A közismert gyártó profilja és tevékenysége is egyre inkább szerteágazó. Újabb és újabb szakterületek jönnek létre. A Continental idestova 10 éve van jelen a gépjárműgyártás terén a különböző vezetéstámogató rendszerekkel, amelyek fokozatos továbbfejlesztéseivel épültek fel a 2-től 4-es szintű önvezető megoldások.

Erre alapozva körülbelül 3 éve jelentek meg az első megoldásaik kimondottan mezőgazdasági gépekhez, úgynevezett automatizált munkavégzéshez alkalmas rendszereik. Az önvezetésen alapuló technikák napjainkra elérték a mezőgazdasági robotok, anyagmozgató robotok, valamint mezőgazdasági drónok szakterületét is.

A mezőgazdaságra és az intelligens gazdálkodásra összpontosítva

Az intelligens gazdálkodás a jövő szántóföldjének alapja. A drónok és robotok rendszerével a
mezőgazdaság továbbhalad az összekapcsolható megoldások felé. A Continental technológiai vállalat változatlanul továbbfejleszti mezőgazdasági tevékenységét, új megoldásokat és lendületet ad, különös tekintettel az ágazatot és annak jövőjét érintő kérdésekre, nevezetesen a digitalizációra, a konnektivitásra és a fenntarthatóságra.

Az intelligens gazdálkodás, azaz a mezőgazdaság digitalizálása egyre fontosabbá válik a világ élelmezésben. Hatékonyabban, kényelmesebben és környezettudatosabban művelhetjük földjeinket. A Statista online portál szerint az intelligens gazdálkodás globálisan évente több mint 200 milliárd eurós piaci volument képvisel.


Robotok és drónok a hatékony gazdálkodásért

A hangsúly a hatékonyságot javító rendszereken, valamint a munkafolyamatok és eljárások átláthatóságán van. A Continental számára is a környezetbarát gazdálkodás áll a középpontban, intelligens termékekkel és rendszerekkel kapcsolatos ötleteket dolgoznak ki, és következetesen meg is valósítják azokat.

A precíziós mezőgazdaság e téren döntő szerepet játszik, amelynek minden iparági beszállító új lendületet ad. A Continental például alkatrészeket konfigurál drónokhoz, és olyan robotokat is fejleszt, amelyeket a szántóföldön is lehet használni, akár csoportban, flottaszinten. Ezeket különböző érzékelő- és kameraalkalmazásokkal szerelik fel, a LiDAR például egy vagy több lézerimpulzus átviteli idejének felhasználásával méri az adott tárgyak távolságát.

A Continental cég 3D Flash LiDAR környezetérzékelői szintén felhasználhatók a drónokban, hogy átfogó adatokat gyűjtsenek a szántóföldek és a termények állapotáról.

A mezőgazdasági célú moduláris eszközhordozó robot autonóm módon működik, számos feladatra használható, például a növénynövekedés megfigyelésére, precíziós gyomirtásra vagy célzott vetőmagvetésre és műtrágya-kijuttatásra. Kamerás multispektrális vagy termográfiai érzékelőkre van szükség, különösen a növénynövekedés nyomon követéséhez. A Continental rendelkezik a megfelelő kamera-, radar- és LiDAR-tapasztalatokkal, amelyek az autonóm járművek biztonságos működéséhez szükségesek, ugyanakkor a szántóföldeken is jól alkalmazhatók.

Continental

A Continental érzékelő- és kameraalkalmazásai lehetővé teszik a drónok és robotok számára, hogy átfogó adatokat gyűjtsenek a szántóföldek és a termények állapotáról – fotó: www.continental.com

Az agrárágazat mint a társadalom egészén belüli fejlemények egyik aspektusa

Az árakra gyakorolt nyomás, a környezetvédelemmel és az élelmiszerek minőségével kapcsolatos egyre szigorúbb követelmények olyan társadalmi kihívások, amelyekkel a globális mezőgazdasági ágazatnak szembe kell néznie. A világ népessége jelenleg 8 milliárd ember, de az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re 9,8 milliárdra, 2100-ra pedig 11,2 milliárdra fog nőni. Ezeket az embereket táplálni kell, amit csak modern és hatékony mezőgazdasági rendszerrel lehet biztosítani.

A Continental szaktudása és fejlesztései az ágazatok széles skálájára terjednek ki, rugalmasan biztosítva a mezőgazdaság igényeihez igazodó új megoldásokat.

A globálisan növekvő infrastrukturális beruházások és a változó mezőgazdasági termelési és üzleti módszerek hatásai is globálisak lesznek, a mezőgazdasági szerep hatása még szorosabban összefonódik a fejleményekkel és trendekkel, például a növekvő globális urbanizációs tendenciával. Ez utóbbi része például a mezőgazdasági termékek előállításának egyre nagyobb mértékű áthelyezése a városi környezetbe, úgynevezett vertikális környezetbe. Itt még erőteljesebb lehet az agrárrobotika szerepe.

