A járműgyártásban ma az egyik legmeghatározóbb trend a biztonságtechnika, számos autóbuszgyár alkalmaz már a svéd szabványnak megfelelő, a magyar elvárásokhoz képest szigorúbb követelményeknek megfelelő automata tűzoltó-berendezéseket. A hazai jogszabályi háttér ezt a trendet még nem követte le, így meglehetősen széles a választék a tűzoltó-berendezések piacán, de sajnos ez nem feltétlen jelent előnyt. A járműipar és a mezőgazdasági gépipar olyan iparágak, amelyek a tűzvédelem szempontjából újak, a legtöbb, piacon elérhető technológia az épületek tűzvédelmi megoldásaiból alakult ki. A gépekre fejlesztett tűzvédelmi megoldások használata azonban nem halogatható tovább.
Igaz, hogy a régi kombájn tűzveszélyesebb, mint egy vadonatúj, modern gép?
Bár sokan a régi gépektől tartanak, mondván, tűzvédelmi szempontból nem biztonságosak, az igazság az, hogy az új, modern gépek esetében van szükség a nagyobb körültekintésre, és lehetőség szerint az emberi beavatkozás nélkül is működőképes, automata tűzoltórendszerekre.
Ennek oka, hogy egyre nagyobb nyomású befecskendező-rendszereket építenek be, egyre magasabb hőmérsékleten dolgoznak a motorok, egyre kisebb motorokból akarunk nagyobb teljesítményt kisajtolni. Ráadásul megjelentek az új környezetvédelmi normák, amelyek miatt sok plusz alkatrész kerül többek között a mezőgazdasági gépekbe is, nem beszélve a komoly elektronikai rendszerről, ami együtt jár a nagyobb üzemi hőmérséklettel. Ezek mind sokkal tűzveszélyesebbé tették a járműparkot és a mezőgazdasági gépeket.
Folyamatban van a tevékenységetek kibővítése a mezőgazdasági gépekre vonatkozóan. Mi a különbség a buszok és az erőgépek között ilyen tekintetben?
A járműipar és a mezőgazdaság között nagy különbség van olyan szempontból, hogy az elektromos és alternatív hajtásláncok terjedése az agráriumban lassabb felfutású dolog lesz például a városi autóbuszokhoz képest, indokolt tehát a megfelelő tűzvédelemről gondoskodni.
Nemrégiben egy olyan mezőgazdasági gépbe építettünk be automata rendszert, amelynél csak a szerencsén múlott, hogy a tulajdonos el tudta oltani a tüzet. Fontos tudni a gazdáknak, hogy jelenleg az, ha a tűzvédelmi rendszer megfelel a jogszabálynak, még közelében sincsenek a valódi biztonságnak, a nyugat-európai szabványoknál ugyanis sokkal megengedőbb a hazai jogszabályi környezet. Szerintem mindenkinek ragaszkodnia kellene ahhoz, hogy egy tesztelt, bizonyítottan működőképes tűzoltó-berendezéssel rendelkezzen. A tűzvédelem az a terület, ahol nem szabad megelégedni kevesebbel, hiszen az életünk múlhat rajta.
Sok gazdálkodó nem számol a kockázatokkal – Fotó: Shutterstock
Egy korszerű automata tűzoltó-berendezés ára a gép újkori árának fél-egy százaléka körüli összeg, amit, ha megspórolunk, sokszorosan fizethetünk majd ki akkor, amikor a szezon kellős közepén kiég a gép. Horribilis javítási költség árán tudjuk csak újra munkába állítani, ráadásul pont abban az időszakban esik ki a munkából a gép, amikor non-stop dolgoznia kellene.
A porral oltó készülék is fontos, de nem mindig elég
A gépipart uraló trendeknek köszönhetően egyre tömörítettebb, zártabb motorterek, valamint egyre magasabb nyomáson üzemelő üzemanyagrendszerek a jellemzőek. Ennek hatására többek között megnövekedett a motortéri légközeg üzemi hőmérséklete is, így a motortéri tüzek eshetősége jóval magasabb lett. A motortérből induló, gyorsan terjedő lángokkal szemben hagyományos és kézi tűzoltó készülékkel szinte lehetetlen védekezni. Az automata berendezések arra valók, hogy olyan zárt helyen (motortérben) biztosítsa a tűzvédelmet, amely hagyományos, kézi tűzoltási technológiákkal nehezen érhető el. Ezzel a technológiával tűz esetén a helyreállítás költsége minimalizálható, és ami szintén lényeges: utólagosan is telepíthetőek ezek a berendezések.
A porral oltó készülék természetesen ettől függetlenül továbbra is rendkívül fontos eleme a jármű-tűzvédelemnek, hasznos kiegészítője lehet egy beépített tűzoltó-készüléknek, hiszen hatékonyan bevethető, ha a tűz nem a motortérben keletkezik vagy a tűz átterjed a jármű más részeire is, esetleg a jármű alá kifolyt üzemanyagra.