Folytatjuk az idei novemberi hannoveri AGRITECHNICA szakkiállítás innovációs díjait ismertető cikksorozatunkat.
A rendszer a talajról készült kameraképet feldolgozva automatikusan szabályozza a traktor menetsebességét és a boronát meghajtás fordulatszámát – fotó: Pöttinger
Pöttinger kamerával támogatott magágykészítés-szabályozás
Heterogén talajokon forgóborona és vetőgép kombináció esetén a porhanyós, egyenletesen elmunkált magágy eléréséhez korábban a traktor munkasebességét és a borona fordulatszámát manuálisan kellett összehangolni és folyamatosan a változó körülményekhez igazítani.
A Pöttinger által bevezetett új technológia kamerákat alkalmaz, amelyek folyamatosan felvételeket készítenek a talaj rögösségéről. A rendszer ezeket feldolgozva automatikusan szabályozza a traktor menetsebességét és a boronameghajtás fordulatszámát, így még egyenetlen talajon is egyenletes homogén magágyat készít, és nagymértékben tehermentesíti a traktorvezetőt.
A kamera a kapásnövények levélszerkezetét elemzi színinformációkra és 3D-s felületmodellekre alapozva – fotó: CLAAS
CLAAS CULTI CAM sztereoszkopikus kamera mechanikus sorközműveléshez
A gyomirtó szerek alkalmazásához kapcsolódó szigorodó előírások, illetve a rezisztencia kialakulása miatt egyre fontosabb, hogy a mechanikus növényvédő gépekhez innovatív megoldásokat találjunk. Ez nemcsak a különleges növényeknél vagy a biogazdaságokban fontos, hanem a hagyományos sorra vetett növényi kultúrák esetén is.
A képelemző szoftver még szeles időben, erős gyomosodás vagy nem zöld növények esetén is képes felismerni a sorokat, és pontos vezérlőjeleket tud kiszámolni. Így az új kamerarendszer még nehéz körülmények között is nagyon pontos sorvezetést és ezáltal magas munkasebességet és területteljesítményt biztosít.
Az AutoTrac Implement egy aktív vezérlőrendszer, amely lehetővé teszi a kapák precíz irányítását a növénysorok között – fotó: Monosem
Monosem traktorhoz integrált munkagép-irányítási rendszer
A mechanikus gyomirtás egyre nagyobb jelentőségre tesz szert, mivel a vegyszeres védekezést egyre szigorúbb környezet- és egészségvédelmi szabályok nehezítik. A sorközművelő gépekkel végzett gyomirtás pontosságának növelése érdekében át kellett gondolni a jelenleg alkalmazott gépek koncepcióit.
Az AutoTrac Implement egy aktív vezérlőrendszer, amely lehetővé teszi a kapák precíz irányítását a növénysorok között, a hagyományos csúszókeret nélkül. Ehelyett a kapa csúsztatását a traktor hárompont-felfüggesztésű hidraulikus stabilizátorának kapcsolói végzik. Ezeket a stabilizátorokat a traktor integrált vezérlőrendszere irányítja, egyben visszajelzést adva azok mindenkori helyzetéről.
A vezérlőrendszer felhasználja a kapától érkező jelet, és kikalkulálja a működő kapa és az érzékelt növénysor közötti távolságot. Ezen túlmenően a hidraulikus csoroszlyák a traktor mögött ereszkednek le a földbe, hogy a rendszer koordinálni tudja azok oldalirányú elmozdulását, ezáltal javítva az iránytartást, különösen lejtős területek és nagyobb munkasebesség esetén. A visszajelzésektől függően a rendszer a traktor alapsebességét is szabályozza.
A SwingStop pro-val eddig más rendszerekkel nem tapasztalt pontosságot lehet elérni – fotó: Amazone
Amazonen & Rometron SwingStop pro
A növényvédő szerek alkalmazásának egyik sarkalatos pontja a szórásegyenletesség. Minél egyenletesebb a szer eloszlása, annál biztosabb a hatóanyag megfelelő koncentrációja. A SwingStop pro-val a szórókeret aktív, horizontális vibrációcsillapítása és minden egyes fúvókához vezető, abszolút dinamikus mennyiségi szabályozás kombinációja révén a szer elosztásának eddig más rendszerekkel nem tapasztalt pontosságát lehet elérni.
Az egyes fúvókákhoz vezető, újszerű szelepek biztosítják a kihordási mennyiség folyamatos szabályozását és az egyenlőtlenségek csökkentését. A SwingStop pro folyamatosan kiszámítja az egyes fúvókákhoz szállítandó szermennyiséget, és azt a munkasebességhez igazítja. Ez a technológia egy fontos lépés a precíziós gazdálkodás kiépítéséhez a növényvédelemben.
Az intelligens vadkár-azonosító rendszerben a háromdimenziós felvételeket alacsonyan szálló drónok készítik – fotó: Agrocom
Agrocom növénykárosodást felismerő, intelligens vadkár-azonosító rendszer
A növénytermesztésben bekövetkező károk hagyományos felmérése időigényes és pontatlan, ami gyakran komoly vitákat vált ki a biztosítókkal. A háromdimenziós képalkotó eljárások (SDCI) segítségével a kárbecslés nagy pontossággal végrehajtható. A háromdimenziós felvételeket alacsonyan szálló drónok készítik. Ezekhez tervezési szoftverek segítségével párhuzamos pályákat rendelnek hozzá.
Az SCDI-ben az így felvett képeket a rendelkezésre álló LIDAR (lightdetection and ranging) optimális távolságmérő lézeradatokkal kombinálva megtörténik a károk automatikus felmérése. Emellett azonban más fényképfelvételekre és kiértékelésekre is lehetőség van. A drónok segítségével történő intelligens adatgyűjtés a mezőgazdasági munkafolyamatokat nem zavarja, így a módszer révén a termelők jelentős időt takaríthatnak meg.