A fenntartható mezőgazdasági megoldások iránt nagy a kereslet, az a körforgásos gazdaság bővülésének motorja. A körforgásos gazdaság biztosítja, hogy az ágazat szempontjából releváns erőforrások újrahasznosításra, illetve termelői felhasználásra kerüljenek. Így a természeti erőforrások iránti igény csökkenthető, és jótékony hatással lesz az olyan fő szempontokra, mint a termelékenység, az öntözési lehetőségek és a gazdaságok költséghatékonysága.

Az automatizálás, a telematikai megoldások, a biztonságos adatátvitel és a hatékonyan ellenőrzött anyagáramlások lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy gépeik konfigurációját testre szabják és az adott helyzetekhez és igényekhez igazítsák, amelyekhez a Continental ügyfélspecifikus alkalmazásokat kínál a fenntartható gazdálkodásért és az erőforrás-pazarlás megakadályozása érdekében.

Continental

A robotizált eszközhordozó autonóm módon képes precíziós gyomirtást végezni – kép: www.continental.com

Continental

A Continental intelligens technológiáival szintén lendületet ad a precíziós gazdálkodásnak – kép: www.continental.com

Contadino: intelligens segítő a fenntartható mezőgazdaságért

A Continental a mezőgazdaságban kültéri használatra is fejleszt megoldást. Bár a Contadino valamivel nagyobb, mint a Corriere városi kézbesítő robot, 100 kilogrammos maximális súlyával még mindig jelentősen könnyebb, mint a hagyományos mezőgazdasági gépek. A kompakt méretek és mindenekelőtt a kis súly – valamint egy vető-, ültető- vagy műtrágyázó modul, amelynek összsúlya a Contadino esetében körülbelül 250 kilogramm – lehetővé teszi a talaj kíméletes művelését.

A nehézgépek okozta talajtömörödés a mezőgazdaságban olyan probléma, amely a talaj minőségének romlásához, ezáltal a terméshozam csökkenéséhez vezethet. A Contadino autonóm módon dolgozik akár flottában is, és egyfajta személyes gondozóként szolgál minden egyes szántóföldi növény számára.

Az innovatív műholdas kommunikációs rendszernek (Real Time Kinematics Global Networking Satellite System) és az időjárási alkalmazásokkal való hálózatba kapcsolódásnak köszönhetően az autonóm robot három centiméteres pontossággal képes megcélozni minden egyes növényt. Így a talajállapotra és a csapadékmennyiségre vonatkozó adatokkal minden egyes növényt egyedileg lehet trágyázni, és a terméshozamot erőforrás-kímélő módon növelni.

A Contadino révén a Continental egy robusztus, megbízható robotikai platformot biztosít nyílt szoftver- és hardverinterfészekkel, amelyhez harmadik felek is fejleszthetnek egyedi munkamodulokat.

Continental

A Contadino autonóm módon dolgozik a flottában, és személyes komornyikként szolgál minden egyes növény számára a földeken – kép: www.continental.com

Continental

Contadino, az intelligens robot napszámos, a fenntartható mezőgazdaságért – kép: www.continental.com

AMR (Autonomous Mobile Robot): önállóan működő robot a termelésben végzett logisztikai feladatokhoz

A Continental autonóm intralogisztikai robotja inkább a színfalak mögött dolgozik, a gyártóüzemekben, raktárakban vagy logisztikai központokban automatizálja az anyagáramlást. A robusztus járművet szintén bevált technológiákkal szerelték fel: LiDAR-ral a környezet 360 fokos érzékeléséhez, továbbá 3D-s kamerarendszerek, intelligens szoftverek és egy opcionális ultraszéles sávú jeladó a flottahálózatban lévő AMR pontos élő követéséhez teszik a robotjárművet értékes munkatárssá.

Önállóan hajtja végre a szállítási megbízásokat, képes kikerülni az akadályokat és alternatív útvonalakat kiszámítani. Az opcionális flottakezelő rendszer itt is képes egy nagyobb AMR-flotta koordinálására.

A Continental eredetileg a saját hasznára tervezte az autonóm módon működő járművet, mivel a technológiai vállalat mérnökei nem találtak megfelelő megoldást a piacon, hogy saját üzemeikben hatékonyabbá tegyék az anyagáramlást és a nehéz termékek, alkatrészek kezelését. Ezért egyedi robotikai megoldást fejlesztettek ki, amelyet ma már nagyon sikeresen integrálnak a mindennapi termelésbe. Ezt az intralogisztikai megoldást 2022-től már külső ügyfeleknek is kínálják sorozatgyártásban.

Hogyan is kerülhet egy ilyen belső logisztikai rendszer a mezőgazdaság közelébe? Nemcsak autógyárakat, más ipari üzemeket és logisztikai raktárakat képes kiszolgálni, de létjogosultsága lehetne akár egy táp- és takarmány-előállító üzem vagy egy malomipari cég vagy műtrágyagyár belső anyagmozgatásában, raktározásában is!

Continental

Continental

Az AMR intralogisztikai robotok költséghatékony, rugalmas és biztonságos módon képesek megoldani a belső anyagmozgatási feladatokat, jelentősen csökkentve a targoncaforgalmat. Ha kell, automatikusan a padlózatba telepített robotizált gyorstöltőre állnak. Teherbírásuk eléri az 1200 kilogrammot, és önrakodó kivitelűek! – fotók: www.continental.com

Forrás: www.continental.com