Ez utóbbi a videó 13. percétől igazán látványosan nyer bizonyítást. Lássuk csak:

A mezőgazdasági termelésben a gőz korszaka később jelentkezett, mint más területeken, például az iparban, de a termelést jelentős mértékben forradalmasította, átalakította – olvasható a gepmuzeum.szie.hu oldalon.

Hosszú előzmények után született meg az igazi gőzgép 1769-ben, amikor James Watt szabadalmaztatta közvetlen hatású kisnyomású gőzgépét. 1775-ben megalakult a világ első gőzgépgyára Angliában, ez volt a Boulton-Watt cég.

Mezőgazdasági gőzgép szerkesztésére az első próbálkozás Richard Trevithick nevéhez fűződik, aki 1811-ben mutatta be gépét. Ezt követően 1841-ben Alexander Dean jelentkezett a függőleges kazánú, kerekekre szerelt gőzgépével. Majd 1845-ben indult meg a lincolni Clayton-Shuttleworth cégnél a nagy sorozatú gőzlokomobilok gyártása.

Több kísérlet, próbálkozás indult a szántás gépesítésének irányába, melyek során kialakultak a direkt és az indirekt gőzgépes szántási eljárások. 1837-ben gőzeke szántógépet mutattak be Lancashireben. 1849-ben James Usker gőz ásóekét szerkesztett. A 19. század derekára Angliában alakult ki John Fowler munkássága nyomán az egygépes gőzeke-szántórendszer, amelynek erőgépe a Fowler típusú, önjáró ekemozdony volt.

A kétgépes gőzszántógépek gyártásában Magyarországon a Ganz Danubius Gépgyár vállalt úttörő szerepet.


Először az egylokomotívos sodronyköteles szántórendszert gyártották, amelyet a kétgépes rendszer követett. Az egygépes rendszernél a gőzgép a szántóföld szélén volt felállítva, és egy kétdobos csörlőt hajtott, melynek sodronykötelei horgonykocsik és terelőgörgők segítségével hozták működésbe a drótvontatású ekét. Ez az eljárás itthon nem honosodott meg. A Leedsben több mint fél évszázadig gyártott gőzekék mindvégig a megbízhatóság jelképei voltak.

A mezőgazdasági gőzgépek legmagasabb fejlettségi szintjüket az önjáró szántógépek területén érték el. Használatuk a 20. század közepéig maradt fenn Magyarországon, de virágkorukat a 19. század utolsó két évtizedében és a 20. század első három évtizedében élték.