Bármilyen meglepő, az írországi Cross Agricultural Engineering Ltd. építette meg a világ első ananászmaradvány-betakarító gépét. Tudjuk jól, hogy az ananász leginkább a trópusi éghajlatot kedveli szabadföldi termesztésnél, ugyanakkor Európában is már 1830 óta termesztik, ami csak növényházakban lehetséges. Ezért a mennyiségi termesztés és a betakarítási módszer egyaránt behatárolt. Igaz, a célgépet is kimondottan exportpiacokra szánták, ahol gyakran a horizontba vész az ananásztábla vége.

2 év fejlesztés a prototípusig

Az 1985-ben alapított vállalat kínálatában megtalálható számos talajművelő eszköz, műtrágya- és hígtrágya-kijuttató pótkocsik, csigás ürítésű kihordókocsik, mobil terményszárítók, valamint a céklatermesztéshez kapcsolódó betakarító, mosó és tisztító berendezések is.

Az ananászbetakarítás a mai napig jellemzően nagyon kemény kétkezi munka, a nagy ültetvényeken részleges gépesítéssel, amely jellemzően csak a termés zöld részektől és levelektől való megtisztítására, illetve a szállító járműre történő továbbításból áll.

ananászmaradvány-feldolgozó

ananászmaradvány-feldolgozó

ananászmaradvány-feldolgozó

A nagy teljesítményű gép Írországból – fotók: www.crossagrieng.ie

Bár hivatalosan ananászszüretelőnek hívják, a gép funkciója valójában az, hogy
az ananásznövények szár- és levélmaradványait gyűjti be és aprítja fel, nagyon hasonlóan a nálunk is ismert önjáró silózógépekhez.


Magát az ananászt változatlanul kézzel szedik le. Azonban minden egyes hektár ananászra körülbelül 80 tonna zöld anyag jut, amelyet a gép speciális szállítószalagok segítségével húz ki a földből, és továbbítja az aprítóműbe, majd azután az ürítőcsövön egy pótkocsiba. A szecskázott növényi maradványt nagy kapacitású, anaerob emésztőbe szállítják további felhasználás céljából. A maximális felszedési kapacitás 20 tonna óránként.

A gép kivételesen lánctalpas kivitelű (356 mm széles és 2,44 m hosszú), így kisebb csatornákon is képes átjutni. Erőforrása 240 LE teljesítményű FPT motor.

Az első gépet Costa Ricában helyezték üzembe.

Forrás: www.farmersjournal.ie